Otevřít hlavní menu

Liga mistrů UEFA 2018/19

ročník Ligy mistrů UEFA

Sezóna 2018/19 Ligy mistrů UEFA byla 64. ročníkem klubové soutěže pro nejlepší evropské fotbalové týmy a 27. od zavedení nového formátu.

Liga mistrů UEFA 2018/19
Podrobnosti
Datum konání 26. června – 29. srpna 2018 (předkola)
18. září 2018 – 1. června 2019
Počet týmů 32 (základní skupiny)
79 (celkem)
Konečné pořadí
Vítěz Liverpool FC (6. titul)
Finalista Tottenham Hotspur
Sesterské soutěže asociace
Evropská liga UEFA
2017/182019/20

Finálové utkání se konalo 1. června 2019 od 21:00 v Madridu na stadionu Wanda Metropolitano. Vítezem finálového utkání a novým držitelem trofeje se stal anglický tým Liverpool FC, pro který šlo o celkově šestý triumf v této soutěži.

Účastnická místaEditovat

Tohoto ročníku se účastní celkem 79 týmů z 54 členských zemí UEFA (výjimkou je Lichtenštejnsko, které neorganizovalo žádnou vlastní ligovou soutěž). Každá země měla přidělený počet míst podle koeficientů UEFA.

Žebříček UEFAEditovat

Pro ročník 2017/18, byla asociacím přidělována místa podle koeficientů z roku 2017, které braly v úvahu jejich výkon v evropských soutěžích od sezóny 2011/12 až po ročník 2015/16.

Žebříček UEFA se používal k určení počtu zúčastněných týmů pro každou asociaci:

  • 1.–4. místo umožňovalo asociaci mít v soutěži čtyři týmy.
  • 5.–6. místo umožňovalo asociaci mít v soutěži tři týmy.
  • 7.–15. místo umožňovalo asociaci mít v soutěži dva týmy.
  • 16.–55. (s výjimkou Lichtenštejnska, které nemělo vlastní ligu), umožňovalo asociaci mít v soutěži jeden tým.
  • Vítězové Ligy mistrů UEFA 2017/18 (Real Madrid) a Evropské ligy UEFA 2017/18 (Atlético Madrid) byli v soutěži oprávněni startovat, pokud se nekvalifikovali přes jejich domácí ligu do Ligy mistrů UEFA 2018/19.
# Asociace Koef. # týmů Pozn.
1   Španělsko 104.998 4
2   Německo 79.498
3   Anglie 75.962
4   Itálie 73.332
5   Francie 56.665 3
6   Rusko 50.532
7   Portugalsko 49.332 2
8   Ukrajina 42.633
9   Belgie 42.400
10   Turecko 39.200
11   Česko 33.175
12   Švýcarsko 32.075
13   Nizozemsko 31.063
14   Řecko 27.900
15   Chorvatsko 25.350
16   Rakousko 25.250 1
17   Rumunsko 24.350
18   Dánsko 24.000
19   Bělorusko 19.875
# Asociace Koef. # týmů Pozn.
20   Polsko 19.750 1
21   Švédsko 19.725
22   Izrael 19.375
23   Skotsko 18.925
24   Kypr 18.550
25   Norsko 18.325
26   Ázerbájdžán 17.750
27   Bulharsko 15.875
28   Srbsko 15.375
29   Kazachstán 15.250
30   Slovinsko 13.125
31   Slovensko 11.750
32   Lichtenštejnsko 11.000 0
33   Maďarsko 9.500 1
34   Moldávie 9.500
35   Island 8.375
36   Finsko 7.650
37   Albánie 6.625
# Asociace Koef. # týmů Pozn.
38   Irsko 6.575 1
39   Bosna a Hercegovina 6.500
40   Gruzie 6.375
41   Lotyšsko 6.125
42   Makedonie 5.625
43   Estonsko 5.250
44   Černá Hora 5.250
45   Arménie 5.125
46   Lucembursko 4.875
47   Severní Irsko 4.500
48   Litva 4.125
49   Malta 4.000
50   Wales 3.875
51   Faerské ostrovy 3.500
52   Gibraltar 2.500
53   Andorra 1.165
54   San Marino 0.333
55   Kosovo 0.000

