Orange Bowl (tenis)

Orange Bowl International Tennis Championships, oficiálně Metropolia Orange Bowl International Tennis Championships, je tenisový turnaj juniorů, jeden z největších na světě[1], organizovaný Mezinárodní tenisovou federací. Představuje jednu z událostí zařazených do nejvyšší kategorie A a v rámci Americké tenisové asociace je klasifikována v nejvyšší úrovni (Level 1).

Orange Bowl
Junior na Orange Bowlu 2014

Založeno 1947
Místo Plantation, Florida,
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Dějiště Frank Veltri Tennis Centre
Povrch antuka / venku (1947–1997)
tvrdý / venku (1998–2010)
zelená antuka / venku (2011–)
Soutěže 64 dvouhra (64 kval.) / 32 čtyřhra
Období prosinec
Juniorský okruh ITF
1978– kategorie A

www.ustaorangebowl.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Turnaj byl založen v roce 1947 v Miami Beach.[2] V prosincovém termínu se jej účastní tenisté ve věkových kategoriích osmnáctiletých (U19) a šestnáctiletých (U17). Do dvouher nastupuje šedesát čtyři singlistů a do čtyřher třicet dva párů.

V letech 1999–2010 se konal na tvrdém povrchu v Crandon Parku Key Biscayne. Od roku 2011 je hrán na zelené antuce v areálu Frank Veltri Tennis Center v Plantation na Floridě. Žákovský turnaj v kategoriích dvanáctiletých a čtrnáctiletých probíhá v Coral Gables, ležícím ve floridském okrese Miami-Dade County.

Mezi roky 2008–2013 nesl turnaj název Dunlop Orange Bowl International Tennis Championships se jménem firmy Dunlop jako hlavního sponzora.[3][4]

HistorieEditovat

Orange Bowl Tennis Championship vznikl v tenisovém areálu Flamingo Tennis Center na Miami Beach, kde se událost pořádala do roku 1998. Následující ročník byl turnaj přestěhován do dějiště v Crandon Parku ve floridském Key Biscayne. Myšlenku založení soutěže měl Eddie Herr, jenž chtěl uspořádat turnaj pro svou dceru Suzanne na jižním americkém pobřeží v průběhu zimní sezóny.[2] Brzy událost získala prestiž a stala se důležitou soutěží pro mladé nadějné talenty. Každý z vítězů je zvěčněn na mosazné plaketě u vstupní brány do areálu Flamingo Tennis Center.

 
Sofia Keninová vyhrála Orange Bowl 2014

Turnaje se zúčastnili pozdější nejlepší světoví tenisté jako Andre Agassi, Arthur Ashe, Boris Becker, Björn Borg, Jimmy Connors, Jim Courier, Stefan Edberg, Chris Evertová, Roger Federer, Steffi Grafová, Justine Heninová, Ivan Lendl, Hana Mandlíková, Andy Roddick, Gabriela Sabatini, Monika Selešová, Guillermo Vilas, Mats Wilander či Caroline Wozniacká.

Mary Joe Fernandezová se stala jediným účastníkem turnaje, jemuž se podařilo vyhrát všechny čtyři věkové kategorie: šestnáctiletých, osmnáctiletých, stejně jako druhý žákovský turnaj v kategoriích do dvanácti a čtrnácti let. Lynn Epstein ovládl také dvě nejmladší kategorie, šestnáctileté ovšem přeskočil, aby se zúčastnil přímo kategorie osmnáctiletých, na níž triumfoval dvakrát v řadě. Zůstává tak jediným tenistou, jenž dvakrát triumfoval v nejstarší věkové kategorii.

V roce 1983 byl v areálu postaven nový centrální dvorec Abel Holtz stadium s kapacitou 9 000 míst. V letech 1999–2010 se událost odehrávala na tvrdém povrchu v areálu Tennis Center at Crandon Park v Key Biscayne, dějišti profesionálního turnaje dospělých Miami Masters.

