Otevřít hlavní menu

Mistrovství Evropy v atletice 2002

18. mistrovství Evropy v atletice se uskutečnilo v německém Mnichově od 6. srpna do 11. srpna 2002. Atletické disciplíny probíhaly na olympijském stadionu a jeho okolí.

Mistrovství Evropy v atletice 2002
Místo Mnichov
Země Německo
Pořadatel Evropská atletická asociace
Datum 2002
Účast 1 162
Předchozí Mistrovství Evropy v atletice 1998
Následující Mistrovství Evropy v atletice 2006
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Olympijský stadion v Mnichově

Běh na 100 metrů mužů původně vyhrál Brit Dwain Chambers časem 9,96 s. Později však byl kvůli dopingu diskvalifikován. O zlaté medaile ze štafety na 4 × 100 metrů přišly díky Chambersovi také Christian Malcolm, Darren Campbell a Marlon Devonish.

Česká účastEditovat

Podrobnější informace naleznete v článku Česko na Mistrovství Evropy v atletice 2002.

Českou republiku na tomto šampionátu reprezentovalo 40 českých atletů (24 mužů a 16 žen).[1]

MedailistéEditovat

MužiEditovat

Soutěž Zlato Stříbro Bronz
100 m   Francis Obikwelu 10,06   Darren Campbell 10,15   Roland Németh 10,27
200 m   Konstantinos Kenteris 19,85   Francis Obikwelu 20,21   Marlon Devonish 20,24
400 m   Ingo Schultz 45,14   David Canal 45,24   Daniel Caines 45,28
800 m   Wilson Kipketer 1:47,25   André Bucher 1:47,43   Nils Schumann 1:47,60
1500 m   Mehdi Baala 3:45,25   Reyes Estévez 3:45,25   Rui Silva 3:45,43
5000 m   Alberto García 13:38,18   Ismaïl Sghyr 13:39,81   Sergij Lebid 13:40,00
10 000 m   José Manuel Martínez 27:47,65   Dieter Baumann 27:47,87   José Ríos 27:48,29
Maraton   Janne Holmén 2.12:14   Pavel Loskutov 2.13:18   Julio Rey 2.13:21
110 m překážek   Colin Jackson 13,11   Staņislavs Olijars 13,22   Artur Kohutek 13,32
400 m překážek   Stéphane Diagana 47,58   Jiří Mužík 48,43   Paweł Januszewski 48,46
3000 m překážek   Antonio Jiménez 8:24,34   Simon Vroemen 8:24,45   Luis Miguel Martín 8:24,72
Štafeta 4 × 100 m   Ukrajina 38,53
Konstantin Vasjukov
Konstantin Rurak
Anatolij Dovgal
Alexandr Kajdaš
  Polsko 38,71
Ryszard Pilarczyk
Łukasz Chyła
Marcin Nowak
Marcin Urbaś
  Německo 38,88
Ronny Ostwald
Marc Blume
Alexander Kosenkow
Christian Schacht
Štafeta 4 × 400 m   Spojené království 3:01,25
Jared Deacon
Matthew Elias
Jamie Baulch
Daniel Caines
  Rusko 3:01,34
Oleg Mišukov
Andrej Semjonov
Ruslan Maščenko
Jurij Borzakovskij
  Francie 3:02,76
Leslie Djhone
Ahmed Douhou
Naman Keïta
Ibrahima Wade
Chůze na 20 km   Francisco Fernández 1.18:37   Vladimir Andrejev 1.19:56   Juan Manuel Molina 1.20:36
Chůze na 50 km   Robert Korzeniowski 3.36:39   Alexej Vojevodin 3.40:16   Jesus Angel Garcia 3.44:33
Skok do výšky   Jaroslav Rybakov 2,31 m   Stefan Holm 2,29 m   Staffan Strand 2,27 m
Skok o tyči   Alexandr Averbuch 5,85 m   Lars Börgeling 5,80 m   Tim Lobinger 5,80 m
Skok daleký   Oleksij Lukaševyč 8,08 m   Siniša Ergotič 8,00 m   Yago Lamela 7,99 m
Trojskok   Christian Olsson 17,53 m   Charles Friedek 17,33 m   Jonathan Edwards 17,32 m
Vrh koulí   Jurij Bilonoh 21,37 m   Joachim Olsen 21,16 m   Ralf Bartels 20,58 m
Hod diskem   Róbert Fazekas 68,83 m   Virgilijus Alekna 66,62 m   Michael Möllenbeck 66,37 m
Hod kladivem   Adrián Annus 81,17 m   Vladislav Piskunov 80,39 m   Alex Papadimitriou 80,21 m
Hod oštěpem   Steve Backley 88,54 m   Sergej Makarov 88,05 m   Boris Henry 85,33 m
Desetiboj   Roman Šebrle 8 800 bodů   Erki Nool 8 438 bodů   Lev Lobodin 8 390 bodů