Počty týmů v jednotlivých kolechEditovat

Týmy vstupující do tohoto kola Týmy postupující z předchozího kola
0. předkolo
(4 týmy)
  • 4 ligoví vítězové z asociací na 52.–55. místě
1. předkolo
(32 týmů)
  • 31 ligových vítězů z asociací na 20.–51. místě (kromě Lichtenštejnska)
  • 1 vítěz z 0. předkola
2. předkolo Mistrovská část (větev)
(20 týmů)
  • 4 ligoví vítězové z asociací na 16.–19. místě
  • 16 vítězů z 1. předkola
Nemistrovská část (větev)
(4 týmy)
  • 4 vicemistři z asociací na 12.–15. místě
3. předkolo Mistrovská část (větev)
(12 týmů)
  • 2 ligoví vítězové z asociací na 14.–15. místě
  • 10 vítězů z 2. předkola MČ
Nemistrovská část (větev)
(8 týmů)
  • 5 vicemistrů z asociací na 7.–11. místě
  • 1 tým ze 3. místa asociace na 6. místě
  • 2 vítězové z 2. předkola NČ
4. předkolo Mistrovská část (větev)
(8 týmů)
  • 2 ligoví vítězové z asociací na 12.–13. místě
  • 6 vítězů z 3. předkola MČ
Nemistrovská část (větev)
(4 týmů)
  • 4 vítězové z 3. předkola NČ
Skupinová fáze
(32 týmů)
  • 11 vítězů z asociací na 1.–11. místě
  • 6 vicemistrů z asociací na 1.–6. místě
  • 5 týmů ze 3. místa asociací na 1.–5. místě
  • 4 týmy ze 4. místa asociací na 1.–4. místě
  • 4 vítězové z 4. předkola MČ
  • 2 vítězové z 4. předkola NČ
Vyřazovací fáze
(16 týmů)
  • 8 vítězů základních skupin
  • 8 týmů z 2. míst základních skupin

Kvalifikované týmy do soutěžeEditovat

Týmy jsou kvalifikovány podle umístění v ligách jednotlivých asociací do příslušných fází soutěže.[1]

Kvalifikované týmy pro Ligu mistrů 2018/2019 v jednotlivých fázích
Skupinová fáze
  Real Madrid1   Borussia Dortmund   AS Řím   Porto
  Atlético Madrid   Manchester City   Inter Milán   Shakhtar Donetsk
  Barcelona   Manchester United   Paris Saint-Germain   Club Brugge
  Valencia   Tottenham Hotspur   Monaco   Galatasaray
  Bayern Munich   Liverpool   Lyon   Viktoria Plzeň
  Schalke 04   Juventus   Lokomotiv Moskva
  1899 Hoffenheim   SSC Neapol   CSKA Moskva
4. předkolo
Mistrovská část Nemistrovská část
  Young Boys   PSV Eindhoven
3. předkolo
Mistrovská část Nemistrovská část
  AEK Atény   FC Red Bull Salzburg   FC Spartak Moskva   Standard Liège
  Benfica Lisabon   Fenerbahce
  FC Dynamo Kyjev   SK Slavia Praha
2. předkolo
Mistrovská část Nemistrovská část
  Dinamo Zagreb   Midtjylland   Basel   PAOK
  CFR Cluj   BATE Borisov   Ajax   Sturm Graz
1. předkolo
  Legia Varšava   Crvena zvezda Bělehrad   FK Kukësi   Alaškert Jerevan FC
  Malmö FF   Astana   Cork City   F91 Dudelange
  Hapoel Be'er Sheva   Olimpija Ljubljana   Zrinjski Mostar   Crusaders
  Celtic   Spartak Trnava   Torpedo Kutaisi   Sūduva Marijampolė
  APOEL   MOL Vidi   Spartaks Jūrmala   Valletta
  Rosenborg   Sheriff Tiraspol   Shkëndija   The New Saints
  Qarabağ   Valur   FC Flora Tallinn   Víkingur Gøta
  Ludogorets Razgrad   HJK   Sutjeska Nikšić
0. předkolo
  Lincoln Red Imps   FC Santa Coloma   La Fiorita   Drita