V roce 2011 se dějištěm události stal areál Frank Veltri Tennis Center v Plantation na Floridě. Došlo také k návratu původního antukového povrchu. Generální manažer americké tenisové asociace Patrick McEnroe se k přesunu na antuku vyjádřil pozitivně, když tento povrch podle něj vede k všestranějšímu rozvoji hráče.[5]

Minimální věková hranice pro tenisty hrající juniorské soutěže činí třináct let.[6]

Seznam vítězů juniorského turnajeEditovat

DvouhraEditovat

Vítězové Orangle Bowlu[7]
Rok Junioři, 18letí Juniorky, 18leté Junioři, 16letí (do 1962 15letí) Juniorky, 16leté (do 1962 15leté)
1947   Lew McMasters   Joan Johnsonová   Dick Holroyd   Joan Woodberryová
1948   Tommy Boys   Elita Ramírezová   Bobby Sierra   Toby Greenbergová
1949   Gil Bogley   Elaine Lewická   Rey Garrido   Suzanne Herrová
1950   Jacque R. Grigry   Toby Greenbergová   Al Harum   Meta Schroedelová
1951   Sam Giammalva   Karol Fagerosová   Jerry Moss   Leigh Hayová
1952   Eddie Rubinoff   Karol Fagerosová   Esteban Reyes   Rosie Reyesová
1953   Mike Green   Pat Shafferová   Jimmy Skogstad   Pat Whiteová
1954   Allen Quay   Marilyn Stocková   Butch Buchholz   Sandra Lewisová
1955   Mike Green   Mimi Arnoldová   Butch Buchholz   Gwyneth Thomasová
1956   Carlos Fernandes   Mary Ann Mitchellová   Ray Senkowski   Gail DeLozierová
1957   Christopher Crawford   Maria Esther Buenová   Mike Neely   Frances Farrarová
1958   Ronald Barnes   Carol Hanksová   Clark Graebner   Carol Ann Prosenová
1959   José Luis Arilla   Sandy Warshawová   Charlie Pasarell   Julie Heldmanová
1960   William Lenoir   Carole Ann Prosenová   Mike Belkin   Stephanie DeFinová
1961   Mike Belkin   Judy Alvarezová   Shyam Minotra   Stephanie DeFinová
1962   Tony Roche   Stephanie DeFinová   Bill Harris   Peaches Bartkowiczová
1963   Thomaz Koch   Peaches Bartkowiczová   Charles Brainard   Vicki Holmesová
1964   Marcello Lara   Peaches Bartkowiczová   Zan Guerry   Carol Hunterová
1965   Ismail El Shafei   Peaches Bartkowiczová   Mac Claflin   Carol Hunterová
1966   Manuel Orantes   Peaches Bartkowiczová   Charles Owens   Linda Tuerová
1967   Mike Estep   Patti Hoganová   Woody Blocher  Kazuko Sawamacuová
1968   Richard Stockton   Patricia Montanová   Guillermo Vilas   Chris Evertová
1969   Harold Solomon   Chris Evertová   John Whitlinger   Laurie Flemingová
1970   Harold Solomon   Chris Evertová   Billy Martin   Sandy Stapová
1971   Corrado Barazzutti   Donna Ganzová   Björn Borg   Jeanne Evertová
1972   Björn Borg   Donna Ganzová   Hans Gildemeister   Robin Tenneyová
1973   Billy Martin   Mima Jaušovecová   Christophe Casa   Zenda Leissová
1974   Billy Martin   Lynn Epsteinová   Van Winitsky   Zenda Leissová
1975   Fernando Luna   Lynn Epsteinová   Bobby Berger   Jennifer Balentová
1976   John McEnroe   Marise Krugerová   Ivan Lendl   Mary Lou Piateková
1977   Ivan Lendl   Anne Smithová   Scott Davis   Hana Mandlíková
1978   Gabriel Urpi   Andrea Jaegerová   Thierry Tulasne   Michelle DePalmerová
1979   Raúl Viver   Kathleen Horvathová   Mats Wilander   Pamela Casaleová
1980   Joakim Nyström   Susan Mascarinová   Michael Kures   Barbara Bramblettová
