Otevřít hlavní menu

Sezóna 2012/13 Ligy mistrů byla 58. ročníkem klubové soutěže pro nejlepší evropské fotbalové týmy a čtvrtým ročníkem v tomto kvalifikačním formátu. Finále tohoto ročníku se odehrálo 25. května 2013 na stadiónu Wembley v Anglii, který byl vybrán kvůli výročí 150 let od založení Anglické fotbalové asociace (FA). Obhájcem titulu byl anglický klub Chelsea FC. Vítězem se stal německý velkoklub FC Bayern Mnichov, který ve finále porazil jiné německé mužstvo Borussii Dortmund 2:1[1], kvalifikoval se tak na Mistrovství světa ve fotbale klubů 2013 a také do Superpoháru UEFA 2013.

Liga mistrů UEFA 2012/13
Podrobnosti
Datum konání 3. července 2012
25. května 2013
Počet týmů 32 (základní skupiny)
76 (předkolo)
Konečné pořadí
Vítěz Německo Bayern Mnichov (5. titul)
Finalista Německo Borussia Dortmund
Statistiky
Počet zápasů 125
Počet gólů 368 (2.94 na zápas)
Návštěvnost 5 526 358 (44 211 na zápas)
Nejlepší střelec Portugalsko Cristiano Ronaldo (12 gólů)
Sesterské soutěže asociace
Evropská liga UEFA
2011/122013/14

Obsah

Účastnická místaEditovat

Tohoto ročníku se zúčastnilo celkem 76 týmů z 52 členských zemí UEFA (Lichtenštejnsko neorganizuje žádnou vlastní ligovou soutěž, takže v LM jako jediné nemělo žádného zástupce). Každá země měla přidělen počet míst podle koeficientů UEFA.[2] Žebříček UEFA určuje počet týmů v nadcházející sezóně, a to v první sezóně po zveřejnění žebříčku. Proto bylo rozdělení týmů v letech 2012-2013 podle pořadí v žebříčku UEFA v roce 2011[2], ne 2012. Obhájce titulu, Chelsea FC, místo ve skupinové fázi prostřednictvím svého domácího ligového umístění nezískala, místo vyhrazené pro obhájce titulu bylo tedy využito.

Níže je kvalifikační systém pro Ligu mistrů UEFA 2012/13:

  • Země 1-3 (Anglie, Španělsko a Německo): 4 týmy
  • Země 4-6 (Itálie, Francie, Portugalsko): 3 týmy
  • Země 7-15 (Rusko, Ukrajina, Nizozemsko, Turecko, Řecko, Dánsko, Belgie, Rumunsko, Skotsko): 2 týmy
  • Země 16-53: 1 tým (kromě Lichtenštejnska)
Poznámka

Tottenham Hotspur - tým ze 4. místa Anglické Premier League 2011/12, původně kvalifikovaný do LM, byl kvůli výhře Chelsea FC v Lize mistrů 2011/12, přesunut do základní skupiny Evropské ligy. Chelsea totiž ve své domácí soutěži skončila až na šestém místě, ze kterého se do LM nepostupuje, a tak muselo být využito přímé místo v LM pro obhájce titulu na úkor Tottenhamu (LM se nesmí za žádných okolností zúčastnit více než 4 týmy ze stejné země).

Platný žebříček UEFA (2006 - 2011)Editovat

Podstatný pro nasazení do soutěže. Zdroj: [2]
Poř. Země Koef. Týmy
1   Anglie 85.785 4
2   Španělsko 82.329
3   Německo 69.436
4   Itálie 60.552 3
5   Francie 53.678
6   Portugalsko 51.596
7   Rusko 44.707 2
8   Ukrajina 43.883
9   Nizozemsko 40.129
10   Turecko 35.050
11   Řecko 34.166
12   Dánsko 30.550
13   Belgie 27.000
14   Rumunsko 25.824
15   Skotsko 25.141
16   Švýcarsko 24.900 1
17   Izrael 22.000
18   Česko 20.850
Poř. Země Koef. Týmy
19   Rakousko 20.700 1
20   Kypr 18.124
21   Bulharsko 17.875
22   Chorvatsko 16.124
23   Bělorusko 16.083
24   Polsko 15.916
25   Slovensko 14.499
26   Norsko 14.375
27   Srbsko 14.250
28   Švédsko 14.125
29   Bosna a Hercegovina 9.124
30   Finsko 8.966
31   Irsko 8.708
32   Maďarsko 8.500
33   Moldavsko 7.749
34   Litva 7.708
35   Lotyšsko 7.415
36   Gruzie 6.957
Poř. Země Koef. Týmy
37   Ázerbájdžán 6.165 1
38   Slovinsko 6.124
39   Makedonie 5.207
40   Island 4.957
41   Kazachstán 4.374
42   Lichtenštejnsko 4.000 0
43   Černá Hora 3.875 1
44   Albánie 3.874
45   Estonsko 3.791
46   Wales 2.790
47   Arménie 2.583
48   Malta 2.416
49   Severní Irsko 2.249
50   Faerské ostrovy 1.416
51   Lucembursko 1.374
52   Andorra 1.000
53   San Marino 0.916