PředkolaEditovat

0. předkoloEditovat

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
[[]]     [[]]
[[]]     [[]]
[[]]     [[]] [[]] {{{7}}}

1. předkoloEditovat

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
Alaškert   0–6   Celtic 0–3 0–3
Hapoel Beerševa   7–1   FC Flora Tallinn 4–1 3–1
Kutaisi   2–4   Sheriff Tiraspol 2–1 0–3
Dudelange   2-3   FC Vidi 1–1 1–2
Vikingur   2–5   HJK 1–2 1–3
Shkëndija   5–4   TNS 5–0 0–4
Cork   0–4   Legia 0–1 0–3
FC Drita   0–5   Malmö 0–3 0–2
FC Astana   3–0   FK Sutjeska 1–0 2–0
Spartak Trnava   2–1   Zrinjski 1–0 1–1
FK Spartaks Jūrmala   0–2   FK Crvena zvezda 0–0 0–2
FK Sūduva   3–2   APOEL FC 3–1 0–1
FK Kukësi   1–1 v   Valletta FC 0–0 1–1
PFK Ludogorec   9–0   Crusaders FC 7–0 2–0
NK Olimpija Ljubljana   0–1   Qarabağ FK 0–1 0–0
Valur   2–4   Rosenborg BK 1–0 1–3

2. předkolo (mistrovská část)Editovat

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
FC Astana   2–1   FC Midtjylland 2–1 0–0
CFR Kluž   1–2   Malmö 0–1 1–1
Dinamo Zagreb   7–2   Hapoel Beerševa 5–0 2–2
Shkëndija   1–0   Sheriff Tiraspol 1–0 0–0
FK Crvena zvezda   5–0   FK Sūduva 3–0 2–0
Legia   1–2   Spartak Trnava 1–0 0–2
BATE Borisov   2–1   HJK 0–0 2–1
FK Kukësi   0–3   Qarabağ FK 0–0 0–3
PFK Ludogorec   0–1   FC Vidi 0–0 0–1
Celtic   3–1   Rosenborg BK 3–1 0–0

2. předkolo (nemistrovská část)Editovat

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
AFC Ajax   5–1   SK Sturm Graz 2–0 3–1
PAOK Soluň   5–1   FC Basel 1893 2–1 3–0

3. předkolo (mistrovská část)Editovat

[2]

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
FC Astana   0-3   Dinamo Zagreb 0-2 0-1
Qarabağ FK   1-2   BATE Borisov 0-1 1-1 (pp)
Celtic   2-3   AEK Atény 1 -1 1-2
Salcburk   4-0   Shkëndija 3 -0 1-0
Malmö   1-1   FC Vidi 1-1 0-0
FK Crvena zvezda   3-2   Spartak Trnava 1-1 2-1 (pp)

3. předkolo (nemistrovská část)Editovat

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
Slavia Praha   1-3   Dynamo Kyjev 1-1 0-2
PAOK Soluň   3-2   FK Spartak Moskva 3-2 0-0
Benfica Lisabon   2-1   Fenerbahce 1-0 1-1
Standard Liège   2-5   AFC Ajax 2-2 0-3

4. předkolo (mistrovská část)Editovat

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
FK Crvena zvezda   2-2   Salcburk 0-0 2-2
BATE Borisov   2-6   PSV Eindhoven 2-3 0-3
Young Boys   3-2   Dinamo Zagreb 1-1 2-1
FC Vidi   2-3   AEK Atény 1-2 1-1

4. předkolo (nemistrovská část)Editovat

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
Benfica Lisabon   5-2   PAOK Soluň 1-1 4-1
AFC Ajax   3-1   Dynamo Kyjev 3-1 0-0