1981   Roberto Argüello   Penny Bargová   Carlos Chalbalgoity   Raffaella Reggiová
1982   Guy Forget   Carling Bassettová   Stefan Edberg   Claudia Hernándezová
1983   Kent Carlsson   Debbie Spenceová   Bruno Orešar   Shawn Foltzová
1984   Ricky Brown   Gabriela Sabatini   Horst Skoff   Mary Joe Fernandezová
1985   Claudio Pistolesi   Mary Joe Fernandezová   Arnaud Boetsch   Sybille Niox-Châteauová
1986   Javier Sánchez   Patricia Tarabiniová   Jim Courier   Alexia Dechaumeová
1987   Jim Courier   Nataša Zverevová   Paul Dogger   Florencia Labatová
1988   Marc Rosset   Carrie Cunninghamová   Fabrice Santoro   Sylvie Sabasová
1989   Fernando Meligeni   Luanne Spadeaová   Juan Garat   Světlana Komlevová
1990   Andrej Medveděv   Pili Pérezová   Àlex Corretja   Petra Kamstrová
1991   Marcelo Charpentier   Jelena Lichovcevová   Gonzalo Corrales   Andrea Glassová
1992   Vincent Spadea   Barbara Mulejová   Rene Nicklisch   Emanuela Sangiorgiová
1993   Albert Costa   Ángeles Montoliová   Mariano Zabaleta   Stephy Halsellová
1994   Nicolás Lapentti   Mariann Ramonová   Markus Hipfl   Nathalie Dechyová
1995   Mariano Zabaleta   Anna Kurnikovová   Dario Sciortino   Ana Alcázarová
1996   Alberto Martín   Ana Alcázarová   Julien Jeanpierre   Elena Dementieva
1997   Nicolás Massú   Tina Pisniková   Guillermo Coria   Lourdes Domínguez Linová
1998   Roger Federer   Jelena Dementěvová   Tommy Robredo   Marta Marrerová
1999   Andy Roddick   María José Martínez Sánchez   Giovanni Lapentti   Raluca Ciochinăová
2000   Todor Jeněv   Věra Zvonarevová   Brian Dabul   Marion Bartoliová
2001   Robin Söderling   Věra Zvonarevová   Florin Mergea   Whitney Deasonová
2002   Brian Baker   Věra Duševinová   José Luis Muguruza   Charlène Vanneste
2003   Marcos Baghdatis   Nicole Vaidišová   Donald Young   Alexa Glatchová
2004   Timothy Neilly   Jessica Kirklandová   Emiliano Massa   Florencia Molinerová
2005   Robin Roshardt   Caroline Wozniacká   Gueorgui Roumenov Payakov   Oxana Kalašnikovová
2006   Petru-Alexandru Luncanu   Nikola Hofmanová   Grigor Dimitrov   Allie Willová
2007   Ričardas Berankis   Michelle Larcher de Britová   Bernard Tomic   Lilly Kimbellová
2008   Juki Bhambri   Julia Boserupová   Denis Kudla   Chanelle Van Nguyenová
2009   Gianni Mina   Gabriela Dabrowská   Alexios Halebian   Breaunna Addisonová
2010   George Morgan   Lauren Davisová   Laurent Lokoli   Alexandra Kiicková
2011   Dominic Thiem   Anett Kontaveitová   Čong Hjon   Erin Routliffeová
2012   Laslo Djere   Ana Konjuhová   Andrej Rubljov   Gloria Liangová
2013   Frances Tiafoe   Varvara Flinková   Chung Yun-seong   Charlotte Robillard-Millette
2014   Stefan Kozlov   Sofia Keninová   Sam Riffice   Bianca Andreescuová
2015   Miomir Kecmanović   Bianca Andreescuová   Sebastían Báez   María Lourdes Carléová
2016   Miomir Kecmanović   Kaja Juvanová   Steven Sun   Katie Volynetsová
2017   Hugo Gaston   Whitney Osuigweová   Nicholas Ionel   Katriin Saarová
2018   Otto Virtanen   Cori Gauffová   Pablo Llamas Ruiz   Madison Siegová
2019   Thiago Agustín Tirante   Robin Montgomeryová   Daniel Rincón   Ashlyn Kruegerová
2020   Arthur Fils   Ashlyn Kreugerová   Jonah Braswell   Valeria Rayová