Rozdělení týmůEditovat

Týmy začínající v tomto kole Týmy postupující z předchozího kola
1. předkolo
(6 týmů)
  • 6 mistrů ze zemí 48-53
2. předkolo
(34 týmů)
  • 31 mistrů ze zemí 16-47
  • 3 vítězové z 1. předkola
3. předkolo Mistrovská část
(20 týmů)
  • 3 mistři ze zemí 13-15
  • 17 vítězů z 2. předkola (mistrovská část)
Nemistrovská část
(8 týmů)
  • 8 týmů ze druhých míst zemí 8-15
4. předkolo Mistrovská část
(10 týmů)
  • 10 vítězů z 3. předkola (mistrovská část)
Nemistrovská část
(10 týmů)
  • 1 tým ze druhého místa země 7
  • 3 týmy ze třetích míst zemí 4-6
  • 2 týmy ze čtvrtých míst zemí 1-3 (kromě Anglie)
  • 4 vítězové z 3. předkola (nemistrovská část)
Skupinová fáze
(32 týmů)
  • obhájce titulu
  • 12 mistrů ze zemí 1-12
  • 6 týmů ze druhých míst zemí 1-6
  • 3 týmy ze třetích míst zemí 1-3
  • 5 vítězů ze 4. předkola (mistrovská část)
  • 5 vítězů ze 4. předkola (nemistrovská část)
Vyřazovací fáze
(16 týmů)
  • 8 vítězů skupin
  • 8 týmů z druhých míst skupin

TýmyEditovat

Čísla v závorkách udávají ligové umístění.

Základní skupiny
  Chelsea FC (6.)OT   Valencia (3.)   Montpellier (1.)   Ajax (1.)
  Manchester City (1.)   Borussia Dortmund (1.)   Paris Saint-Germain (2.)   Galatasaray (1.)
  Manchester United (2.)   FC Bayern Mnichov (2.)   Porto (1.)   Olympiakos Pireus (1.)
  Arsenal (3.)   Schalke 04 (3.)   Benfica (2.)   Nordsjælland (1.)
  Real Madrid (1.)   Juventus (1.)   Zenit St. Petěrburg (1.)
  Barcelona (2.)   AC Milán (2.)   Šachtar Doněck (1.)
Play-off (4. předkolo)
Mistrovská část Nemistrovská část
  Málaga (4.)   Udinese (3.)   Braga (3.)
  Borussia Mönchengladbach (4.)   Lille (3.)   Spartak Moskva (2.)
3. předkolo
Mistrovská část Nemistrovská část
  Anderlecht (1.)   Dynamo Kyjev (2.)   Panathinaikos (2.)   Vaslui (2.)
  CFR Kluž (1.)   Feyenoord (2.)   FC København (2.)   Motherwell (3.)Pozn. SCO
  Celtic (1.)   Fenerbahçe (2.)   Club Brugge (2.)
2. předkolo
  Basel (1.)   Śląsk Wrocław (1.)   Debrecen (1.)   KR (1.)
  Hapoel Ironi Kirjat Šmona FC (1.)   MŠK Žilina (1.)   Sheriff Tiraspol (1.)   Šachter Karagandy (1.)
  Slovan Liberec (1.)   Molde (1.)   Ekranas (1.)   Budućnost Podgorica (1.)
  Red Bull Salzburg (1.)   Partizan (1.)   Ventspils (1.)   Skënderbeu Korçë (1.)
  AEL Limassol (1.)   Helsingborg (1.)   Zestafoni (1.)   Flora Tallinn (1.)
  Ludogorec Razgrad (1.)   Željezničar (1.)   Neftçi Baku PFK (1.)   The New Saints (1.)
  Dinamo Zagreb (1.)   HJK Helsinki (1.)   Maribor (1.)   Ulisses Jerevan FC (1.)
  BATE Borisov (1.)   Shamrock Rovers (1.)   Vardar (1.)
1. předkolo
  Valletta (1.)   B36 Tórshavn (1.)   Lusitanos (1.)
  Linfield (1.)   F91 Dudelange (1.)   Tre Penne (1.)
Poznámky
  • OT Obhájce titulu
  • Skotsko (SCO): Ačkoliv Rangers FC skončil na druhém místě ve své ligové soutěži a zajistil si tak účast v LM, účast mu byla kvůli finančním problémům znemožněna. Nahradil ho třetí tým Skotské ligy - Motherwell FC.

