Otevřít hlavní menu

Mistrovství světa v basketbalu mužů 1990

11. mistrovství světa v basketbale proběhlo ve dnech 8.19. srpna v Argentině.

11. mistrovství světa v basketbalu mužů 1990
Podrobnosti turnaje
Pořadatel Argentina Argentina
Města Buenos Aires, Rosario, Santa Fe, Villa Ballester, Córdoba, Salta
Datum konání 8.8.19.8. 1990
Počet týmů 16
Konečné pořadí
1. místo Jugoslávie Jugoslávie
2. místo Sovětský svaz SSSR
3. místo USA USA

Turnaje se zúčastnilo šestnáct týmů, rozdělených do čtyř čtyřčlenných skupin. Z každé skupiny postoupily nejlepší dvě mužstva do čtvrtfinále, které bylo rozděleno na dvě skupiny po čtyřech. První dva týmy z každé skupiny postoupily do semifinále, třetí a čtvrtý tým hrál o 5. – 8. místo. Týmy, které v základních skupinách skončily třetím až čtvrtém místě hrály o 9. - 16. místo. Titul mistra světa získal tým Jugoslávie.

Výsledky a tabulkyEditovat

Základní skupinyEditovat

Skupina AEditovat

PUR YUG VEN ANG V P Skóre B
1.   Portoriko *** 82:75 88:74 78:75 3 0 248:224 6
2.   Jugoslávie 75:82 *** 92:84 92:79 2 1 259:245 5
3.   Venezuela 74:88 84:92 *** 83:77 1 2 241:257 4
4.   Angola 75:78 79:92 77:83 *** 0 3 231:253 3

Skupina BEditovat

BRA AUS ITA CHN V P Skóre B
1.   Brazílie *** 68:69 125:109 138:95 2 1 331:273 5
2.   Austrálie 69:68 *** 89:94 106:85 2 1 264:247 5
3.   Itálie 109:125 94:89 *** 115:76 2 1 318:290 5
4.   Čína 95:138 85:106 76:115 *** 0 3 256:359 3

Skupina CEditovat

USA GRE ESP KOR V P Skóre B
1.   USA *** 103:95p 95:85 146:67 3 0 344:247 6
2.   Řecko 95:103p *** 102:93 119:76 2 1 316:272 5
3.   Španělsko 85:95 93:102 *** 130:101 1 2 308:198 4
4.   Jižní Korea 67:146 76:119 101:130 *** 0 3 244:395 3

Skupina DEditovat

URS ARG CAN EGY V P Skóre B
1.   SSSR *** 97:77 90:81 102:76 3 0 289:234 6
2.   Argentina 77:97 *** 96:88 82:65 2 1 255:250 5
3.   Kanada 81:90 88:96 *** 83:68 1 2 252:254 4
4.   Egypt 76:102 65:82 68:83 *** 0 3 209:267 3

ČtvrtfináleEditovat

Skupina AEditovat

YUG URS GRE BRA V P Skóre B
1.   Jugoslávie *** 100:77 77:67 105:86 3 0 282:230 6
2.   SSSR 77:100 *** 75:57 110:100 2 1 262:257 5
3.   Řecko 67:77 57:75 *** 103:88 1 2 227:240 4
4.   Brazílie 86:105 100:110 88:103 *** 0 3 274:318 3

Skupina BEditovat

PUR USA AUS ARG V P Skóre B
1.   Portoriko *** 81:79 89:79 92:76 3 0 262:234 6
2.   USA 79:81 *** 79:78 104:100 2 1 262:259 5
3.   Austrálie 79:89 78:79 *** 95:91 1 2 252:259 4
4.   Argentina 76:92 100:104 91:95 *** 0 3 280:291 3

SemifináleEditovat

17. srpna 1990
16:00
Zpráva   Jugoslávie 99 – 91   USA   Luna Park Buenos Aires
Počet diváků: 7 000
Rozhodčí: Antônio Carlos Affini (BRA), Carl Jungebrand (FIN)
Skóre po poločasech: 51:43
Petrović 31 Body Mourning 28

17. srpna 1990
16:00
Zpráva   Portoriko 82 – 98   SSSR   Luna Park Buenos Aires
Rozhodčí: Ray Hunt (AUS), Félix Fares (URU)
Skóre po poločasech: 46:50
É. de León 22 Body Tichoněnko 23

FináleEditovat

19. srpna 1990
18:00
Zpráva   SSSR 75 – 92   Jugoslávie   Luna Park Buenos Aires
Počet diváků: 9 000
Rozhodčí: Antônio Carlos Affini (BRA), Vicente Sanchís (ESP)
Skóre po poločasech: 34:52
Vētra 15 Body Paspalj 20

