Michal Vajdička

slovenský divadelní režisér

Michal Vajdička (* 1976 Martin) je slovenský divadelní režisér, který působí rovněž v České republice.

Michal Vajdička
Michal Vajdicka portret.jpg
Narození 1976
Martin
Národnost Slovenská
Vzdělání Vysoká škola múzických umění v Bratislavě
Povolání divadelní režisér
Partner(ka) Monika Šagátová
Rodiče Ľubomír Vajdička
Web https://www.facebook.com/vajdicka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

ŽivotEditovat

Od roku 1993 pracoval ako svetelný dizajnér v Činohre SND. V roku 2004 absolvoval odbor divadelná réžia v ročníku Petra Mikulíka na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Už počas štúdia jeho inscenácia Opustený západ zaznamenala úspech na medzinárodnom festivale divadelných škôl Setkání/Encounter v Brne v roku 2005 a v rovnakom roku na domácom divadelnom festivale Istropolitana v Bratislave. Ako režisér spolupracoval s viacerými slovenskými a českými divadlami (Činohra SND, Štátne divadlo Košice, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Dejvické divadlo v Prahe, Divadlo na Vinohradech v Prahe, Národní divadlo Brno). Od roku 2014 do roku 2016 zastával post umeleckého šéfa v Dejvickom divadle v Prahe, kde pripravil úspešnú inscenáciu Ucpanej systém, ktorá získala cenu Alfréda Radoka v kategórii najlepšia inscenácia roku 2012. Od roku 2017 do roku 2019 pôsobil na poste riaditeľa Činohry SND. Ďalej stále pôsobí ako interný pedagóg a vedúci katedry na Katedre herectva VŠMU, kde spolu s hercom Tomášom Maštalírom vedie semináre hereckej tvorby. Okrajovo sa venuje aj televíznej réžii – spolupracuje na dramatických a komediálnych seriálových projektoch a známych reality show.

Charakteristika tvorby:

V režijnej tvorbe Michala Vajdičku možno sledovať dve základné inscenačné línie. Tá prvá je vyhranená inscenovaniu klasických dramatických textov (najmä hier Antona Pavloviča Čechova, Williama Shakespeara, Luigiho Pirandella), doplnená inscenáciami divadelných adaptácií prozaických textov slovenskej autorky Boženy Slančíkovej-Timravy (Všetko za národ, Bál). V druhej línii sa režisér zameriava na súčasnú drámu zahraničnej proveniencie, s akcentom na čierne komédie Martina McDonagha či Irvina Welsha, a jeho špecifický režijný rukopis je v tejto línii badateľný a ľahko uchopiteľný.

Vo Vajdičkových inscenáciách, či už ide o McDonagha, Welsha alebo aj Čechova, je možné pozorovať presne fungujúce princípy konzervatívneho modelu divadla ozvláštneného o moderne (miestami až filmovo) vystavané, remeselne prepracované javiskové situácie, aké používa vo svojich filmoch režisér Quentin Tarantino. Rovnako precízne pracuje s hercom, keď formuje výrazne diferencované charaktery vychádzajúce najmä z tematickej základne hry. Prehľadná lineárna výstavba, jasne štruktúrované charaktery postáv a ich konanie vzhľadom na motivácie, čitateľný začiatok a koniec dramatickej situácie, to sú atribúty, vďaka ktorým divák odchádza s pocitom zreteľne vyloženého príbehu, neraz aj neočakávane zábavného, napriek jeho tragickosti. To je azda jedna z najpodstatnejších čŕt Vajdičkovej réžie. V scénografickom riešení sa usiluje vyhýbať veľkým priestorom. Naopak, vyhľadáva menšie horizonty, prípadne opticky kreše tie veľké (Bál, Láskavé bohyne, Dievča bez vena). V malom či zmenšenom priestore dokáže vytvárať nielen zmysluplné mizanscény nabité scénickým napätím, ale rovnako sa zameriava na drobnokresbu vytvorenej postavy, pričom maximálne akcentuje hercovu svojbytnosť.

Úzku tandemovú spoluprácu nadviazal s dramaturgom Danielom Majlingom, ktorý stál najmä pri inscenovaní náročných epických diel. Jeho adaptácie prozaických textov (Bál, Láskavé bohyne, Ucpanej systém, Úpadok amerického impéria, Invázie barbarov) konvenujú divadelnému jazyku a režijnej poetike Michala Vajdičku. Na hudobnej zložke inscenácií často spolupracuje s oceňovaným hudobníkom Mariánom Čekovským (Jama deravá, Bál, Láskavé bohyne, Medeia) a zo scénografov mu je najbližší Pavol Andraško.

Divadelní režieEditovat

Ocenění dílaEditovat

  • 2005 Cena Literárneho fondu za režii představení Martin McDonagh: Krásavica z Leenane, Štátne divadlo Košice
  • 2007 Cena Literárneho fondu za režii představení Marina Carr: Portia Coughlanová, divadlo Andreja Bagara, Nitra
  • 2008 Cena Literárneho fondu za režii představení Božena Slančíková-Timrava: Všetko za národ, Divadlo Andreja Bagara, Nitra
  • 2008 Cena Alfréda Radoka 2008 za největší zážitek ze zahraničního divadla za stejné představení
  • 2012 Cena Alfréda Radoka, inscenace roku: Irvine Welsh a Daniel Majling: Ucpanej systém (Dejvické divadlo, Praha)
  • 2014 DOSKY 2014 za najlepšiu inscenáciu, réžiu a mužský herecký výkon
  • 2014 Cena Tatrabanky 2014 - v kategórií divadlo
  • 2014 DOSKY 2014 - objav sezóny - dramaturgia (Desatoro)

OdkazyEditovat

ReferenceEditovat

  1. Luigi Pirandello: Jindřich IV. v Divadle na Vinohradech

Externí odkazyEditovat