ČtyřhraEditovat

Junioři, 18letíEditovat

Rok vítězové poražení finalisté výsledek
1993   Sebastián Prieto
  Jimi Szymanski
  Noam Behr
  Jamie Delgado
0–6, 6–3, 6–3
1994   Bobby Kokavec
  Jocelyn Robichaud
  Nicolas Lapentti
  Gustavo Kuerten
3–6, 6–3, 6–3
1995   Kepler Orellana
  Mariano Zabaleta
  Amir Hadad
  Harel Levy
5–7, 6–4, 6–4
1996   Petr Kralert
  Robin Vik
  Kristian Capalik
  Miha Gregorič
6–4, 6–2
1997   Mirko Pehar
  Lovro Zovko
  Jaroslav Levinský
  Kobi Ziv
7–6, 7–6
1998   Jose De Armas
  Lovro Zovko
  Simone Amorico
  Fernando González
6–3, 6–4
1999   Julien Benneteau
  Nicolas Mahut
  Mardy Fish
  Joachim Johansson
6–3, 6–3
2000   Bruno Echagaray
  Santiago Gonzalez
  Darko Mađarovski
  Janko Tipsarević
7–5, 2–6, 6–2
2001   Philipp Petzschner
  Simon Stadler
  Máximo González
  Juan Mónaco
6–2, 7–6(8–6)
2002   Scott Oudsema
  Phillip Simmonds
  Florin Mergea
  Horia Tecău
6–4, 6–4
2003   Rafael Arevalo
  Jamie Cuellar
  Treat Conrad Huey
  Gregor Ouellette
7–6(7–5), 6–3
2004   Piero Luisi
  David Navarrete
  Abdullah Maqdes
  Martin Petersen
6–1, 6–4
2005   Emiliano Massa
  Leonardo Mayer
  Marin Čilić
  Nikola Mektić
6–4, 7–6(7–3)
2006   Danila Arsenov
  Roman Jebavý
  Fernando Romboli
  Nicolas Santos
6–2, 6–4
2007   Roman Jebavý
  Vasek Pospisil
  Matt Reid
  John-Patrick Smith
6–4, 4–6, 6–4
2008   Devin Britton
  Jarmere Jenkins
  Juki Bhambri
  Chase Buchanan
7–6(9–7), 6–2
2009   Michail Birjukov
  Alexandr Rumjancev
  Pierre-Hugues Herbert
  Kevin Krawietz
6–2, 2–6, [10–8]
2010   Julien Cagnina
  Jeroen Vanneste
  Liam Broady
  Nik Razboršek
7–6(8–6), 4–6, [10–5]
2011   Liam Broady
  Joshua Ward-Hibbert
  Robin Kern
  Dominic Thiem
6–4, 6–3
2012   Cristian Garín
  Nicolás Jarry
  Lukas Mugevičius
  Alexandr Vasilenko
6–2, 7–6(7–3)
2013   Filippo Baldi
  Lucas Miedler
  Andrej Rubljov
  Alexander Zverev
6–3, 6–7(6–8), [10–8]
2014   Stefan Kozlov
  Michael Mmoh
  Yngseong Chung
  Seong Chan Hong
6–4, 7–6(7–5)
2015   Juta Šimizu
  Junosuke Tanaka
  Ergi Kirkin
  Alexei Popyrin
7–5, 7–6(7–2)
2016   Toru Horie
  Juta Šimizu
  Šindži Hazawa
  Naoki Tadžima
6–2, 6–1
2017   Tomáš Macháč
  Ondřej Štyler
  Nicolas Mejia
  Uisung Park
6–4, 6–4
2018   Sergej Fomin
  Gauthier Onclin
  Justin Schlageter
  Gustaf Ström
6–7(6–8), 6–1, [10–8]
2019   Mikolaj Lorens
  Šunsuke Micui
  Lorenzo Claverie
  Aidan Mayo
6–4, 6–4
2020   Peter Fajta
  Zsombor Velcz
  Ťün-čcheng Šang
  Adolf Daniel Vallejo
6–4, 6–3

Juniorky, 18letéEditovat

Rok vítězky
1993   Anne Pastorová
  Dally Randriantefyová
1994   Alice Canepová
  Maria Paola Zavagliová
1995   Giulia Casoniová
  Maria Paola Zavagli
1996   Michaela Paštiková
  Jitka Schönfeldová
1997   Kim Clijstersová
  Zsófia Gubacsiová
1998   Clarisa Fernándezová
  María Emilia Salerniová
1999   Maki Araiová
  Bethanie Matteková
2000   Gisela Dulková
  Anikó Kaprosová
2001   Anna-Lena Grönefeldová
  Barbora Strýcová
2002   Darja Kustovová
  Anastasia Jakimovová
2003   Marina Erakovicová
  Jekatěrina Kosminská
2004   Marina Erakovicová
  Monica Niculescuová
2005   Jennifer-Lee Heinserová
  Elizabeth Plotkinová
2006   Sorana Cîrsteaová
  Urszula Radwańská
2007   Mallory Cecilová
  Melanie Oudinová
2008   Lauren Embreeová
  Asia Muhammadová
2009   Anna Orliková
  Valerija Solovjovová
2010   Lauren Herringová
  Madison Keysová
2011   Viktorija Kanová
  Ganna Požnichirenková
2012   Gabrielle Andrewsová
  Taylor Townsendová
2013   Naiktha Bainsová
  Tornado Alicia Blacková
2014   Catherine Bellisová
  Markéta Vondroušová
2015   Prandžala Jadlapalliová
  Tamara Zidanšeková
2016   Olga Danilovićová
  Anastasija Potapovová
2017   Joanna Garlandová
  Nahó Sato
2018   Adrienn Nagyová
  Park So-hjun
2019   Alexandra Ealová
  Jevijalina Laskevičová
2020   Reese Brantmeierová
  Kimmi Hanceová

Seznam vítězů žákovského turnajeEditovat

DvouhraEditovat

Rok Žáci Žákyně
14letí (do 1962 13letí) 12letí 14leté (do 1962 13leté) 12leté
1948   Jerry Moss nekonáno nekonáno nekonáno
1949   Jerry Moss nekonáno nekonáno nekonáno
1950   Mike Green nekonáno nekonáno nekonáno
1951   Donald Dell nekonáno   Rosa Marie Reyesová nekonáno
1952   Butch Buchholz nekonáno   Phyllis Saganská nekonáno
1953   Butch Buchholz nekonáno   Donna Floydová nekonáno
1954   Ray Senkowski nekonáno   Virginia Hessová nekonáno
1955   Frank Froehling III nekonáno   Virginia Hessová nekonáno
1956   Curtis Myers nekonáno   Roberta Alisonová nekonáno
1957   Charlie Pasarell nekonáno   Peachy Kellmeyerová nekonáno
1958   Nicolas Kalo nekonáno   Mary Arfarasová nekonáno
1959   George Seewagen nekonáno   Vickie Holmesová nekonáno
1960   Marcela Lara nekonáno   Peaches Bartkowiczová nekonáno
1961   Alberto Carrero nekonáno   Peaches Bartkowiczová nekonáno
1962   Stanley Pasarell   Mac Claflin   Susanna Selingerová   Ann Robertsová
1963   Richard Stockton   Dick Stockton   Carol Hunterová   Marjorie Genglerová
1964   Richard Stockton   Jimmy Connors   Connie Capozziová   Nancy Ornsteinová
1965   Eddie Dibbs   Jeff Miller   Emily Fisherová   Karin Bensonová
1966   Sandy Mayer   Freddy DeJesus   Karin Bensonová   Plums Barkowiczová
1967   Emilio Montaño   Eugene Mayer   Chris Evertová   Laurie Tennieová
1968   John Whitlinger   Billy Martin   Laurie Flemingová   Jeanne Evertová
1969   Billy Martin   Howard Schoenfield   Susanna Selingerová   Lynn Epsteinová
1970   Hans Gildemeister   Eddie Reese   Jeanne Evertová   Shelia McInerneyová
1971   Walter Lentz   Van Winitsky   Lynn Epsteinová   Sherry Ackerová
1972   Van Winitsky   John Evert   Zenda Liessová   Anne Whiteová
1973   Blaine Willenborg   Mark Mees   Jennifer Balentová   Elise Burginová
1974   Billy Nealson   Alan Racko   Laura Starrová   Shelly Solomonová
1975   Bruce Brescia   Jim Pugh   Elise Burginová   Andrea Jaegerová
1976   Bruce Pompan   Jimmy Brown   Shelly Solomonová   Lori Kostenová
1977   Roberto Argüello   Robbie Weiss   Susana Rojasová   Karen Segusová
1978   Carlos Chabalgoity   Aaron Krickstein   Lori Kostenová   Kathy Rinaldiová
1979   Jose Fernandez   Bruno Orešar   Lilian Drescherová   Claire Evertová
1980   Olivier Cayla   Al Parker   Andrea Temesváriová   Kerri Rieterová
1981   Bruno Orešar   Augustine Garrizzo   Manuela Malejevová   Steffi Grafová
1982   Kent Carlsson   David Kass   Stephanie Reheová   Mary Joe Fernandezová
1983   Eduardo Vélez   Fritz Bissell   Mary Joe Fernandezová   Diane McKeonová
1984   Nicolás Pereira   Johan Alven   Caryn Mossová   Luanne Spadeaová
1985   Nicklas Kulti   Tommy Ho   Luanne Spadeaová   Monika Selešová
1986   Frank Salazar   Jason Appel   Laxmi Poruriová   Jennifer Capriatiová
1987   Tommy Ho   Jimmy Jackson   Wang Ši-tching   Magdalena Malejevová
1988   Vince Spadea   B.J. Stearns   Nicole Hummelová   Chanda Rubinová
1989   Filip Kaščák nekonáno   Marketa Kochtaová nekonáno
1990   Magnus Norman nekonáno   Heike Ruschová nekonáno
1991   Jamie Delgado nekonáno   Francesca Bentivogliová nekonáno
1992   Tommy Haas nekonáno   Amélie Castéraová nekonáno