Termíny hracích dnů a data losováníEditovat

Poznámka: Rozvrh soutěže představený UEFA.[3]

Všechna losování se uskuteční v Nyonu (Švýcarsko), pokud není uvedeno jinak.

Fáze Kolo Termín losu První zápas Odveta
Předkola 1. předkolo 25. června 2012 3.–4. července 2012 10.–11. července 2012
2. předkolo 17.–18. července 2012 24.–25. července 2012
3. předkolo 20. července 2012 31. července – 1. srpna 2012 7.–8. srpna 2012
Play-off 4. předkolo 10. srpna 2012 21.–22. srpna 2012 28.–29. srpna 2012
Základní skupiny Den 1 30. srpna 2012
(Monako)
18.–19. září 2012
Den 2 2.–3. října 2012
Den 3 23.–24. října 2012
Den 4 6.–7. listopadu 2012
Den 5 20.–21. listopadu 2012
Den 6 4.–5. prosince 2012
Vyřazovací fáze Osmifinále 14. prosince 2012 12.–13. & 19.–20. února 2013 5.–6. & 12.–13. března 2013
Čtvrtfinále 15. března 2013 2.–3. dubna 2013 9.–10. dubna 2013
Semifinále 12. dubna 2013 23.–24. dubna 2013 30. dubna – 1. května 2013
Finále 25. května 2013 - Stadion Wembley, Londýn

PředkolaEditovat

V novém systému Ligy mistrů, se hrají dva samostatné kvalifikační turnaje. Kvalifikace mistrů (která začíná od prvního předkola) je pro kluby, které vyhrály domácí ligu a neměly nárok se kvalifikovat do skupinové fáze, zatímco kvalifikace pro týmy, které nejsou mistry (která začíná ve třetím předkole), je pro kluby, které nevyhrály domácí ligu a neměly nárok se kvalifikovat do skupinové fáze.

1. předkoloEditovat

Los prvního a druhého předkola - 25. června 2012 ve švýcarském Nyonu. Úvodní zápasy 3. a 4. července, odvety 10. a 11. července 2012.

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
F91 Dudelange   11:0   Tre Penne 7:0 4:0
Valletta   9:0   Lusitanos 8:0 1:0
Linfield   0:0 (4:3 pen.)   B36 Tórshavn 0:0 0:0

2. předkoloEditovat

Úvodní zápasy 17. a 18. července, odvety 24. a 25. července 2012.

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
Skënderbeu Korçë   1:3   Debrecen 1:0 0:3
Maribor   6:2   Željezničar 4:1 2:1
Žilina   1:2   Hapoel Ironi Kirjat Šmona FC 1:0 0:2
BATE Borisov   3:2   Vardar 3:2 0:0
AEL Limassol   3:0   Linfield 3:0 0:0
Shamrock Rovers   1:2   Ekranas 0:0 1:2
Flora Tallinn   0:5   Basel 0:2 0:3
The New Saints   0:3   Helsingborg 0:0 0:3
HJK Helsinki   9:1   KR 7:0 2:1
Molde   4:1   Ventspils 3:0 1:1
F91 Dudelange   4:4 (v)   Red Bull Salzburg 1:0 3:4
Slovan Liberec   2:1   Šachter Karagandy 1:0 1:1 (prodl.)
Ludogorec Razgrad   3:4   Dinamo Zagreb 1:1 2:3
Neftçi Baku PFK   5:2   Zestafoni 3:0 2:2
Ulisses Jerevan FC   0:2   Sheriff Tiraspol 0:1 0:1
Valletta   2:7   Partizan 1:4 1:3
Budućnost Podgorica   1:2   Śląsk Wrocław 0:2 1:0

3. předkoloEditovat

Los třetího předkola – 20. července 2012. Třetí předkolo bylo rozděleno do dvou samostatných částí: jedna pro mistry a druhá pro týmy z nižších pozic. Poražené týmy se kvalifikovaly do 4. předkola Evropské ligy UEFA 2012/13. Úvodní zápasy 31. července a 1. srpna, odvety 7. a 8. srpna 2012.

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
Mistrovská část
Maribor   5:1   F91 Dudelange 4:1 1:0
BATE Borisov   3:1   Debrecen 1:1 2:0
CFR Kluž   3:1   Slovan Liberec 1:0 2:1
Anderlecht   11:0   Ekranas 5:0 6:0
Śląsk Wrocław   1:6   Helsingborg 0:3 1:3
Sheriff Tiraspol   0:5   Dinamo Zagreb 0:1 0:4
Celtic   4:1   HJK Helsinki 2:1 2:0
Molde   1:2   Basel 0:1 1:1
Hapoel Ironi Kirjat Šmona FC   6:2   Neftçi Baku PFK 4:0 2:2
AEL Limassol   2:0   Partizan 1:0 1:0
Nemistrovská část
Fenerbahçe   5:2   Vaslui 1:1 4:1
Motherwell   0:5   Panathinaikos 0:2 0:3
København   3:2   Club Brugge 0:0 3:2
Dynamo Kyjev   3:1   Feyenoord 2:1 1:0

4. předkoloEditovat

Los čtvrtého předkola (někdy zvaného jako play-off) – 10. srpna 2012. Poražené týmy se kvalifikovaly do základních skupin Evropské ligy UEFA 2012/13. Úvodní zápasy 21. a 22. srpna, odvety 28. a 29. srpna 2012.

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
Mistrovská část
Basel   1:3   CFR Kluž 1:2 0:1
Helsingborg   0:4   Celtic 0:2 0:2
BATE Borisov   3:1   Hapoel Ironi Kirjat Šmona FC 2:0 1:1
AEL Limassol   2:3   Anderlecht 2:1 0:2
Dinamo Zagreb   3:1   Maribor 2:1 1:0
Nemistrovská část
Braga   2:2
(5:4 pen.)
  Udinese 1:1 1:1
Spartak Moskva   3:2   Fenerbahçe 2:1 1:1
Málaga   2:0   Panathinaikos 2:0 0:0
Borussia Mönchengladbach   3:4   Dynamo Kyjev 1:3 2:1
København   1:2   Lille 1:0 0:2 (prodl.)

Základní skupinyEditovat

Související informace naleznete také v článku Liga mistrů UEFA 2012/13 - Základní skupiny.

Los se uskutečnil 30. srpna 2012 v Monaku.

Pokud měly dva či více týmů ve skupině stejný počet bodů, byla použita následující kritéria:[4]

  1. vyšší počet bodů získaných ve vzájemných zápasech týmů se stejným počtem bodů;
  2. vyšší brankový rozdíl ze vzájemných zápasů týmů se stejným bodovým ziskem;
  3. vyšší počet branek vstřelených ve vzájemných zápasech;
  4. vyšší počet branek vstřelených na hřišti soupeře ve vzájemných zápasech;
  5. Pokud kritéria 1) až 4) nedokázala určit pořadí, rozhodla kritéria vztažená na všechny zápasy ve skupině;
  6. vyšší brankový rozdíl;
  7. více vstřelených branek;
  8. vyšší klubový koeficient nakumulovaný v předchozích 5 sezonách.
     Postup do osmifinále
     Postup do vyřazovací fáze Evropské ligy UEFA 2012/13

Skupina AEditovat

Tým Z V R P VG IG +/- B
  Paris Saint-Germain 6 5 0 1 14 3 +11 15
  Porto 6 4 1 1 10 4 +6 13
  Dynamo Kyjev 6 1 2 3 6 10 -4 5
  Dinamo Zagreb 6 0 1 5 1 14 -13 1
  DZ DK PSG POR
Dinamo Zagreb 1:1 0:2 0:2
Dynamo Kyjev 2:0 0:2 0:0
Paris Saint-Germain 4:0 4:1 2:1
Porto 3:0 3:2 1:0

Skupina BEditovat

Tým Z V R P VG IG +/- B
  Schalke 04 6 3 3 0 10 6 +4 12
  Arsenal 6 3 1 2 10 8 +2 10
  Olympiakos Pireus 6 3 0 3 9 9 0 9
  Montpellier 6 0 2 4 6 12 -6 2
  ARS MON OLY SCH
Arsenal 2:0 3:1 0:2
Montpellier 1:2 1:2 1:1
Olympiakos Pireus 2:1 3:1 1:2
Schalke 04 2:2 2:2 1:0

Skupina CEditovat

Tým Z V R P VG IG +/- B
  Málaga 6 3 3 0 12 5 +7 12
  AC Milán 6 2 2 2 7 6 +1 8
  Zenit Sankt-Petěrburg 6 2 1 3 6 9 -3 7
  Anderlecht 6 1 2 3 4 9 -5 5
  AND MAL MIL ZEN
Anderlecht 0:3 1:3 1:0
Málaga 2:2 1:0 3:0
AC Milán 0:0 1:1 0:1
Zenit St. Petěrburg 1:0 2:2 2:3

Skupina DEditovat

Tým Z V R P VG IG +/- B
  Borussia Dortmund 6 4 2 0 11 5 +6 14
  Real Madrid 6 3 2 1 15 9 +6 11
  Ajax 6 1 1 4 8 16 -8 4
  Manchester City 6 0 3 3 7 11 -4 3
  AJA BD MC RM
Ajax 1:4 3:1 1:4
Borussia Dortmund 1:0 1:0 2:1
Manchester City 2:2 1:1 1:1
Real Madrid 4:1 2:2 3:2

Skupina EEditovat

Tým Z V R P VG IG +/- B
  Juventus 6 3 3 0 12 4 +8 12
  Šachtar Doněck 6 3 1 2 12 8 +4 10
  Chelsea 6 3 1 2 16 10 +6 10
  Nordsjælland 6 0 1 5 4 22 -18 1
  CHE JUV NOR SD
Chelsea 2:2 6:1 3:2
Juventus 3:0 4:0 1:1
Nordsjælland 0:4 1:1 2:5
Šachtar Doněck 2:1 0:1 2:0

Skupina FEditovat

Tým Z V R P VG IG +/- B
  FC Bayern Mnichov 6 4 1 1 15 7 +8 13
  Valencia 6 4 1 1 12 5 +7 13
  BATE Borisov 6 2 0 4 9 15 -6 6
  Lille 6 1 0 5 4 13 -9 3
  BAT BM LIL VAL
BATE Borisov 3:1 0:2 0:3
FC Bayern Mnichov 4:1 6:1 2:1
Lille 1:3 0:1 0:1
Valencia 4:2 1:1 2:0

Skupina GEditovat

Tým Z V R P VG IG +/- B
  Barcelona 6 4 1 1 11 5 +6 13
  Celtic 6 3 1 2 9 8 +1 10
  Benfica 6 2 2 2 5 5 0 8
  Spartak Moskva 6 1 0 5 7 14 -7 3
  BAR BEN CEL SM
Barcelona 0:0 2:1 3:2
Benfica 0:2 2:1 2:0
Celtic 2:1 0:0 2:1
Spartak Moskva 0:3 2:1 2:3

Skupina HEditovat

Tým Z V R P VG IG +/- B
  Manchester United 6 4 0 2 9 6 +3 12
  Galatasaray 6 3 1 2 7 6 +1 10
  CFR Kluž 6 3 1 2 9 7 +2 10
  Braga 6 1 0 5 7 13 -6 3
  BRA CLU GAL MU
Braga 0:2 1:2 1:3
CFR Kluž 3:1 1:3 1:2
Galatasaray 0:2 1:1 1:0
Manchester United 3:2 0:1 1:0

Vyřazovací fázeEditovat

V průběhu vyřazovací fáze soutěže bude hrát tým v každém kole proti jednomu soupeři dvojzápasovým systémem "doma-venku". Z tohoto souboje bude jeden vyřazen a druhý postoupí, díky čemuž již po 3. takto hraném kole zbudou pouze dva týmy. Ty pak utvoří finálovou dvojici a utkají se na předem určeném (až 2 roky předem) neutrálním hřišti.

Při losu osmifinálových dvojic bylo 16 týmů rozděleno do dvou košů po osmi. Vítězové skupin byli v koši nasazených, kvalifikanti z druhých míst jako nenasazení. Do jedné dvojice nemohly být nalosovány dva kluby, které se již utkaly v základní skupině ani dva kluby z jedné země. Zároveň bylo nalosováno, na čím hřišti souboj začne (kromě osmifinále, kde se začne na hřišti nenasazeného).

Při losu čtvrtfinálových dvojic a zbytku pavouku soutěže pak již kluby nebudou nijak nasazeny a může se utkat každý s každým včetně souboje klubů z jedné země.

Týmy kvalifikované do vyřazovací fáze
Vysvětlivky
Nasazení při losu osmifinále
Nenasazení při losu osmifinále
Skupina Vítězové skupin Postupující z 2. místa
A   Paris Saint-Germain   Porto
B   Schalke 04   Arsenal
C   Málaga   AC Milán
D   Borussia Dortmund   Real Madrid
E   Juventus   Šachtar Doněck
F   FC Bayern Mnichov   Valencia
G   Barcelona   Celtic
H   Manchester United   Galatasaray

OsmifináleEditovat

Los osmifinále se uskutečnil 20. prosince 2012. První zápasy byly na programu 12. a 13. nebo 19. a 20. února, odvety pak sehrály týmy z prvního termínu 5. a 6. března, týmy z druhého termínu 12. a 13. března 2013.

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
Galatasaray   4:3   Schalke 04 1:1 3:2
Celtic   0:5   Juventus 0:3 0:2
Arsenal   3:3 (v)   FC Bayern Mnichov 1:3 2:0
Šachtar Doněck   2:5   Borussia Dortmund 2:2 0:3
AC Milán   2:4   Barcelona 2:0 0:4
Real Madrid   3:2   Manchester United 1:1 2:1
Valencia   2:3   Paris Saint-Germain 1:2 1:1
Porto   1:2   Málaga 1:0 0:2

ČtvrtfináleEditovat

Los čtvrtfinále se uskutečnil 15. března 2013. Úvodní zápasy 2. a 3. dubna, odvety 9. a 10. dubna 2013.

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
Málaga   2:3   Borussia Dortmund 0:0 2:3
Real Madrid   5:3   Galatasaray 3:0 2:3
Paris Saint-Germain   3:3 (v)   Barcelona 2:2 1:1
FC Bayern Mnichov   4:0   Juventus 2:0 2:0

SemifináleEditovat

Los semifinále se uskutečnil 12. dubna. První zápasy 23. a 24. dubna, odvety 30. dubna a 1. května 2013.

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
FC Bayern Mnichov   7:0   Barcelona 4:0[5] 3:0[6]
Borussia Dortmund   4:3   Real Madrid 4:1[7] 0:2[8]

FináleEditovat

Finálový zápas se odehrál 25. května 2013 na Stadionu Wembley v Londýně.

25. května 2013
20:45
Borussia Dortmund   1 : 2   FC Bayern Mnichov Stadion Wembley, Londýn
rozhodčí: Nicola Rizzoli (Itálie)
Gündoğan   68' (pen.) Report Mandžukić   60'
Robben   89'

VítězEditovat

Nejlepší střelciEditovat

OdkazyEditovat

ReferenceEditovat

  1. Dortmund - Bayern 1:2, iDNES.cz, cit. 25. 5. 2013
  2. a b c UEFA Country Ranking 2011 [online]. Kassiesa [cit. 2012-06-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. UEFA circular #18 on 2012-13 calendar and access list [online]. RFEF [cit. 2012-06-24]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-04-05. (anglicky) 
  4. Oficiální dokument pravidel pro UEFA Champions League 2011/12 [PDF]. UEFA [cit. 2011-12-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Bayern - Barcelona 4:0, iDNES.cz, cit. 24. 4. 2013
  6. Barcelona - Bayern 0:3, iDNES.cz, cit. 1. 5. 2013
  7. Borussia Dortmund - Real Madrid 4:1, iDNES.cz, cit. 24. 4. 2013
  8. Real Madrid - Borussia Dortmund 2:0, iDNES.cz, cit. 1. 5. 2013
  9. Player statistics – Goalscorers [online]. UEFA [cit. 2013-04-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazyEditovat

Související článkyEditovat