Skupinová fázeEditovat

Skupina AEditovat

Tým Z
V
R
P
VG
IG
+/-
B
  Dortmund 6 4 1 1 10 2 +8 13
  Atlético Madrid 6 4 1 1 9 6 +3 13
  Club Bruggy 6 1 3 2 6 5 +1 6
  AS Monaco 6 0 1 5 2 14 −12 1
  ATM DOR MON BRU
Atletico M. 2-0 2-0 3-1
B. Dortmund 4-0 3-0 0-0
AS Monaco 1-2 0-2 0-4
Club Bruggy 0-0 0-1 1-1

Skupina BEditovat

Tým Z
V
R
P
VG
IG
+/-
B
  Barcelona 6 4 2 0 14 5 +9 14
  Tottenham 6 2 2 2 9 10 −1 8
  Inter Milán 6 2 2 2 6 7 −1 8
  PSV Eindhoven 6 0 2 4 6 13 −7 2
  FCB TOT PSV INT
Barcelona 1-1 4-0 2-0
Tottenham 2-4 2-1 1-0
PSV Eindhoven 1-2 2-2 1-2
Inter Milán 1-1 2-1 1-1


Skupina CEditovat

Tým Z
V
R
P
VG
IG
+/-
B
  Paris S.-G 6 3 2 1 17 9 +8 11
  Liverpool 6 3 0 3 9 7 +2 9
  Neapol 6 2 3 1 7 5 +2 9
  FK Crvena zvezda 6 1 1 4 5 17 −12 4
  PSG NAP LIV CZB
Paris S.G 2-2 2-1 6-1
Neapol 1-1 1-0 3-1
Liverpool 3-2 1-0 4-0
Crvena zvezda 1-4 0-0 2-0

Skupina DEditovat

Tým Z
V
R
P
VG
IG
+/-
B
  Porto 6 5 1 0 15 6 +9 16
  FC Schalke 04 6 3 2 1 6 4 +2 11
  Galatasaray SK 6 1 1 4 5 8 −3 4
  Lokomotiv 6 1 0 5 4 12 −8 3
  LOM POR SCH4 GAL
Lokomotiv 1-3 0-1 2-0
Porto 4-1 3-1 1-0
FC Schalke 04 1-0 1-1 2-0
Galatasaray SK 3-0 2-3 0-0

Skupina EEditovat

Tým Z
V
R
P
VG
IG
+/-
B
  Bayern 6 4 2 0 15 5 +10 14
  AFC Ajax 6 3 3 0 11 5 +6 12
  Benfica Lisabon 6 2 1 3 6 11 −5 7
  AEK Athény 6 0 0 6 2 13 −11 0
  BAY BEN AJA AEK
Bayern 5-1 1-1 2-0
Benfica Lisabon 0-2 1-1 1-0
AFC Ajax 3-3 1-0 3-0
AEK Athény 0-2 2-3 0-2

Skupina FEditovat

Tým Z
V
R
P
VG
IG
+/-
B
  Manchester City 6 4 1 1 16 6 +10 13
  Olympique Lyon 6 1 5 0 12 11 +1 8
  Šachtar Doněck 6 1 3 2 8 16 −8 6
  Hoffenheim 6 0 3 3 11 14 −3 3
  MANC SHA OLY HOF
Manchester City 6-0 1-2 2-1
Šachtar Doněck 0-3 1-1 2-2
Olympique Lyon 2-2 2-2 2-2
Hoffenheim 1-2 2-3 3-3

Skupina GEditovat

Tým Z
V
R
P
VG
IG
+/-
B
  Real Madrid 6 4 0 2 12 5 +7 12
  AS Řím 6 3 0 3 11 8 +3 9
  FC Viktoria Plzeň 6 2 1 3 7 16 −9 7
  CSKA Moskva 6 2 1 3 8 9 −1 7
  REAL ROM CSKA VIK
Real Madrid 3-0 0-3 2-1
AS Řím 0-2 3-0 5-0
CSKA Moskva 1-0 1-2 1-2
Viktoria Plzeň 0-5 2-1 2-2