ŽenyEditovat

Soutěž Zlato Stříbro Bronz
100 m   Ekaterini Thanouová 11,10   Kim Gevaertová 11,22   Manuela Levoratová 11,23
200 m   Muriel Hurtisová 22,43   Kim Gevaertová 22,53   Manuela Levoratová 22,75
400 m   Olesja Zykinová 50,45   Grit Breuerová 50,70   Lee McConnellová 51,02
800 m   Jolanda Čeplaková 1:57,65   Mayte Martínezová 1:58,86   Kelly Holmesová 1:59,83
1500 m   Süreyya Ayhanová 3:58,79   Gabriela Szabóová 3:58,81   Taťjana Tomašovová 4:01,28
5000 m   Marta Domínguezová 15:14,76   Sonia O'Sullivanová 15:14,85   Jelena Zadorožná 15:15,12
10 000 m   Paula Radcliffová 30:01,09   Sonia O'Sullivanová 30:47,59   Ludmila Biktaševová 31:04,00
Maraton   Maria Guidaová 2.26:05   Luminita Zaitucová 2.26:58   Sonja Oberemová 2.28:45
100 m překážek   Glory Alozie 12,73   Olena Krasovská 12,88   Jana Kasovová 12,91
400 m překážek   Ionela Tirleaová 54,95   Heike Meißnerová 55,89   Anna Olichwierczuková 56,18
Štafeta 4 × 100 m   Francie 42,46
Delphine Combeová
Muriel Hurtisová
Sylviane Félixová
Odiah Sidibéová
  Německo 42,54
Melanie Paschkeová
Gabi Rockmeierová
Sina Schielkeová
Marion Wagnerová
  Rusko 43,11
Natalja Ignatovová
Julija Tabakovová
Irina Chabarovová
Larisa Kruglovová
Štafeta 4 × 400 m   Německo 3:25,10
Florence Ekpo-Umoh
Birgit Rockmeierová
Claudia Marxová
Grit Breuerová
  Rusko 3:25,59
Natalja Anťuchová
Natalia Nazarovová
Anastasija Kapačinská
Olesja Zykinová
  Polsko 3:26,15
Zuzanna Radecká
Grażyna Prokopeková
Małgorzata Pskitová
Anna Olichwierczuková
Chůze na 20 km   Olimpiada Ivanovová 1.26:42   Jelena Nikolajevová 1.28:20   Erica Alfridiová 1.28:33
Skok do výšky   Kajsa Bergqvistová 1,98 m   Marina Kupcovová 1,92 m   Olga Kaliturinová 1,89 m
Skok o tyči   Světlana Feofanovová 4,60 m   Jelena Isinbajevová 4,55 m   Yvonne Buschbaumová 4,50 m
Skok daleký   Taťjana Kotovová 6,85 m   Jade Johnsonová 6,73 m   Tünde Vaszi 6,73 m
Trojskok   Ashia Hansenová 15,00 m   Heli Koivulaová 14,83 m   Jelena Olejnikovová 14,54 m
Vrh koulí   Irina Koržaněnková 20,64 m   Vita Pavlyšová 20,02 m   Světlana Kriveljovová 19,56 m
Hod diskem   Ekaterini Voggoliová 64,31 m   Natalja Sadovová 64,12 m   Anastasia Kelesidou 63,92 m
Hod kladivem   Olga Kuzenkovová 72,94 m   Kamila Skolimowska 72,46 m   Manuela Montebrunová 72,04 m
Hod oštěpem   Mirela Manjaniová 67,47 m   Steffi Neriusová 64,09 m   Mikaela Ingbergová 63,50 m
Sedmiboj   Carolina Klüftová 6 542 bodů   Sabine Braunová 6 434 bodů   Natalja Sazanovičová 6 341 bodů

Medailové pořadíEditovat

Umístění Stát Zlato Stříbro Bronz Celkem
1.   Rusko 7 9 8 24
2.   Španělsko 6 3 6 15
3.   Spojené království 5 2 5 12
4.   Francie 4 1 2 7
5.   Řecko 4 0 2 6
6.   Švédsko 3 1 1 5
7.   Německo 2 9 8 19
8.   Ukrajina 3 3 2 8
9.   Maďarsko 2 0 2 4
10.   Polsko 1 2 4 7
11.   Finsko 1 1 1 3
  Portugalsko 1 1 1 3
13.   Česko 1 1 0 2
  Dánsko 1 1 0 2
  Rumunsko 1 1 0 2
16.   Itálie 1 0 3 4
17.   Izrael 1 0 0 1
  Slovinsko 1 0 0 1
  Turecko 1 0 0 1
20.   Belgie 0 2 0 2
  Estonsko 0 2 0 2
  Irsko 0 2 0 2
23.   Chorvatsko 0 1 0 1
  Litva 0 1 0 1
  Lotyšsko 0 1 0 1
  Nizozemsko 0 1 0 1
  Švýcarsko 0 1 0 1
28.   Bělorusko 0 0 1 1
  Bulharsko 0 0 1 1

OdkazyEditovat

ReferenceEditovat

  1. Zaostřeno na: Bilance českého týmu na minulých ME [online]. Atletika.cz. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazyEditovat