Otevřít hlavní menu

Austrálie na Hopmanově poháru startovala ve všech ročnících, poprvé v roce 1989.

Austrálie
Flag of Australia.svg
Debut v soutěži 1989
Odehraných let 31
Vítěz 2 (1999, 2016)
Finalista 2 (1989, 2003)
Nejvíce výher, celkem Lleyton Hewitt (25–20)
Nejvíce výher, dvouhra Lleyton Hewitt (15–9)
Nejvíce výher, čtyřhra Lleyton Hewitt (10–11)
Alicia Moliková (10–6)
Nejlepší pár Hewitt a Moliková (7–2)
Nejvíce startů Lleyton Hewitt (8)

Údaje v infoboxu aktuální k v lednu 2019 po 31. ročníku

Nejlepším výsledkem jsou dvě turnajová vítězství. V roce 1999 australský tým vyhrál ve složení Mark Philippoussis a Jelena Dokićová. Druhý triumf přidalo roku 2016 družstvo Zelené Austrálie, s debutujícími Nickem Kyrgiosem a Darjou Gavrilovovou. V letech 1989 a 2003 se družstvo probojovalo do finále, z nichž odešlo poraženo.

Týmovým statistikám vévodí Lleyton Hewitt, který zaznamenal nejvíce startů v osmi ročnících, nejvyššího počtu dvaceti pěti vyhraných zápasů, z toho patnácti dvouher a deseti čtyřher. S Alicií Molikovou, jež také zvítězila v deseti deblových urkáních, vytvořil Hewitt nejlepší australský pár s aktivní bilancí mixů 7–2.

Během 28. ročníku turnaje, v roce 2016, premiérově do turnaje zasáhla dvě australská družstva: Zlaté (Australia Gold) a Zelené (Australia Green). Za první z nich natoupila bývalá světová jednička Lleyton Hewitt a Jarmila Wolfeová, která nahradila zraněnou Dellacquovou.[1] Ve vítězném Zeleném týmu hráli Nick Kyrgios a Darja Gavrilovová.

TenistéEditovat

Tabulka uvádí seznam australských tenistů, kteří reprezentovali stát na Hopmanově poháru.

Jméno Celkem Dvouhra Čtyřhra Poprvé Startů
Arthurs, WayneWayne Arthurs 0–2 0–1 0–1 2006 1
Baccanello, PaulPaul Baccanello1 0–2 0–1 0–1 2005 1
Bartyová, AshleighAshleigh Bartyová 7–5 4–2 3–3 2013 2
Bradtkeová, NicoleNicole Bradtkeová2 12–8 4–6 8–2 1993 4
Cash, PatPat Cash 9–4 4–2 5–2 1989 3
Dellacquová, CaseyCasey Dellacquová 1–11 1–5 0–6 2009 2
Dokićová, JelenaJelena Dokićová 5–7 4–3 1–4 1999 2
Ebden, MatthewMatthew Ebden[2] 3–5 1–3 2–2 2015 3
Ellwoodová, AnnabelAnnabel Ellwoodová 3–3 1–2 2–1 1998 1
Fromberg, RichardRichard Fromberg 1–5 1–2 0–3 2001 1
Gavrilovová, DarjaDarja Gavrilovová 7–12 4–6 3–6 2016 3
Healy, NathanNathan Healy3 1–1 0–1 1–0 2007 1
Hewitt, LleytonLleyton Hewitt 25–20 15–9 10–11 2002 8
Kokkinakis, ThanasiThanasi Kokkinakis 2–4 2–1 0–3 2018 1
Kyrgios, NickNick Kyrgios 9–3 6–1 3–2 2016 1
Luczak, PeterPeter Luczak 2–4 1–2 1–2 2008 1
Mandlíková, HanaHana Mandlíková 6–5 2–3 4–2 1989 2
Masur, WallyWally Masur 6–4 2–3 4–1 1993 2
Matosevic, MarinkoMarinko Matosevic5 1–3 1–1 0–2 2015 1
McQuillanová, RachelRachel McQuillanová 0–2 0–2 0–2 1992 1
Moliková, AliciaAlicia Moliková 23–14 13–8 10–6 2002 7
Philippoussis, MarkMark Philippoussis 15–13 9–7 6–6 1996 6
Prattová, NicoleNicole Prattová 0–6 0–3 0–3 2001 1
Radfordová, KristineKristine Radfordová 2–2 0–2 2–0 1995 1
Rafter, PatPat Rafter 5–1 3–0 2–1 1998 1
Reid, ToddTodd Reid4 1–3 0–2 1–1 2006 1
Smylieová, ElizabethElizabeth Smylieová 1–3 0–2 1–1 1991 1
Stosurová, SamanthaSamantha Stosurová 6–12 4–5 2–7 2006 3
Tomic, BernardBernard Tomic 7–5 5–1 2–4 2013 2
Wolfeová, JarmilaJarmila Wolfeová6 5–7 2–4 3–3 2012 2
Woodbridge, ToddTodd Woodbridge 0–2 0–1 0–1 1992 2
Woodforde, MarkMark Woodforde 4–2 2–1 2–1 1990 1
  • 1 Baccanello nahradil Marka Philippoussise v roce 2005 v utkání proti USA, který si natrhl začátek přitahovače v třísle.[3]
  • 2 Bradtkeová startovala v prvních dvou ze čtyř účastí pod dívčím jménem Provisová.
  • 3 Healy odehrál finále v roce 2007 proti USA poté, co si Mark Philippoussis zranil pravé koleno v utkání s Francií.[4]
  • 4 Reid nastoupil v roce 2006 poté, co nahradil Wayna Arthurse, který si natrhl lýtkový sval.[5]
  • 5 Matosevic nahradil v roce 2015 zraněného Ebdena po prvním mezistátním zápase.
  • 6 Wolfeová soutěžila při premiérovém startu v roce 2012 pod rodným příjmením Gajdošová.

VýsledkyEditovat

Rok Fáze soutěže Místo konání Soupeř Výsledek Stav
1989 1. kolo Burswood Dome, Perth   Velká Británie 2–1 výhra
semifinále Burswood Dome, Perth   Západní Německo 2–1 výhra
finále Burswood Dome, Perth   Československo 0–2 prohra
1990 1. kolo Burswood Dome, Perth   Jugoslávie 3–0 výhra
čtvrtfinále Burswood Dome, Perth   Sovětský svaz 3–0 výhra
semifinále Burswood Dome, Perth   Spojené státy 0–3 prohra
1991 1. kolo Burswood Dome, Perth   Velká Británie 2–1 výhra
čtvrtfinále Burswood Dome, Perth   Švýcarsko 0–3 prohra
1992 1. kolo Burswood Dome, Perth   Nizozemsko 0–3 prohra
1993 1. kolo Burswood Dome, Perth   Jihoafrická republika 3–0 výhra
čtvrtfinále Burswood Dome, Perth   Česká republika 1–2 prohra
1994 1. kolo Burswood Dome, Perth   Švédsko 2–1 výhra
čtvrtfinále Burswood Dome, Perth   Francie 3–0 výhra
semifinále Burswood Dome, Perth   Česká republika 1–2 prohra
1995 1. kolo Burswood Dome, Perth   Jihoafrická republika 2–1 výhra
čtvrtfinále Burswood Dome, Perth   Česká republika 1–2 prohra
1996 základní skupina Burswood Dome, Perth   Švýcarsko 1–2 prohra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Německo 1–2 prohra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Nizozemsko 2–1 výhra
1997 základní skupina Burswood Dome, Perth   Chorvatsko 1–2 prohra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Francie 2–1 výhra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Spojené státy 1–2 prohra
1998 základní skupina Burswood Dome, Perth   Švédsko 3–0 výhra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Španělsko 2–1 výhra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Slovensko 1–2 prohra
1999 základní skupina Burswood Dome, Perth   Jihoafrická republika 1–2 prohra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Španělsko 3–0 výhra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Francie 2–1 výhra
finále Burswood Dome, Perth   Švédsko 2–1 vítěz
20001) základní skupina Burswood Dome, Perth   Thajsko 1–2 prohra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Rakousko 2–1 výhra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Japonsko 0–3 prohra
2001 základní skupina Burswood Dome, Perth   Jihoafrická republika 1–2 prohra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Švýcarsko 0–3 prohra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Thajsko 0–3 prohra
20022) základní skupina Burswood Dome, Perth   Švýcarsko 3–0 výhra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Argentina 2–1 výhra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Španělsko 0–3 prohra
2003 základní skupina Burswood Dome, Perth   Itálie 3–0 výhra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Slovensko 3–0 výhra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Česká republika 2–1 výhra
finále Burswood Dome, Perth   Spojené státy 0–3 prohra
20043) základní skupina Burswood Dome, Perth   Maďarsko 3–0 výhra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Belgie 3–0 výhra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Slovensko 1–2 prohra
2005 základní skupina Burswood Dome, Perth   Slovensko 2–1 výhra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Nizozemsko 1–2 prohra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Spojené státy 1–2 prohra
2006 základní skupina Burswood Dome, Perth   Německo 1–2 prohra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Nizozemsko 1–2 prohra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Argentina 2–1 výhra
2007 základní skupina Burswood Dome, Perth   Rusko 2–1 výhra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Francie 0–3 prohra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Spojené státy 2–1 výhra
2008 základní skupina Burswood Dome, Perth   Česká republika 2–1 výhra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Indie 1–2 prohra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Spojené státy 0–3 prohra
2009 základní skupina Burswood Dome, Perth   Německo 1–2 prohra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Slovensko 1–2 prohra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Spojené státy 1–2 prohra
2010 základní skupina Burswood Dome, Perth   Rumunsko 1–2 prohra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Spojené státy 2–1 výhra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Španělsko 0–3 prohra
2011 základní skupina Burswood Dome, Perth   Belgie 2–1 výhra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Srbsko 0–3 prohra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Kazachstán 3–0 výhra
2012 základní skupina Burswood Dome, Perth   Španělsko 1–2 prohra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Francie 0–3 prohra
základní skupina Burswood Dome, Perth   Čína 2–1 výhra
2013 základní skupina Perth Arena, Perth   Německo 3–0 výhra
základní skupina Perth Arena, Perth   Srbsko 1–2 prohra
základní skupina Perth Arena, Perth   Itálie 2–1 výhra
2014 základní skupina Perth Arena, Perth   Kanada 1–2 prohra
základní skupina Perth Arena, Perth   Itálie 1–2 prohra
základní skupina Perth Arena, Perth   Polsko 1–2 prohra
2015 základní skupina Perth Arena, Perth   Polsko 0–3 prohra
základní skupina Perth Arena, Perth   Francie 1–2 prohra
základní skupina Perth Arena, Perth   Velká Británie 0–3 prohra
2016 4
Zlatý tým
základní skupina Perth Arena, Perth   Česká republika 0–3 prohra
základní skupina Perth Arena, Perth   Spojené státy 3–0 výhra
základní skupina Perth Arena, Perth   Ukrajina 1–2 prohra
20164
Zelený tým
základní skupina Perth Arena, Perth   Německo 3–0 výhra
základní skupina Perth Arena, Perth   Velká Británie 2–1 výhra
základní skupina Perth Arena, Perth   Francie 2–1 výhra
finále Perth Arena, Perth   Ukrajina 2–0 vítěz
2017 základní skupina Perth Arena, Perth   Španělsko 1–2 prohra
základní skupina Perth Arena, Perth   Česká republika 1–2 prohra
základní skupina Perth Arena, Perth   Spojené státy 1–2 prohra
2018 základní skupina Perth Arena, Perth   Kanada 2–1 výhra
základní skupina Perth Arena, Perth   Belgie 0–3 prohra
základní skupina Perth Arena, Perth   Německo 1–2 prohra
2019 základní skupina Perth Arena, Perth   Francie 2–1 výhra
základní skupina Perth Arena, Perth   Španělsko 2–1 výhra
základní skupina Perth Arena, Perth   Německo 1–2 prohra
  • 1) Dvě prohry ve finále se udály bez boje poté, co Mark Philippoussis nemohl nastoupit ke dvouhře ani smíšené čtyřhře.
  • 2) Austrálie byla nucena vzdát zápas se Španělskem poté, co byly Lleytonu Hewittovi disagnostikovány plané neštovice.[6]
  • 3) V zápase proti Slovensku Alicia Moliková skrečovala dvouhru a vzdala smíšenou čtyřhru pro zranění nohy. Přesto Austrálie vyhrála skupinu, ale do finále nenastoupila.[7]
  • 4) Austrálii poprvé reprezentovaly dva týmy – Zlatý a Zelený.

ReferenceEditovat

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Australia at the Hopman Cup na anglické Wikipedii.

  1. Hewitt & Murray set for Hopman Cup [online]. Hopman Cup, 16 September 2015 [cit. 2015-09-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. 5
  3. Philippoussis Out of Cup [online]. www.hopmancup.com, 6 Jan, 2005 [cit. 2019-10-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Philippoussis Injury Doubt for Open [online]. www.hopmancup.com, 2 Jan, 2007 [cit. 2019-10-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Todd Reid Joins Australian team [online]. www.hopmancup.com, 1 Jan, 2006 [cit. 2019-10-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Lleyton Withdrawal Sends Spain To Hopman Final [online]. www.hopmancup.com, 3 Jan, 2002 [cit. 2019-10-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Nations Records [online]. www.hopmancup.com [cit. 2019-10-10]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 05-09-2011. (anglicky)