Skupina HEditovat

Tým Z
V
R
P
VG
IG
+/-
B
  Juventus FC 6 4 0 2 8 2 +6 12
  Machester United 6 3 1 2 7 4 +3 10
  Valencia CF 6 2 2 2 6 6 0 8
  BSC Young Boys 6 1 1 4 4 12 −8 4
  JUVE MUN VAL YBO
Juventus FC 1-2 1-0 3-0
Manchester U. 0-1 0-0 1-0
Valencia CF 0-2 2-1 3-1
BSC Young Boys 2-1 0-3 1-1

Vyřazovací fázeEditovat

OsmifináleEditovat

Losování osmifinále proběhlo 17. prosince 2018. V prvním losovacím koši byli vítězové skupin a v druhém týmy na druhých pozicích. [3] Týmy ze stejné fotbalové národní asociace nemohly být proti sobě nalosovány. První zápasy byly hrány 12., 13., 19. a 20. února a odvety 5., 6., 12. a 13. března 2019.

Kvalifikované týmyEditovat

Skupina Vítězové skupin
(nasazené týmy)
2. místo ve skupině
(nenasazené týmy)
A   Borussia Dortmund   Atlético Madrid
B   Barcelona   Tottenham Hotspur
C   Paris Saint-Germain   Liverpool
D   Porto   Schalke 04
E   FC Bayern Mnichov   Ajax
F   Manchester City   Lyon
G   Real Madrid   Roma
H   Juventus   Manchester United



Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
Tottenham Hotspur FC   4-0   Borussia Dortmund 3-0 1-0
AFC Ajax   5-3   Real Madrid C.F. 1-2 4-1
AS Řím   3-4   FC Porto 2-1 1-3
Machester United   3-3 v   Paris Saint-Germain F.C. 0-2 3-1
FC Schalke 04   2-10   Manchester City 2-3 0-7
Atlético Madrid   2-3   Juventus F.C. 2-0 0-3
Olympique Lyon   1-5   FC Barcelona 0-0 1-5
Liverpool   3-1   FC Bayern Mnichov 0-0 3-1

ČtvrtfináleEditovat

Losování čtvrtfinále proběhlo 15. března 2019.[4] První zápasy budou hrány on 9. a 10. dubna 2019, a odvety 16. a 17. dubna 2019.

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
AFC Ajax   3-2   Juventus F.C. 1-1 2-1
Liverpool   6-1   FC Porto 2-0 4-1
Tottenham Hotspur FC   4-4 v   Manchester City 1-0 3-4
FC Barcelona   4-0   Machester United 1-0 3-0

SemifináleEditovat

Losování semifinále proběhlo 15. března 2019. (po losování čtvrtfinále).[5] První zápasy budou hrány on 30.dubna a 1. května , a odvety 7. a 8. května 2019.

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
Tottenham Hotspur FC   3-3 v   AFC Ajax 0-1 3-2
FC Barcelona   3-4   Liverpool 3-0 0-4

FináleEditovat

Finále proběhne dne 1. června 2019 na stadiónu Wanda Metropolitano v Madridu. Domácí tým (z administrativních důvodů) byl určen dodatečným losováním po čtvrtfinálovém losování.[5]-

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
Tottenham Hotspur FC   0–2   Liverpool 0–2 xxx

ReferenceEditovat

  1. 2018/19 UEFA Champions League participants [online]. Union of European Football Associations [cit. 2018-06-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. 2018/19 Matches - Competition schedule [online]. Union of European Football Associations [cit. 2018-08-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. UEFA Champions League round of 16 draw [online]. UEFA.com. Dostupné online. (anglicky) 
  4. UEFA Champions League quarter-final draw [online]. UEFA.com. Dostupné online. (anglicky) 
  5. a b UEFA Champions League semi-final draw [online]. UEFA.com. Dostupné online. (anglicky)