Mistrovství světa v moderním pětiboji

Mistrovství světa v moderním pětiboji je vrcholná celosvětová každoroční soutěž v moderním pětiboji. Pořádá se od roku 1949.

Nejúspěšnějším účastníkem mistrovství v historii byl Maďar András Balczó, který v letech 1963-1969 vyhrál pět šampionátů v řadě a podílel se i na pěti titulech maďarského družstva.

Ženské soutěže jsou v programu od roku 1974. Od roku 1981 se konaly každoročně i v letech olympijských her, kdy se mistrovství pro muže nepořádalo. V současnosti se světový šampionát koná i v olympijských letech.

V Česku se mistrovství nikdy nekonalo. Největší české úspěchy se dostavily na mistrovství světa v roce 2002 v San Francisku, kde vyhrál závod mužů Michal Sedlecký a štafetu žen trio Lucie Grolichová, Alexandra Kalinovská a Olga Voženílková.[1]

Muži jednotlivciEditovat

Rok Místo   - Zlato   - Stříbro   - Bronz
1949   Stockholm   Tage Bjurfeldt (SWE)   Lauri Vilkko (FIN)   Viktor Platan (FIN)
1950   Bern   Lars Hall (SWE)   Duilio Brignetti (ITA)   Lauri Vilkko (FIN)
1951   Helsingborg   Lars Hall (SWE)   Lauri Vilkko (FIN)   Torsten Lindqvist (SWE)
1953   Santo Domingo   Gábor Benedek (HUN)   István Szondy (HUN)   William Andre (USA)
1954   Budapešť   Björn Thofelt (SWE)   Werner Vetterli (SUI)   István Szondy (HUN)
1955   Curych   Konstantin Salnikov (URS)   Olavi Mannonen (FIN)   Aladár Kovácsi (HUN)
1957   Stockholm   Igor Novikov (URS)   Alexandr Tarasov (URS)   Nikolaj Tatarinov (URS)
1958   Aldershot   Igor Novikov (URS)   Kurt Lindeman (FIN)   Alexandr Tarasov (URS)
1959   Hershey   Igor Novikov (URS)   András Balczó (HUN)   Alexandr Tarasov (URS)
1961   Moskva   Igor Novikov (URS)   Ivan Děrjugin (URS)   András Balczó (HUN)
1962   Ciudad de México   Eduard Zdobnikov (URS)   Igor Novikov (URS)   Ferenc Török (HUN)
1963   Magglingen   András Balczó (HUN)   Ferenc Török (HUN)   Igor Novikov (URS)
1964   Lipsko   András Balczó (HUN)   Igor Novikov (URS)   Ferenc Török (HUN)
1966   Melbourne   András Balczó (HUN)   Viktor Minějev (URS)   Ferenc Török (HUN)
1967   Jönköping   András Balczó (HUN)   Stasys Šaparnis (URS)   Björn Ferm (SWE)
1969   Budapešť   András Balczó (HUN)   Boris Oniščenko (URS)   Björn Ferm (SWE)
1970   Warendorf   Péter Kelemen (HUN)   András Balczó (HUN)   Boris Oniščenko (URS)
1971   San Antonio   Boris Oniščenko (URS)   Zsigmond Villányi (HUN)   András Balczó (HUN)
1973   Londýn   Pavel Ledňov (URS)   Vladimir Šmeljov (URS)   Boris Oniščenko (URS)
1974   Moskva   Pavel Ledňov (URS)   Vladimir Šmeljov (URS)   Boris Oniščenko (URS)
1975   Ciudad de México   Pavel Ledňov (URS)   Tamás Kancsal (HUN)   Jim Fox (GBR)
1977   San Antonio   Janusz Pyciak-Peciak (POL)   Pavel Ledňov (URS)   Slawomir Rotkiewicz (POL)
1978   Jönköping   Pavel Ledňov (URS)   Janusz Pyciak-Peciak (POL)   Neil Glenesk (USA)
1979   Budapešť   Bob Nieman (USA)   Janusz Pyciak-Peciak (POL)   Daniele Masala (ITA)
1981   Zelená Hora   Janusz Pyciak-Peciak (POL)   Daniele Masala (ITA)   Tamás Szombathelyi (HUN)
1982   Řím   Daniele Masala (ITA)   Anatolij Starostin (URS)   Joël Bouzou (FRA)
1983   Warendorf   Anatolij Starostin (URS)   Tamás Szombathelyi (HUN)   Jevgenij Zinkovskij (URS)
1985   Melbourne   Attila Mizsér (HUN)   Anatolij Starostin (URS)   Igor Švarc (URS)
1986   Montecatini Terme   Carlo Massullo (ITA)   Daniele Masala (ITA)   Lajos Dobi (HUN)
1987   Moulins   Joël Bouzou (FRA)   Milan Kadlec (TCH)   László Fábián (HUN)
1989   Budapešť   László Fábián (HUN)   Attila Mizsér (HUN)   Petr Blažek (TCH)
1990   Lahti   Gianluca Tiberti (ITA)   Anatolij Starostin (URS)   Milan Kadlec (TCH)
1991   San Antonio   Arkadiusz Skrzypaszek (POL)   Peter Steinmann (SUI)   Ádám Madaras (HUN)
1993   Darmstadt   Richard Phelps (GBR)   László Fábián (HUN)   Sébastien Deleigne (FRA)
1994   Sheffield   Dmitrij Svatkovskij (RUS)   Christophe Ruer (FRA)   János Martinek (HUN)
1995   Basilej   Dmitrij Svatkovskij (RUS)   Ákos Hanzély (HUN)   Cesare Toraldo (ITA)
1997   Sofia   Sébastien Deleigne (FRA)   Dmitrij Svatkovskij (RUS)   Andrejus Zadneprovskis (LTU)
1998   Ciudad de México   Sébastien Deleigne (FRA)   Vakhtang Iagorashvili (USA)   Andrey Smirnov (BLR)
1999   Budapešť   Gábor Balogh (HUN)   Libor Capalini (CZE)   Dmitrij Svatkovskij (RUS)
2000   Pesaro   Andrejus Zadneprovskis (LTU)   Gábor Balogh (HUN)   Nicolae Papuc (ROU)
2001   Millfield   Gábor Balogh (HUN)   Viktor Horváth (HUN)   Tzanko Hantov (BUL)
2002   San Francisco   Michal Sedlecký (CZE)   Erik Johansson (SWE)   Eric Walther (GER)
2003   Pesaro   Eric Walther (GER)   Erik Johansson (SWE)   Michal Michalík (CZE)
2004   Moskva   Andrejus Zadneprovskis (LTU)   Lee Choon-Huan (KOR)   Libor Capalini (CZE)
2005   Varšava   Qian Zhenhua (CHN)   Alexej Turkin (RUS)   Andrej Mojsejev (RUS)
2006   Ciudad de Guatemala   Edvinas Krungolcas (LTU)   Viktor Horváth (HUN)   Andrejus Zadneprovskis (LTU)
2007   Berlín   Viktor Horváth (HUN)   Ilja Frolov (RUS)   Róbert Németh (HUN)
2008   Budapešť   Ilya Frolov (RUS)   David Svoboda (CZE)   Yahor Lapo (BLR)
2009   Londýn   Ádám Marosi (HUN)   David Svoboda (CZE)   Dmytro Kirpuljanskyj (UKR)
2010   Čcheng-tu   Sergej Karjakin (RUS)   Alexandr Lesun (RUS)   Justinas Kinderis (LTU)
2011   Moskva   Andrej Mojsejev (RUS)   Alexandr Lesun (RUS)   Ádám Marosi (HUN)
2012   Řím   Alexandr Lesun (RUS)   Andrej Mojsejev (RUS)   Jung Jin-Hwa (KOR)
2013   Kao-siung   Justinas Kinderis (LTU)   Nicholas Woodbridge (GBR)   Alexandr Lesun (RUS)
2014   Varšava   Alexandr Lesun (RUS)   Amro El Geziry (EGY)   Jan Kuf (CZE)
2015   Berlín   Pavlo Tymoščenko (UKR)   Alexandr Lesun (RUS)   Andrij Fedečko (UKR)
2016   Moskva   Valentin Belaud (FRA)   Alexandr Lesun (RUS)   Jung Jin-hwa (KOR)
2017   Káhira   Jung Jin-hwa (KOR)   Róbert Kasza (HUN)   Justinas Kinderis (LTU)
2018   Ciudad de México   James Cooke (GBR)   Valentin Prades (FRA)   Pavlo Tymoščenko (UKR)
2019   Budapešť   Valentin Belaud (FRA)   Joseph Choong (GBR)   Jung Jin-hwa (KOR)

Družstva mužůEditovat

Rok Místo   - Zlato   - Stříbro   - Bronz
2013   Kao-siung  
Jean Maxence Berrou
Christopher Patte
Valentin Prades
 
Ilja Frolov
Sergej Karjakin
Alexandr Lesun
 
Jung Jin-Hwa
Jung Hwon-Ho
Lee Woo-Jin
2014   Varšava  
Robert Kasza
Bence Demeter
Adam Marosi
 
Valentin Belaud
Valentin Prades
Christopher Patte
 
Haihang Su
Jianli Guo
Jiahao Han
2015   Berlín  
Lee Woo-jin
Jun Woong-tae
Jung Jin-hwa
 
Maxim Kustov
Alexandr Lesun
Ilja Frolov
 
Michal Gralewski
Jaroslaw Swiderski
Sebastian Stasiak
2016   Moskva  
Amro El Geziry
Yasser Hefny
Omar El Geziry
 
Egor Puchkarevskiy
Alexandr Lesun
Maxim Kustov
 
Valentin Prades
Valentin Belaud
Christopher Patte
2017   Káhira  
Ahmed Hamed
Yasser Hefny
Eslam Hamad
Sherif Rashad
 
Ilya Palazkov
Pavel Tsikhanau
Kirill Kasyanik
Aliaksandr Poupe
 
Ilja Frolov
Kirill Beljakov
Alexandr Lesun
Alexandr Savkin
2018   Ciudad de México  
Valentin Prades
Valentin Belaud
Brice Loubet
 
James Cooke
Myles Pillage
Joe Choong
 
Pavlo Tymoščenko
Denys Pavljuk
Jurij Fedečko
2019   Budapešť

Štafety mužiEditovat

Rok Místo   - Zlato   - Stříbro   - Bronz
2013   Kao-siung  
Bence Demeter
Róbert Kasza
Ádám Marosi
 
Cai Zhaohong
Chen Fulao
Guo Jianli
 
Ilja Frolov
Alexandr Lesun
Dmitrij Lukač
2014   Varšava  
Valentin Belaud
Valentin Prades
 
Stanislau Zhurauliou
Raman Pinchuk
 
Woo Jin Lee
Woojin Hwang
2015   Berlín  
Marvin Faly Dogue
Alexander Nobis
 
Alexander Kukarin
Kirill Belyakov
 
Szymon Staskiewicz
Jaroslaw Swiderski
2016   Moskva  
Hwang Woo-jin
Jun Woongtae
 
Ilja Frolov
Oleg Naumov
 
Alexandre Henrard
Pierre Dejardin
2017   Káhira  
Hwang Woo-jin
Jun Woong-tae
 
Christian Zillekens
Alexander Nobis
 
Ilya Palazkov
Pavel Tsikhanau
2018   Ciudad de México  
Alexandre Henrard
Valentin Belaud
 