1993   Jean-René Lisnard nekonáno   Karolina Jagieniaková nekonáno
1994   Artěm Děrepasko nekonáno   Jessica Lehnhoffová nekonáno
1995   Olivier Rochus nekonáno   Katarina Srebotniková nekonáno
1996   Paul-Henri Mathieu nekonáno   Justine Heninová nekonáno
1997   Stéphane Bohli nekonáno   Jelena Pandžićová nekonáno
1998   Janko Tipsarević   Choi Dong-whee   Melissa Torresová   Romina Oprandiová
1999   Jimmy Wang   Andy Murray   Matea Mezaková   Taťána Golovinová
2000   Artem Sitak   Dejan Katić   Nicole Pittsová   Laura Siegemundová
2001   Clancy Shields   Kim Cheong-eui   Šachar Pe'erová   Sesil Karatančevová
2002   Juan Martín del Potro   Andrew Thomas   Olga Govorcovová   Sharon Fichmanová
2003   Roberto Maytin   Lazare Kuchalašvila   Sorana Cîrsteaová   Mallory Burdetteová
2004   Ričardas Berankis   Bernard Tomic   Tamira Paszeková   Valerija Solovjovová
2005   Rhyne Williams   Christian Harrison   Viktorija Kamenská   Anna Orliková
2006   Bernard Tomic   Reo Asami   Anna Orliková   Jessica Renová
2007   George Morgan   Joseph Di Giulio   Iveta Dapkutėová   Madison Keysová
2008   John Richmond   Čong Hjon   Lee So-ra   Indy de Vroomeová
2009   Nguyễn Hoàng Thiên   Hong Seong-chan   Yuki Kristina Chiang   Françoise Abandová
2010   Joshua Sapwell   Michael Mmoh   Brooke Austinová   Nicole Frenkelová
2011   Hong Seong-chan   Artěm Dubrivnyj   Katerina Stewartová   Claire Liuová
2012   Michael Mmoh   Jišaj Oli'el   Maia Lumsdenová   Abigail Desiatnikovová
2013   Axel Geller   Juan Manuel Cerúndolo   Claire Liuová   Hurricane Tyra Blacková
2014   Jišaj Oli'el   Borna Devald   Anastasija Potapovová   Whitney Osuigweová
2015   Thiago Agustín Tirante   Wang Siao-fej   Marta Kosťuková   Darja Lopatecká
2016   Pu Jün-čchao-kche-tche   Victor Lilov   Alexa Noelová   Cori Gauffová
2017   Šintaró Močizuki   Lennon Roark Jones   Elvina Kalievová   Linda Fruhvirtová
2018   Chak Lam Coleman Wong   Rudy Quan   Melisa Ercanová   Clervie Ngounoueová
2019   Nisesh Basavareddy   Benjamin Gusic-Wan   Stephanie Yakoffová   Mirra Andrejevová
2020 zrušeno pro pandemii covidu-19

OdkazyEditovat

ReferenceEditovat

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Dunlop Orange Bowl na anglické Wikipedii a Junior Orange Bowl (tennis) na anglické Wikipedii.

  1. Lichner, I. et al.(1985): Malá encyklopedie tenisu. Praha : Olympia, s. 243
  2. a b USTA. Dunlop Orange Bowl History [online]. [cit. 2011-02-15]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2010-12-03. (anglicky) 
  3. USTA. Dunlop Orange Bowl Int'l Tennis Championships, 2008 homepage [online]. [cit. 2011-02-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. College and Junior Tennis.com. 2007 ORANGE BOWL INTERNATIONAL CHAMPIONSHIPS [online]. [cit. 2011-02-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. USTA stěhuje Orange Bowl na antuku, Pro tenis.cz, 11.4.2011
  6. USTA. Dunlop Orange Bowl Tournament Information [online]. [cit. 2011-02-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. USTA. Yearbook Orange Bowl International Tennis Championships [online]. [cit. 2011-02-15]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazyEditovat