Otevřít hlavní menu

Mistrovství Evropy juniorů v atletice je mezinárodní atletický šampionát sportovců do devatenácti let. Pořádá ho Evropská atletická asociace od roku 1970 s malou výjimkou každé dva roky.

Předchůdcem tohoto šampionátu byly tzv. Evropské juniorské hry, které se konaly poprvé v roce 1964 v polské Varšavě. První ročník byl neoficiální, sankci (schválení) dostaly hry až o dva roky později, kdy se šampionát konal v tehdejší ukrajinské SSR, v Oděse. Třetí ročník byl pořádán v roce 1968 v Lipsku.

Přehled šampionátůEditovat

Ročník Město Země Datum konání Link
- EJH 1964 Varšava   Polsko 18. září20. září zde
- EJH 1966 Oděsa   Sovětský svaz 24. září25. září zde
- EJH 1968 Lipsko   NDR 23. srpen25. srpen zde
1. MEJ 1970 Paříž   Francie 11. září13. září zde
2. MEJ 1973 Duisburg   SRN 24. srpen26. srpen zde
3. MEJ 1975 Athény   Řecko 22. srpen24. srpen zde
4. MEJ 1977 Doněck   Sovětský svaz 19. srpen21. srpen zde
5. MEJ 1979 Bydhošť   Polsko 16. srpen19. srpen zde
6. MEJ 1981 Utrecht   Nizozemsko 20. srpen23. srpen zde
7. MEJ 1983 Schwechat   Rakousko 25. srpen28. srpen zde
8. MEJ 1985 Chotěbuz   NDR 22. srpen25. srpen zde
9. MEJ 1987 Birmingham   Spojené království 6. srpen9. srpen zde
10. MEJ 1989 Varaždín   Jugoslávie 24. srpen27. srpen zde
11. MEJ 1991 Soluň   Řecko 8. srpen11. srpen zde
12. MEJ 1993 San Sebastián   Španělsko 29. červenec1. srpen zde
13. MEJ 1995 Nyíregyháza   Maďarsko 27. červenec30. červenec zde
14. MEJ 1997 Lublaň   Slovinsko 24. červenec27. červenec zde
15. MEJ 1999 Riga   Lotyšsko 5. srpen8. srpen zde
16. MEJ 2001 Grosseto   Itálie 19. červenec22. červenec zde
17. MEJ 2003 Tampere   Finsko 24. červenec27. červenec zde
18. MEJ 2005 Kaunas   Litva 21. červenec24. červenec zde
19. MEJ 2007 Hengelo   Nizozemsko 19. červenec22. červenec zde
20. MEJ 2009 Novi Sad   Srbsko 23. červenec26. červenec zde
21. MEJ 2011 Tallinn   Estonsko 21. červenec24. červenec zde
22. MEJ 2013 Rieti   Itálie 18. červenec21. červenec zde
23. MEJ 2015 Eskilstuna   Švédsko 16. červenec19. červenec zde
24. MEJ 2017 Grosseto   Itálie 20. červenec23. červenec zde
25. MEJ 2019 Borås   Švédsko 18. červenec21. červenec zde

Rekordy šampionátůEditovat

MužiEditovat

Disciplína Výkon Atlet Místo Rok
Běh na 100 m 10,04   Christophe Lemaitre Novi Sad MEJ 2009
Běh na 200 m 20,33   Ramil Quliyev Novi Sad MEJ 2009
Běh na 400 m 45,36   Roger Black Chotěbuz MEJ 1985
Běh na 800 m 1:45,90   Roberto Parra Nyiregyhaza MEJ 1995
Běh na 1500 m 3:38,96   Graham Williamson Bydhošť MEJ 1979
Běh na 5000 m 13:44,37   Steve Binns Bydhošť MEJ 1979
Běh na 10000 m 29:04,06   Christian Leuprecht Varaždin MEJ 1989
Běh na 3000 m překážek 8:37,94   Ilgizar Safiułlin Tallinn MEJ 2011
Běh na 110 m překážek (99 cm) 13,35   Siergiej Szubienkow Novi Sad MEJ 2009
Běh na 400 m překážek 49,70   Varg Königsmark Tallinn MEJ 2011
Skok do výšky 2,30   Vladimir Jaščenko Doněck MEJ 1977
Skok o tyči 5,60   Maxim Tarasov Varaždin MEJ 1989
Skok daleký 8,17   Władimir Oczkan Birmingham MEJ 1987
Trojskok 17,04 m (1,5 m / s)   Nazim Babayev Eskilstuna MEJ 2015
Vrh koulí (6 kg) 22,62   Konrad Bukowiecki Eskilstuna MEJ 2015
Hod diskem (1,75 kg) 68,02   Bartlomiej Stoj Eskilstuna MEJ 2015
Hod kladivem (6 kg) 79,60   Bence Halász Eskilstuna MEJ 2015
Hod oštěpem 81,53   Zigismunds Sirmais Tallinn MEJ 2011
Desetiboj 8124 bodů   Kevin Mayer Tallinn MEJ 2011
Chůze na 10 000 m 39:28,45   Andriej Ruzawin Kaunas MEJ 2005
Štafeta 4 × 100 m 39,24  
Tyrone Edgar
Dwayne Grant
Timothy Benjamin
Mark Lewis-Francis
Grosseto MEJ 2001
Štafeta 4 × 400 m 3:04,58  
Uwe Preusche
Frank Löper
Eckard Trylus
Jens Carlowitz
Utrecht MEJ 1981


ŽenyEditovat

Disciplína Výkon Atletka Místo Rok
Běh na 100 m 11,18   Jodie Williams Tallinn MEJ 2011
Běh na 200 m 22,85   Bärbel Eckertová Duisburg MEJ 1973
Běh na 400 m 51,27   Christina Brehmerová Ateny MEJ 1975
Běh na 800 m 2:00,25   Katrin Wühn Schwechat MEJ 1983
Běh na 1500 m 4:07,47   Inger Knutsson Duisburg MEJ 1973
Běh na 3000 m 8:50,97   Gabriela Szabóová San Sebastian MEJ 1993
Běh na 5000 m 15:21,12   Elvan Abeylegesseová Grosseto MEJ 2001
Běh na 3000 m překážek 9:43,69   Karoline Bjerkeli Grøvdal Novi Sad MEJ 2009
Běh na 100 m překážek 13,09   Ołena Owczarowa Nyiregyhaza MEJ 1995
Běh na 400 m překážek 55,89   Zuzana Hejnová Kaunas MEJ 2005
Skok do výšky 1,95   Marija Kučinová Tallinn MEJ 2011
1,95   Jelena Jelesinová Varaždin MEJ 1989
Skok o tyči 4,57   Angelica Bengtsson Tallinn MEJ 2011
Skok daleký 6,80   Darja Klišinová Novi Sad MEJ 2009
Trojskok 14,12   Anastasija Ilyina Grosseto MEJ 2001
Vrh koulí 19,53   Astrid Kumbernussová Varaždin MEJ 1989
Hod diskem 70,58   Ilke Wyluddaová Birmingham MEJ 1987
Hod kladivem 68,59   Bianca Perie Novi Sad MEJ 2009
Hod oštěpem 61,52   Nikolett Szabó Riga MEJ 1999
Sedmiboj 6465 bodů   Sybille Thiele Schwechat MEJ 1983
Chůze na 10 000 m 42:59,48   Jelena Lašmanovová Tallinn MEJ 2011
Štafeta 4 × 100 m 43,42  
Alexandra Burghardt
Katharina Grompe
Tatjana Pinto
Anna-Lena Freese
Tallinn MEJ 2011
Štafeta 4 × 400 m 3:30,29  
Cornelia Feuerbachová
Carola Witzel
Ines Vogelgesang
Heike Bohne
Utrecht MEJ 1981

Českoslovenští medailistéEditovat

Rok Atlet Disciplína Výkon Zlato Stříbro Bronz
MEJ 1970 Jiří Palkovský Skok do výšky 218 cm  
MEJ 1970 Jan Skoupy Vrh koulí 17,11 m  
MEJ 1970 Jarmila Nygrýnová Skok daleký 6,27 m  
MEJ 1975 Drahomíra Drybová Hod oštěpem 57,44 m  
MEJ 1975 Jaroslav Priščák Skok daleký 7,84 m  
MEJ 1979 Jozef Pribilinec Chůze na 10 km 41:04,71  
MEJ 1979 Remigius Machura Vrh koulí 18,34 m  
MEJ 1981 František Jansa Skok o tyči 5,35 m  
MEJ 1983 Jiří Hudec Běh na 110 m překážek 13,85  
MEJ 1983 Věra Nožičková Běh na 3000 m 9:19,56  
MEJ 1983 Richard Navara Vrh koulí 17,85 m  
MEJ 1985 Gabriela Sedlaková Běh na 800 m 2.03,22  
MEJ 1985 Róbert Ruffíni Skok do výšky 224 cm  
MEJ 1985 Marián Huncík Běh na 2000 m překážek 5:35,83  
MEJ 1987 Milan Gombala Skok daleký 7,63 m  
MEJ 1989 Václav Hrich Běh na 800 m 1:50,22  
MEJ 1989 Radek Bartakovič Běh na 400 m překážek 51,16  
MEJ 1989 Šárka Kašpárková Skok do výšky 191 cm  
MEJ 1989 Renata Bruková Vrh koulí 17,18 m  
MEJ 1989 Marcela Podracká Sedmiboj 5960 bodů  
MEJ 1991 Tomáš Dvořák Desetiboj 7748 bodů  
MEJ 1991 Nikola Tomečková Hod oštěpem 55,34 m  
MEJ 1991 Václav Hrich Běh na 800 m 1:49,19  

Čeští medailistéEditovat

Rok Atlet Disciplína Výkon Zlato Stříbro Bronz
MEJ 1993 Hana Benešová Běh na 100 m 11,56  
MEJ 1993 Ludmila Formanová Běh na 800 m 2:06,88  
MEJ 1993 Jan Poděbradský Desetiboj 7 396 bodů  
MEJ 1993 Hana Benešová Běh na 200 m 23,53  
MEJ 1993 Tomáš Janků Skok do výšky 218 cm  
MEJ 1995 Jiří Ryba Desetiboj 7 271 bodů  
MEJ 1995 Jitka Burianová Běh na 400 m 53,69  
MEJ 1997 Roman Oravec Běh na 800 m 1:51,51  
MEJ 1999 Alena Rücklová 400 m př. 58,55  
MEJ 1999 Michaela Hejnová Sedmiboj 5 786 bodů  
MEJ 2001 Jiří Křehula Skok do výšky 221 cm  
MEJ 2001 Arnošt Holovský Hod diskem 54,46 m  
MEJ 2001 Lucie Škrobáková 100 m př. 13,30  
MEJ 2003 Jaroslav Bába Skok do výšky 228 cm  
MEJ 2003 Zuzana Hejnová 400 m př. 58,30  
MEJ 2005 Zuzana Hejnová 400 m př. 55,89  
MEJ 2005 Denisa Ščerbová Skok daleký 6,57 m  
MEJ 2005 Remigius Machura Vrh koulí 20,09 m  
MEJ 2007 Jakub Holuša 3000 m př. 8:50,30  
MEJ 2007 Kateřina Šafránková Hod kladivem 62,95 m  
MEJ 2007 Eliška Klučinová Sedmiboj 5 709 bodů  
MEJ 2007 Kateřina Čechová Běh na 100 m 11,58  
MEJ 2007 Nikol Ogrodníková Sedmiboj 5 607 bodů  
MEJ 2009 Kateřina Cachová Sedmiboj 5 660 bodů  
MEJ 2009 Jakub Živec 5000 m 14:10,58  
MEJ 2009 Martin Říčař, Lukáš Šťastný
Pavel Maslák, Václav Zich
Štafeta 4x100 m 39,57  
MEJ 2013 Anežka Drahotová Chůze na 10 km 44:15,87  
MEJ 2013 Eliška Drahotová Chůze na 10 km 44:45,27  
MEJ 2013 Klára Seidlová Běh na 100 m 11,88  
MEJ 2015 Jan Doležal Desetiboj 7 929 bodů [1]  

ReferenceEditovat

Externí odkazyEditovat