Jan Kuf
Martin Vlach
 
Todor Michalev
Javor Pešlejevski
2019   Budapešť  
Patrick Dogue
Alexander Nobis
 
Jun Woong-tae
Jung Jin-hwa
 
Danil Kalimullin
Alexandr Lesun

Ženy jednotlivkyněEditovat

Rok Místo   - Zlato   - Stříbro   - Bronz
1981   Londýn   Anne Ahlgren (SWE)   Sabine Krapf (FRG)   Wendy Norman (GBR)
1982   Compiègne   Wendy Norman (GBR)   Sarah Parker (GBR)   Kathy Tayler (GBR)
1983   Göteborg   Lynn Chronobrywy (CAN)   Anne Ahlgren (SWE)   Sarah Parker (GBR)
1984   Kodaň   Světlana Jakovlevová (URS)   Pernille Svarre (DEN)   Sabine Krapf (FRG)
1985   Montréal   Barbara Kotowska (POL)   Irina Kiselevová (URS)   Anna Bajan (POL)
1986   Montecatini Terme   Irina Kiselevová (URS)   Sophie Moressée (FRA)   Sabine Krapf (FRG)
1987   Bensheim   Irina Kiselevová (URS)   Barbara Kotowska (POL)   Sabine Krapf (FRG)
1988   Varšava   Dorota Idzi (POL)   Irina Kiselevová (URS)   Caroline Delemer (FRA)
1989   Wiener Neustadt   Lori Norwood (USA)   Irén Kovács (HUN)   Caroline Delemer (FRA)
1990   Linköping   Eva Fjellerup (DEN)   Lori Norwood (USA)   Dorota Idzi (POL)
1991   Sydney   Eva Fjellerup (DEN)   Caroline Delemer (FRA)   Cristina Minelli (ITA)
1992   Budapešť   Iwona Kowalewska (POL)   Yana Dolgacheva (BLR)   Dorota Idzi (POL)
1993   Darmstadt   Eva Fjellerup (DEN)   Iwona Kowalewska (POL)   Dorota Idzi (POL)
1994   Sheffield   Eva Fjellerup (DEN)   Yana Shubenok (BLR)   Emese Köblõ (HUN)
1995   Basilej   Kerstin Danielsson (SWE)   Yana Shubenok (BLR)   Dorota Idzi (POL)
1996   Siena   Yana Shubenok (BLR)   Dorota Idzi (POL)   Jelizaveta Suvorovová (RUS)
1997   Sofia   Jelizaveta Suvorovová (RUS)   Fabiana Fares (ITA)   Lucie Grolichová (CZE)
1998   Ciudad de México   Anna Sulima (POL)   Zsuzsanna Vörös (HUN)   Paulina Boenisz (POL)
1999   Budapešť   Zsuzsanna Vörös (HUN)   Jelizaveta Suvorovová (RUS)   Kim Raisner (GER)
2000   Pesaro   Pernille Svarre (DEN)   Paulina Boenisz (POL)   Jelena Rublevska (LAT)
2001   Millfield   Stephanie Cook (GBR)   Paulina Boenisz (POL)   Georgina Harland (GBR)
2002   San Francisco   Bea Simóka (HUN)   Zsuzsanna Vörös (HUN)   Georgina Harland (GBR)
2003   Pesaro   Zsuzsanna Vörös (HUN)   Olesya Velichko (RUS)   Kate Allenby (GBR)
2004   Moskva   Zsuzsanna Vörös (HUN)   Kate Allenby (GBR)   Tatsiana Mazurkevich (BLR)
2005   Varšava   Claudia Corsini (ITA)   Zsuzsanna Vörös (HUN)   Jelena Rublevska (LAT)
2006   Ciudad de Guatemala   Marta Dziadura (POL)   Viktorija Tereščuková (UKR)   Omnia Fakhry  (EGY)
2007   Berlín   Amélie Cazé (FRA)   Lena Schöneborn (GER)   Laura Asadauskaitė (LTU)
2008   Budapešť   Amélie Cazé (FRA)   Aya Medany (EGY)   Katie Livingston (GBR)
2009   Londýn   Chen Qian (CHN)   Laura Asadauskaitė (LTU)   Lena Schöneborn (GER)
2010   Čcheng-tu   Amélie Cazé (FRA)   Donata Rimšaitė (LTU)   Lena Schöneborn (GER)
2011   Moskva   Viktorija Tereščuková (UKR)   Sarolta Kovács (HUN)   Laura Asadauskaitė (LTU)
2012   Řím   Mhairi Spence (GBR)   Chen Qian (CHN)   Samantha Murrayová (GBR)
2013   Kao-siung   Laura Asadauskaitė (LTU)   Yane Marques (BRA)   Donata Rimšaitė (RUS)
2014   Varšava   Samantha Murrayová (GBR)   Chen Qian (CHN)   Liang Wanxia (CHN)
2015   Berlín   Lena Schöneborn (GER)   Chen Qian (CHN)   Yane Marques (BRA)
2016   Moskva   Sarolta Kovács (HUN)   Élodie Clouvelová (FRA)   Lena Schöneborn (GER)
2017   Káhira   Gulnaz Gubajdullová (RUS)   Zsófia Földházi (HUN)   Anastasija Prokopenko (BLR)
2018   Ciudad de México   Anastasija Prokopenko (BLR)   Annika Schleu (GER)   Marie Oteiza (FRA)
2019   Budapešť   Volha Silkina (BLR)   Elena Micheli (ITA)   Kate French (GBR)

Družstva ženEditovat

Rok Místo   - Zlato   - Stříbro   - Bronz
2013   Kao-siung  
Kate French
Samantha Murrayová
Mhairi Spence
 
Chen Qian
Liang Wanxia
Zhang Xiaonan
 
Hanna Burjak
Anastasija Spas
Viktorija Tereščuková
2014   Varšava  
Qian Chen
Wanxia Liang
Wei Wang
 
Freyja Prentice
Samantha Murrayová
Kate French
 
Tatsiana Yelizarova
Anastasija Prokopenko
Katsiaryna Arol
2015   Berlín  
Anna Maliszewska
Aleksandra Skarzynska
Oktawia Nowacka
 
Annika Schleu
Lena Schöneborn
Janine Kohlmann
 
Sarolta Kovacs
Zsofia Foldhazi
Tamara Alekszejev
2016   Moskva  
Tamara Alekszejev
Zsófia Földházi
Sarolta Kovács
 
Zhang Xiaonan
Liang Wanxia
Chen Qian
 
Janine Kohlmann
Annika Schleu
Lena Schöneborn
2017   Káhira  
Alexandra Bettinellil
Ronja Steinborn
Lena Schoneborn
Annika Schleu
 
Uljana Batašovová
Anna Burjaková
Jekatěrina Churaskinová
Gulnaz Gubajdullová
 
Alice Sotero
Francesca Tognetti
Gloria Tocchi
Alessandra Frezza
2018   Ciudad de México  
Sarolta Kovács
Zsófia Földházi
Tamara Alekszejev
 
Marie Oteiza
Julie Belhamri
Élodie Clouvel
 
Annika Schleu
Janine Kohlmann
Anna Matthes
2019   Budapešť  
Volha Silkina
Anastasija Prokopenko
Iryna Prasiantsova
 
Kate French
Joanna Muir
Francesca Summers
 
Rebecca Langrehr
Janine Kohlmann
Annika Schleu

Štafety ženyEditovat

Rok Místo   - Zlato   - Stříbro   - Bronz
2013   Kao-siung  
Ganna Buriak
Iryna Khokhlova
Viktorija Tereščuková
 
Zsófia Földházi
Leila Gyenesei
Sarolta Kovács
 
Alise Fachrutdinovová
Ljudmila Kukuškinová
Donata Rimšaitė
2014   Varšava  
Qian Chen
Wanxia Liang
 
Anastasiya Prokopenko
Katsiaryna Arol
 
Camilla Lontano
Lavinia Bonessio
2015   Berlín  
Chen Qian
Liang Wanxia
 
Lina Batuleviciute
Ieva Serapinaite
 
Aleksandra Skarzynska
Oktawia Nowacka
2016   Moskva  
Annika Schleu
Lena Schöneborn
 
Joanna Muir
Samantha Murrayová
 
Katsiaryna Arol
Iryna Prasiantsova
2017   Káhira  
Annika Schleu
Lena Schoneborn
 
Mariam Amer
Sondos Aboubakar
 
Shino Yamanaka
Rena Shimazu
2018   Ciudad de México  
Anastasiya Prokopenko
Iryna Prasiantsova
 
Ronja Steinborn
Annika Schleu
 
Sofia Cabrera
Sophia Hernández
2019   Budapešť  
Mariana Arceo
Mayan Oliver
 
Luca Barta
Kamilla Réti
 
Jeong Min-a
Kim Un-ju
2020   Sia-men

Smíšené štafetyEditovat

Rok Místo   - Zlato   - Stříbro   - Bronz
2013   Kao-siung  
Élodie Clouvelová
Valentin Belaud
 
Elena Rublevska
Deniss Cerkovskis
 
Iryna Khokhlova
Pavlo Tymoščenko
2014   Varšava  
Justinas Kinderis
Laura Asadauskaitė
 
Joseph Evans
Kate French
 
Szymon Staskiewicz
Oktawia Nowacka
2015   Berlín  
Jan Kuf
Natálie Dianová
 
Anna Burjak
Maxim Kustov
 
Nathan Schrimsher
Margaux Isaksen
2016   Moskva  
Alexandr Lesun
Donata Rimšaitė
 
Han Jiahao
Zhang Xiaonan
 
Ilya Palazkov
Anastasiya Prokopenko
2017   Káhira  
Ronja Steinborn
Alexander Nobis
 
Haydy Morsy
Eslam Hamad
 
Valentin Belaud
Julie Belhamri
2018   Ciudad de México  
Rebecca Langrehr
Fabian Liebig
 
Michelle Gulyás
Gergő Bruckmann
 
Emma Riff
Alexandre Henrard
2019   Budapešť

OdkazyEditovat

ReferenceEditovat

  1. Největší úspěch českého moderního pětiboje všech dob MS 2002 Archivováno 27. 9. 2007 na Wayback Machine., zpráva na webu Českého svazu moderního pětiboje o dvou vítězstvích českých závodníků na MS 2002, 22.7.2002

Externí odkazyEditovat