Finská hokejová reprezentace

Finská (bílá) a ruská hokejová reprezentace při vzájemném zápase

Finské národní hokejové mužstvo patří mezi nejlepší národní reprezentační mužstva v ledním hokeji v současnosti. Největšími úspěchy mužstva jsou zlaté medaile z Mistrovství světa v ledním hokeji v letech 1995, 2011 a 2019. Na Zimních olympijských hrách 1988 v Calgary a Zimních olympijských hrách 2006 v Turíně získalo stříbrnou medaili.

První mezistátní utkání sehrálo proti Švédsku 29. ledna 1928 v Helsinkách (prohrálo 1:8). Poprvé proti Československu hrálo Finsko 14. února 1949 na mistrovství světa a prohrálo 2:19 (proti samostatné české reprezentaci hrálo Finsko poprvé 25. dubna 1993 opět v rámci mistrovství světa a prohrálo 1:3).

Historicky první medaili z mistrovské soutěže reprezentačních mužstev získalo Finsko na Mistrovství Evropy 1985, na kterém obsadilo 3. místo.

Historické výsledkyEditovat

Lední hokej na olympijských hráchEditovat

Hokej na ZOH Místo ZOH Umístění Soupisky Trenér
LOH – 1920   Antverpy (Belgie) nezúčastnili se nezúčastnili se nezúčastnili se
ZOH – 1924   Chamonix (Francie) nezúčastnili se nezúčastnili se nezúčastnili se
ZOH – 1928   Svatý Mořic (Švýcarsko) nezúčastnili se nezúčastnili se nezúčastnili se
ZOH – 1932   Lake Placid (USA) nezúčastnili se nezúčastnili se nezúčastnili se
ZOH – 1936   Garmisch-Partenkirchen (Německo) nezúčastnili se nezúčastnili se nezúčastnili se
ZOH – 1948   Svatý Mořic (Švýcarsko) nezúčastnili se nezúčastnili se nezúčastnili se
ZOH – 1952   Oslo (Norsko) 7. místo Soupiska Risto Lindroos
ZOH – 1956   Cortina d'Ampezzo (Itálie) nezúčastnili se nezúčastnili se nezúčastnili se
ZOH – 1960   Squaw Valley (USA) 7. místo Soupiska Joe Wirkkunen, Aarne Honkavaara
ZOH – 1964   Innsbruck (Rakousko) 6. místo Soupiska Joe Wirkkunen
ZOH – 1968   Grenoble (Francie) 5. místo Soupiska Augustin Bubník
ZOH – 1972   Sapporo (Japonsko) 5. místo Soupiska Seppo Liitsola, Rauli Virtanen
ZOH – 1976   Innsbruck (Rakousko) 4. místo Soupiska Seppo Liitsola, Matti Rautiainen
ZOH – 1980   Lake Placid (USA) 4. místo Soupiska Kalevi Numminen, Kari Mäkinen
ZOH – 1984   Sarajevo (Jugoslávie) 6. místo Soupiska Alpo Suhonen
ZOH – 1988   Calgary (Kanada)   Soupiska Pentti Matikainen
ZOH – 1992   Albertville (Francie) 7. místo Soupiska Pentti Matikainen, Sakari Pietilä
ZOH – 1994 Norsko  Norsko (Lillehammer)   Soupiska Curt Lindström, Hannu Aravirta
ZOH – 1998 Japonsko  Japonsko (Nagano)   Soupiska Hannu Aravirta, Jari Kaarela, Esko Nokelainen
ZOH – 2002   USA (Salt Lake City) 6. místo Soupiska Hannu Aravirta, Jari Kurri
ZOH – 2006 Itálie  Itálie (Turín)   Soupiska Erkka Westerlund
ZOH – 2010 Kanada  Kanada (Vancouver)   Soupiska Jukka Jalonen, Risto Dufva, Timo Lehkonen
ZOH – 2014 Rusko  Rusko (Soči)   Soupiska Erkka Westerlund
ZOH – 2018 Jižní Korea  Jižní Korea (Pchjongčchang) 6. místo Soupiska Lauri Marjamäki
ZOH – 2022 Čína  Čína (Peking)

Mistrovství světaEditovat

Hokej na MS Místo turnaje Umístění Soupisky Trenér
MS – 1949 Švédsko  Švédsko (Stockholm) 7. místo Soupiska Henry Kvist
MS – 1950   Velká Británie (Londýn) nezúčastnili se nezúčastnili se nezúčastnili se
MS – 1951 Francie  Francie (Paříž) 7. místo Soupiska Risto Lindroos
MS – 1953 Švýcarsko  Švýcarsko (Basilej, Curych) nezúčastnili se nezúčastnili se nezúčastnili se
MS – 1954 Švédsko  Švédsko (Stockholm) 6. místo Soupiska Jarl Ohlson
MS – 1955   NSR (Krefeld, Düsseldorf, Dortmund, Köln) 9. místo Soupiska Aarne Honkavaara
MS – 1956 Itálie  Itálie (Cortina d'Ampezzo) nezúčastnili se nezúčastnili se nezúčastnili se
MS – 1957   SSSR (Moskva) 5. místo Soupiska Aarne Honkavaara
MS – 1958 Norsko  Norsko (Oslo) 6. místo Soupiska Aarne Honkavaara
MS – 1959 Československo  Československo (Bratislava, Ostrava, Brno, Kladno, Kolín, Praha) 6. místo Soupiska Aarne Honkavaara
MS – 1961 Švýcarsko  Švýcarsko (Ženeva, Lausanne) 7. místo Soupiska Derek Holmes
MS – 1962   USA (Colorado Springs, Denver) 4. místo Soupiska Joe Wirkkunen
MS – 1963 Švédsko  Švédsko (Stockholm) 5. místo Soupiska Joe Wirkkunen, Aarne Honkavaara
MS – 1965 Finsko  Finsko (Tampere, Pori) 7. místo Soupiska Joe Wirkkunen, Aarne Honkavaara
MS – 1966 Jugoslávie  Jugoslávie (Lublaň) 7. místo Soupiska Joe Wirkkunen, Aarne Honkavaara
MS – 1967 Rakousko  Rakousko (Vídeň) 6. místo Soupiska Augustin Bubník
MS – 1969 Švédsko  Švédsko (Stockholm) 5. místo Soupiska Augustin Bubník, Seppo Liitsola
MS – 1970 Švédsko  Švédsko (Stockholm) 4. místo Soupiska Seppo Liitsola, Matias Helenius
MS – 1971 Švýcarsko  Švýcarsko (Bern, Ženeva) 4. místo Soupiska Seppo Liitsola, Matias Helenius
MS – 1972   ČSSR (Praha) 4. místo Soupiska Seppo Liitsola, Rauli Virtanen
MS – 1973   SSSR (Moskva) 4. místo Soupiska Len Lunde
MS – 1974 Finsko  Finsko (Helsinky) 4. místo Soupiska Kalevi Numminen
MS – 1975   NSR (Mnichov, Düsseldorf) 4. místo Soupiska Seppo Liitsola
MS – 1976 Polsko  Polsko (Katovice) 5. místo Soupiska Lasse Heikkilä, Seppo Liitsola
MS – 1977 Rakousko  Rakousko (Vídeň) 5. místo Soupiska Lasse Heikkilä
MS – 1978   ČSSR (Praha) 7. místo Soupiska Kalevi Numminen
MS – 1979   SSSR (Moskva) 5. místo Soupiska Kalevi Numminen, Kaj Matalamyaki
MS – 1981 Švédsko  Švédsko (Stockholm, Göteborg) 6. místo Soupiska Kalevi Numminen
MS – 1982 Finsko  Finsko (Tampere, Helsinky) 5. místo Soupiska Kalevi Numminen
MS – 1983   NSR (Düsseldorf, Dortmund, Mnichov) 7. místo Soupiska Alpo Suhonen
MS – 1985   ČSSR (Praha) 5. místo Soupiska Alpo Suhonen, Pentti Matikainen
MS – 1986   SSSR (Moskva) 4. místo Soupiska Rauno Korpi, Olli Hietanen
MS – 1987 Rakousko  Rakousko (Vídeň) 5. místo Soupiska Rauno Korpi
MS – 1989 Švédsko  Švédsko (Stockholm) 5. místo Soupiska Pentti Matikainen
MS – 1990 Švýcarsko  Švýcarsko (Bonn, Fribourg) 6. místo Soupiska Penti Matikainen, Hannu Jortikka
MS – 1991 Finsko  Finsko (Turku, Tampere, Helsinky) 5. místo Soupiska Penti Matikainen
MS – 1992   ČSFR (Praha, Bratislava)   Soupiska Pentti Matikainen
MS – 1993   SRN (Dortmund, Mnichov) 7. místo Soupiska
MS – 1994 Itálie  Itálie (Canezei, Bolzano, Milán)   Soupiska Curt Lindström
MS – 1995 Švédsko  Švédsko (Stockholm)   Soupiska Curt Lindström, Hannu Aravirta
MS – 1996 Rakousko  Rakousko (Vídeň) 5. místo Soupiska
MS – 1997 Finsko  Finsko (Helsinky, Turku, Tampere) 5. místo Soupiska Curt Lindström, Hannu Aravirta
MS – 1998 Švýcarsko  Švýcarsko (Curych, Basilej)   Soupiska Hannu Aravirta, Esko Nokelainen
MS – 1999 Norsko  Norsko (Hamar, Lillehammer, Oslo)   Soupiska Hannu Aravirta, Esko Nokelainen
MS – 2000 Rusko  Rusko (Petrohrad)   Soupiska Hannu Aravirta
MS – 2001 Německo  Německo (Norimberk, Kolín nad Rýnem, Hannover)   Soupiska Hannu Aravirta, Jari Kaarela
MS – 2002 Švédsko  Švédsko (Göteborg, Jönköping, Karlstad) 4. místo Soupiska Hannu Aravirta
MS – 2003 Finsko  Finsko (Helsinky) 5. místo Soupiska Hannu Aravirta, Jari Kaarela
MS – 2004 Česko  Česko (Praha, Ostrava) 6. místo Soupiska Raimo Summanen, Erkka Westerlund, Jari Kurri
MS – 2005 Rakousko  Rakousko (Vídeň, Innsbruck) 7. místo Soupiska Timo Jutila, Risto Dufva, Hannu Virta
MS – 2006 Lotyšsko  Lotyšsko (Riga)   Soupiska Erkka Westerlund
MS – 2007 Rusko  Rusko (Moskva, Petrohrad)   Soupiska Erkka Westerlund
MS – 2008 Kanada  Kanada (Québec, Halifax)   Soupiska Doug Shedden, Jukka Jalonen
MS – 2009 Švýcarsko  Švýcarsko (Bern, Kloten) 5. místo Soupiska Jukka Jalonen, Timo Lehkonen, Risto Dufva
MS – 2010 Německo  Německo (Kolín nad Rýnem a Mannheim) 6. místo Soupiska Jukka Jalonen, Risto Dufva, Timo Lehkonen
MS – 2011 Slovensko  Slovensko (Bratislava, Košice)   Soupiska Jukka Jalonen, Risto Dufva, Timo Lehkonen
MS – 2012 Finsko  Finsko a Švédsko  Švédsko (Helsinky, Stockholm) 4. místo Soupiska Jukka Jalonen
MS – 2013 Švédsko  Švédsko a Finsko  Finsko (Stockholm, Helsinky) 4. místo Soupiska Jukka Jalonen
MS – 2014 Bělorusko  Bělorusko (Minsk)   Soupiska Erkka Westerlund
MS – 2015 Česko  Česko (Praha, Ostrava) 6. místo Soupiska Kari Jalonen, Lauri Marjamäki, Ville Peltonen
MS – 2016 Rusko  Rusko (Moskva, Petrohrad)   Soupiska Kari Jalonen, Ville Peltonen
MS – 2017 Německo  Německo (Kolín nad Rýnem) a Francie  Francie (Paříž) 4. místo Soupiska Lauri Marjamäki
MS – 2018 Dánsko  Dánsko (Kodaň, Herning) 5. místo Soupiska Lauri Marjamäki, Ari Hilli, Mikko Manner, Jussi Tapola
MS – 2019 Slovensko  Slovensko (Bratislava, Košice)   Soupiska Jukka Jalonen, Kari Lehtonen, Mikko Manner, Antti Pennanen

Kanadský pohárEditovat

Rok Místa turnaje Umístění
KP – 1976 Montreal, Toronto, Philadelphia, Winnipeg, Ottawa, Quebec 6. místo
KP – 1981 Montreal, Winnipeg, Ottawa, Edmonton 6. místo
KP – 1984 Halifax, Montreal, Calgary, Londýn, Edmonton, Vancouver, Buffalo Nezúčastnili se
KP – 1987 Calgary, Hamilton, Ottawa, Halifax, Montreal, Sydney 6. místo
KP – 1991 Toronto, Hamilton, Montreal, Ottawa, Quebec, Saskatoon, Chicago, Detroit, Pittsburgh  

Světový pohárEditovat

Rok Místa turnaje Umístění
SP – 1996 Stockholm, Helsinky, Praha, Garmisch-Partenkirchen, Ottawa, Philadelphia, Montreal, Vancouver, New York 5. místo
SP – 2004 Helsinky, Stockholm, Montreal, Kolín nad Rýnem, Saint Paul, Praha, Toronto 3.Místo

Hlavní trenéřiEditovat

Externí odkazyEditovat