O 3. místoEditovat

18. srpna 1990
16:00
Zpráva   Portoriko 105 – 107   USA prodl.  Luna Park Buenos Aires
Rozhodčí: Richard Steeves (CAN), Kostas Rigas (GRE)
Skóre po poločasech: 43:58, 96:96 Prodl.: 9:11
Piculín” Ortiz 25 Body

O 5. - 8. místoEditovat

17. srpna 1990
13:00
Zpráva   Austrálie 93 – 100   Brazílie   Luna Park Buenos Aires
Rozhodčí: Vicente Sanchís (ESP), Emilio Maceira (CUB)
Skóre po poločasech: 48:45
Gaze 37 Body Oscar 52

17. srpna 1990
22:00
Zpráva   Řecko 81 – 78   Argentina   Luna Park Buenos Aires
Rozhodčí: Richard Steeves (CAN), Wiesław Zych (POL)
Skóre po poločasech: 38:42
Giannakis 36 Body Uranga 20

O 5. místoEditovat

19. srpna 1990
15:00
Zpráva   Brazílie 97 – 94   Řecko   Luna Park Buenos Aires
Rozhodčí: Jorge Morillo (ARG), Paolo Zanon (ITA)
Skóre po poločasech: 55:55
Oscar 44 Body Giannakis 30

O 7. místoEditovat

18. srpna 1990
13:00
Zpráva   Austrálie 98 – 94   Argentina   Luna Park Buenos Aires
Rozhodčí: Félix Fares (URU), Carl Jungebrand (FIN)
Skóre po poločasech: 56:40
Gaze 28 Body Maggi, Romano 20

O 9. – 16. místoEditovat

Skupina AEditovat

ITA CAN ANG KOR V P Skóre B
1.   Itálie *** 110:81 86:78 123:100 3 0 319:259 6
2.   Kanada 81:110 *** 82:80 124:86 2 1 287:276 5
3.   Angola 78:86 80:82 *** 104:93 1 2 262:261 4
4.   Jižní Korea 100:123 86:124 93:104 *** 0 3 279:351 3

Skupina BEditovat

ESP VEN CHN EGY V P Skóre B
1.   Španělsko *** 122:102 130:86 107:73 3 0 359:261 6
2.   Venezuela 102:122 *** 100:96 103:101 2 1 305:319 5
3.   Čína 86:130 96:100 *** 95:87 1 2 277:317 4
4.   Egypt 73:107 101:103 87:95 *** 0 3 361:305 3

O 9. - 12. místoEditovat

17. srpna 1990
13:00
Zpráva   Španělsko 84 – 75   Kanada   Estadio Polideportivo Ciudad de Salta “Delmi” Salta
Počet diváků: 1 000
Rozhodčí: Michail Davidov (USSR), Aníbal García Arroyo (PUR)
Skóre po poločasech: 47:37
Jiménez 20 Body Simms 18

17. srpna 1990
19:00
Zpráva   Itálie 108 – 100   Venezuela   Estadio Polideportivo Ciudad de Salta “Delmi” Salta
Rozhodčí: Danko Radić (YUG), Alberto García (ARG)
Skóre po poločasech: 57:33
Riva 30 Body Estaba 23

O 9. místoEditovat

19. srpna 1990
13:00
Zpráva   Španělsko 83 – 106   Itálie   Estadio Polideportivo Ciudad de Salta “Delmi” Salta
Rozhodčí: Ed Hightower (USA), Alberto García (ARG)
Skóre po poločasech: 39:50
Villacampa 22 Body Riva 34

O 11. místoEditovat

18. srpna 1990
13:00
Zpráva   Kanada 92 – 93   Venezuela   Estadio Polideportivo Ciudad de Salta “Delmi” Salta
Rozhodčí: Ed Hightower (USA), António Soares de Campos (ANG)
Skóre po poločasech: 48:44
Pasquale 21 Body Olivares 18

O 13. - 16. místoEditovat

17. srpna 1990
16:00
Zpráva   Angola 83 – 70   Egypt   Estadio Polideportivo Ciudad de Salta “Delmi” Salta
Rozhodčí: Ed Hightower (USA), Cáo Căiníng (CHN)
Skóre po poločasech: 55:36
Jean-Jacques 18 Body Mahmoud 16

17. srpna 1990
22:00
Zpráva   Čína 122 – 100   Jižní Korea   Estadio Polideportivo Ciudad de Salta “Delmi” Salta
Rozhodčí: António Soares de Campos (ANG), Rodrigo López (VEN)
Skóre po poločasech: 63:52
Zhāng Yŏngjūn 30 Body Kim Hyun-jun 27

O 13. místoEditovat

19. srpna 1990
11:00
Zpráva   Čína 96 – 112   Angola   Estadio Polideportivo Ciudad de Salta “Delmi” Salta
Rozhodčí: Rodrigo López (VEN), Ayman el-Gohari (EGY)
Skóre po poločasech: 43:58
Zhāng Yŏngjūn 18 Body Jean-Jacques 21

O 15. místoEditovat

18. srpna 1990
15:00
Zpráva   Jižní Korea 117 – 115   Egypt   Estadio Polideportivo Ciudad de Salta “Delmi” Salta
Rozhodčí: Alberto García (ARG), Rodrigo López (VEN)
Skóre po poločasech: 52:58
Kim Hyun-jun 20 Body Mahmoud 23

SoupiskyEditovat

1.   Jugoslávie

  • Toni Kukoč
  • Žarko Paspalj
  • Jure Zdovc
  • Željko Obradović
  • Radisav Ćurčić
  • Vlade Divac
  • Arijan Komazec
  • Zoran Jovanović
  • Zoran Savić
  • Trenér: Dušan Ivković.

2.   SSSR

  • Gundars Vētra
  • Tiit Sokk
  • Viktor Berežnoj
  • Oleg Meleščenko
  • Andrej Lopatov
  • Valerij Tichoněnko
  • Sergej Bazarevič
  • Aleksandr Volkov
  • Dmitrij Sucharev
  • Valerij Koroljov
  • Alexandr Belostennyj
  • Igor Pinčuk
  • Trenér: Vladas Garastas.

3.   USA

  • Doug Smith
  • Mark Randall
  • Lee Mayberry
  • Henry Williams
  • Chris Smith
  • Kenny Anderson
  • Bryant Stith
  • Todd Day
  • Chris Gatling
  • Christian Laettner
  • Billy Owens
  • Alonzo Mourning
  • Trenér: Mike Krzyzewski.

4.   Portoriko

  • José Rafael “Piculín” Ortiz Rijos
  • Federico “Fico” López Camacho
  • Raymond Gausse Santiago
  • José Agosto Muriel
  • Jerome Alfred Mincy Clark
  • James Raymond Carter Gaudino
  • Ángelo Cruz Rosario
  • Juan Ramón Rivas Contreras
  • Orlando “Pipo” Marrero Lorenzo
  • Édgar Francisco de León Cruz
  • Francisco de León Cruz
  • George “Georgie” Torres Dougherty
  • Trenér: Raymond Dalmau Pérez.

5.   Brazílie

  • Wilson Fernando Kuhn Minuci
  • Jorge Guerra “Guerrinha”
  • Gérson Victalino
  • João José Vianna “Pipoka”
  • Rolando Ferreira Júnior
  • Ricardo Cardoso Guimarães “Cadum”
  • Maury Ponikwar de Souza
  • Marcel Ramon Ponikwar de Souza
  • Luiz Felipe Faria de Azevedo
  • Aristides Josuel dos Santos
  • Oscar Daniel Bezerra Schmidt
  • Israel Machado Campello Andrade
  • Trenér: Hélio Rubens Garcia.

6.   Řecko

  • Georgios Gasparis
  • Kostas Patavoukas
  • Panagiotis Giannakis
  • Argyris Kabouris
  • David Stergakos
  • Dimitris Papadopoulos
  • Nassos Galakteros
  • Vasilis Lypiridis
  • Liveris Andritsos
  • Panagiotis Fassoulas
  • Memos Ioannou
  • Fanis Christodoulou
  • Trenér: Efthymis Kioumourtzoglou.

7.   Austrálie

  • John Dorge
  • Mike McKay
  • Phil Smyth
  • Larry Sengstock
  • Damian Keogh
  • David Graham
  • Andrew Gaze
  • Tim Morrissey
  • Mark Bradtke
  • Lucien “Luc” Longley
  • Andrew Vlahov
  • Ray Borner
  • Trenér: Adrian Hurley.

8.   Argentina

  • Marcelo Lorenzo Richotti
  • Héctor Óscar “Pichi” Campana
  • Diego Mario Maggi
  • Diego Marcelo Osella
  • Carlos Eduardo Romano
  • Marcelo Gustavo Milanesio
  • Esteban Pablo de la Fuente
  • Miguel Alberto Cortijo
  • Sebastián Raúl Uranga
  • Gabriel Roque Milovich
  • Julio Ariel Rodríguez
  • Rubén Ariel Scolari
  • Trenér: Carlos Eduardo Boismené.

9.   Itálie

  • Alberto Rossini
  • Riccardo Pittis
  • Andrea Niccolai
  • Sandro dell’Agnello
  • Giuseppe Bosa
  • Roberto Brunamonti
  • Gustavo Tolotti
  • Francesco Vescovi
  • Antonello Riva
  • Davide Pessina
  • Alberto Vianini
  • Davide Cantarello
  • Trenér: Sandro Gamba.

10.   Španělsko

  • Jordi Villacampa Amorós
  • José Ángel “Pepe” Arcega Aperte
  • José Miguel Antúnez Melero
  • Rafael Jofresa Prats
  • Andrés Jiménez Fernández
  • Fernando Romay Pereiro
  • José Antonio Montero Botanch
  • Alberto Herreros Ros
  • Manel Bosch Bifet
  • Ferrán Martínez Garriga
  • Enrique “Quique” Andreu Balbuena
  • Francisco Javier “Paco” Zapata Pelayo
  • Trenér: Antonio Díaz Miguel.

11.   Venezuela

  • Víctor David Díaz Díaz
  • César Eduardo Portillo Brown
  • Armando Becker
  • Nelson Abelardo Solórzano Aponte
  • Rostyn Eduardo González Ortega
  • Luis Jiménez Guevara
  • Sam Shepherd
  • Carl Víctor Herrera Allen
  • José Echenique
  • Gabriel Ramón Estaba García
  • Iván José Olivares Álvarez
  • Ángel Alexander “Alex” Nelcha Dubard
  • Trenér: Jesús Rafael Cordovés.

12.   Kanada

  • John Jackson
  • Phil Ohl
  • Eli Pasquale
  • Martin Keane
  • Gerald Kazanowski
  • Tony Simms
  • Stu Granger
  • Dan Meagher
  • Jim Zoet
  • Andrew Steinfeld
  • Dwight Walton
  • Rick Fox
  • Trenér: Ken Shields.

13.   Angola

  • Ivo Jesus António e Alfredo
  • Aníbal de Jesus Moreira
  • Ângelo Monteiro dos Santos Victoriano
  • António Rafael Víctor de Carvalho
  • Artur Casimiro Barros
  • Manuel Nazareth Costa de Sousa “Necas”
  • Herlánder Fernandes Coimbra
  • Nelson Timóteo Alves Sardinha
  • David Bartolomeu Dias
  • Paulo Jorge Morais Rebelo de Macedo
  • José Carlos Carvalho Ribeiro Guimarães
  • Jean-Jacques Nzadi da Conceição
  • Trenér: Victorino Silva Cunha.

14.   Čína

  • Gōng Lŭmíng
  • Lĭ Chūnjiāng
  • Wáng Zhìdān
  • Zhāng Bīn
  • Wáng Fēi
  • Sòng Lìgāng
  • Zhāng Déguì
  • Sūn Fēngwŭ
  • Mă Jiàn
  • Zhāng Yŏngjūn
  • Shān Tāo
  • Gŏng Xiăobīn
  • Trenér: Wáng Zhăngyŏu.

15.   Jižní Korea

  • Lee Won-woo
  • Kang Dong-hee
  • Lee Chung-hee
  • Jung Jae-keun
  • Pyo Pil-sang
  • Lee Min-hyung
  • Kim Hyun-jun
  • Hur Jae
  • Kim Jin
  • Choi Byung-sik
  • Kim Yoo-taek
  • Seo Dae-seong
  • Trenér: Chung Kwang-suk.

16.   Egypt

  • Ahmed Ibrahim Aboulfetouh
  • Mahmoud Fawzi Abdel-Latif
  • Ashraf Mahmoud Sedqi
  • Mohammed Sayed Soliman
  • Alain-Pierre Attallah
  • Amer Fouad Aboulkheir
  • Ashraf Mohammed el-Kordi
  • Emad el-Din Mahmoud Ali
  • Hesham Shaaban Khalil
  • Mohammed Abdel-Moteleb Soliman
  • Fathi Abdel-Aziz Ali
  • Sherif Nabil el-Sanadili
  • Trenér: Cal Luther.

Konečné pořadíEditovat

11. Mistrovství světa 1990 Z V P Skóre B
    Jugoslávie 8 7 1 732:641 15
    SSSR 8 6 2 724:665 14
    USA 8 6 2 804:710 14
4.   Portoriko 8 6 2 697:663 14
5.   Brazílie 8 4 4 802:778 12
6.   Řecko 8 4 4 718:687 12
7.   Austrálie 8 4 4 707:690 12
8.   Argentina 8 2 6 684:720 10
9.   Itálie 8 7 1 851:732 15
10.   Španělsko 8 5 3 834:740 13
11.   Venezuela 8 4 4 739:776 12
12.   Kanada 8 3 5 706:707 11
13.   Angola 8 3 5 688:680 11
14.   Čína 8 2 6 751:888 10
15.   Jižní Korea 8 1 7 740:983 9
16.   Egypt 8 0 8 655:772 8

Externí odkazyEditovat