Mistrovství světa v basketbalu žen 1983

9. mistrovství světa v basketbalu žen proběhlo v dnech 24. července6. srpna v Brazílii.

9. mistrovství světa v basketbalu žen 1983
Podrobnosti turnaje
Pořadatel Flag of Brazil (1968–1992).svg Brazílie
Města Brasilia, Rio de Janeiro, Porto Alegre, Sao Paulo
Datum konání 24. 7.6. 8. 1983
Počet týmů 14
Konečné pořadí
1. místo Sovětský svaz SSSR
2. místo USA USA
3. místo Čína Čína

Ginásio Nilson Nelson
Ginásio do Maracanãzinho
Ginásio do Ibirapuera

Turnaje se zúčastnilo čtrnáct týmů. Dvanáct družstev bylo rozděleno do tří čtyčlenných skupin, z nichž první dvě postoupila do skupiny o 1. – 8. místo, do niž byla navíc přímo nasazena domácí Brazílie a obhájce titulu Spojené státy. Družstva na prvním a druhém místě hrály finále o titul a družstva na třetím a čtvrtém místě hrály o 3. místo. Týmy, které v základních skupinách skončily na třetím a čtvrtém místě, hrály ve skupině o 9. – 14. místo. Mistrem světa se stalo družstvo Sovětského svazu.

Výsledky a tabulkyEditovat

Skupina AEditovat

KOR BUL CUB PER V P Skóre B
1.   Jižní Korea *** 59:55 77:67 89:49 3 0 225:171 6
2.   Bulharsko 55:59 *** 76:60 90:44 2 1 221:163 5
3.   Kuba 67:77 60:76 *** 92:55 1 2 209:208 4
4.   Peru 49:89 44:90 55:92 *** 0 3 148:271 3


  Jižní Korea  Kuba 77:67 (38:39)

24. července 1983 – Brasilia (Nilson Nelson Gymnasium)

  Bulharsko  Peru 90:44 (46:22)

24. července 1983 – Brasilia (Nilson Nelson Gymnasium)

  Bulharsko  Kuba 76:60 (39:32)

25. července 1983 – Brasilia (Nilson Nelson Gymnasium)

  Jižní Korea  Peru 89:49 (40:25)

25. července 1983 – Brasilia (Nilson Nelson Gymnasium)

  Kuba  Peru 92:55 (54:35)

26. července 1983 – Brasilia (Nilson Nelson Gymnasium)

  Jižní Korea  Bulharsko 59:55 (41:26)

26. července 1983 – Brasilia (Nilson Nelson Gymnasium)


Skupina BEditovat

POL YUG AUS JPN V P Skóre B
1.   Polsko *** 58:50 73:66 73:60 3 0 204:176 6
2.   Jugoslávie 50:58 *** 87:71 90:58 2 1 227:187 5
3.   Austrálie 66:73 71:87 *** 84:58 1 2 221:218 4
4.   Japonsko 60:73 58:90 58:84 *** 0 3 176:247 3


  Polsko  Austrálie 73:66 (35:25)

24. července 1983 – Rio de Janeiro (Ginásio do Maracanãzinho)

  Jugoslávie  Japonsko 90:58 (48:24)

24. července 1983 – Rio de Janeiro (Ginásio do Maracanãzinho)

  Austrálie  Japonsko 84:58 (42:33)

25. července 1983 – Rio de Janeiro (Ginásio do Maracanãzinho)

  Polsko  Jugoslávie 58:50 (35:20)

25. července 1983 – Rio de Janeiro (Ginásio do Maracanãzinho)

  Jugoslávie  Austrálie 87:71 (40:28)

26. července 1983 – Rio de Janeiro (Ginásio do Maracanãzinho)

  Polsko  Japonsko 73:60 (37:31)

26. července 1983 – Rio de Janeiro (Ginásio do Maracanãzinho)


Skupina CEditovat

URS CHN CAN ZAI V P Skóre B
1.   SSSR *** 86:64 85:62 117:40 3 0 288:166 6
2.   Čína 64:86 *** 72:66 90:47 2 1 206:199 5
3.   Kanada 62:85 66:72 *** 73:46 1 2 201:203 4
4.   Zair 40:117 47:90 46:73 *** 0 3 133:280 4


  Čína  Kanada 74:66 (33:38)

24. července 1983 – Porto Alegre (Gigantinho)

  SSSR  Zair 117:40 (59:24)

24. července 1983 – Porto Alegre (Gigantinho)

  Čína  Zair 90:47 (39:19)

25. července 1983 – Porto Alegre (Gigantinho)

  SSSR  Kanada 85:62 (45:23)

25. července 1983 – Porto Alegre (Gigantinho)

  SSSR  Čína 85:64 (46:30)

26. července 1983 – Porto Alegre (Gigantinho)

  Kanada  Zair 73:46 (34:22)

26. července 1983 – Porto Alegre (Gigantinho)


O 1. - 8. místoEditovat

URS USA KOR CHN BUL BRA POL YUG V P Skóre B
1.   SSSR *** 85:84 95:54 86:64* 84:56 99:75 70:44 98:64 7 0 627:448 14
2.   USA 84:85 *** 82:66 101:91p 99:77 109:78 82:63 92:49 6 1 649:509 13
3.   Jižní Korea 54:95 66:82 *** 69:72p 59:55* 80:79 70:62 57:70 3 4 455:515 10
4.   Čína 64:86* 91:101p 72:69p *** 64:73 72:71 75:83 76:58 3 4 514:541 10
5.   Bulharsko 56:84 77:99 55:59* 73:64 *** 78:81 71:57 78:73 3 4 495:527 10
6.   Brazílie 75:99 78:109 79:80 71:72 81:78 *** 84:72 74:60 3 4 542:570 10
7.   Polsko 44:70 63:82 62:70 83:75 57:71 72:84 *** 58:50* 2 5 439:502 9
8.   Jugoslávie 64:98 49:92 70:57 58:76 73:78 60:74 50:58* *** 1 6 424:533 8
  • s hvězdičkou = zápasy ze základní skupiny.


  SSSR  USA 85:84 (40:49)

27. července 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  Bulharsko  Polsko 71:57 (41:33)

27. července 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  Čína  Brazílie 72:71 (41:35)

27. července 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  Jugoslávie  Jižní Korea 70:57 (34:30)

27. července 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  Brazílie  Bulharsko 81:78 (45:36)

28. července 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  USA  Jugoslávie 92:49 (47:23)

28. července 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  Jižní Korea  Polsko 70:62 (39:30)

28. července 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  Čína  Jižní Korea 72:69pp (35:31, 61:61)

28. července 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  Brazílie  Jugoslávie 74:60 (38:40)

29. července 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  Polsko  Čína 83:75 (40:38)

29. července 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  USA  Bulharsko 99:77 (48:46)

29. července 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  SSSR  Jižní Korea 95:54 (48:24)

30. července 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  USA  Čína 101:91pp (41:39, 84:84)

30. července 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  SSSR  Brazílie 99:75 (55:40)

31. července 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  USA  Jižní Korea 82:66 (45:39)

31. července 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  Bulharsko  Jugoslávie 78:73 (38:31)

31. července 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  Brazílie  Polsko 84:72 (39:37)

1. srpna 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  SSSR  Jugoslávie 98:64 (49:29)

1. srpna 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  Bulharsko  Čína 73:64 (36:34)

1. srpna 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  SSSR  Polsko 70:44 (34:26)

1. srpna 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  USA  Brazílie 109:78 (59:37)

2. srpna 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  Čína  Jugoslávie 76:58 (32:34)

2. srpna 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  USA  Polsko 82:63 (42:30)

3. srpna 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  Jižní Korea  Brazílie 80:79 (45:45)

3. srpna 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  SSSR  Bulharsko 94:63 (44:35)

3. srpna 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)


FináleEditovat

  SSSR  USA 84:82 (37:40)

6. srpna 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)


O 3. místoEditovat

  Čína  Jižní Korea 71:63 (32:27)

6. srpna 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)


O 9. - 14. místoEditovat

CAN CUB AUS JPN PER ZAI V P Skóre B
9.   Kanada *** 73:72 56:53 71:52 58:32 73:46* 5 0 331:255 10
10.   Kuba 72:73 *** 76:63 85:67 92:55* 93:52 4 1 418:310 9
11.   Austrálie 53:56 63:76 *** 84:58* 92:66 86:63 3 2 378:319 8
12.   Japonsko 52:71 67:85 58:84* *** 67:54 56:48 2 3 300:342 7
13.   Peru 32:58 55:92* 66:92 54:67 *** 74:58 1 4 281:367 6
14.   Zair 46:73* 52:93 63:86 48:56 58:74 *** 0 5 267:382 5
  • s hvězdičkou = zápasy ze základní skupiny.


  Peru  Zair 74:58 (32:29)

28. července 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  Kuba  Austrálie 76:63 (39:26)

28. července 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  Japonsko  Zair 56:48 (31:25)

29. července 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  Kanada  Austrálie 56:53 (25:27)

29. července 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  Kuba  Japonsko 85:67 (44:27)

30. července 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  Austrálie  Zair 86:63 (45:36)

30. července 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  Kanada  Peru 58:32 (31:18)

30. července 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  Japonsko  Peru 67:54 (33:30)

31. července 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  Kanada  Kuba 73:72 (32:33)

31. července 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  Kuba  Zair 93:52 (54:31)

1. srpna 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  Kanada  Japonsko 71:52 (31:30)

1. srpna 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)

  Austrálie  Peru 92:66 (50:28)

1. srpna 1983 – Sao Paulo (Ginásio do Ibirapuera)


SoupiskyEditovat

1.   SSSR


2.   USA


3.   Čína


4.   Jižní Korea

  • Ae-Yuong Choi
  • Chan-Sook Park
  • Eun-Kyung Woo
  • Hyun-Já Gong
  • Kwa-soon Kim
  • Kyung-Já Moon
  • Mi-Já Le
  • Myung-Hee Kwon
  • Sin-Sil Bang
  • Yang-Gae Park
  • Yang-Sook Cha
  • Young-Hee Kim.
  • Trenéři: Young-Bo Lin a Seung-Young Cho.


5.   Bulharsko

  • Evladia Slavčevová
  • Kostadinka Radkovová
  • Krassimira Bannovová
  • Larissa Sachovová
  • Madlena Stanevová
  • Mariana Ivanovová
  • Nadka Goltčevová
  • Penka Markovová
  • Petrana Makavevová
  • Radmila Vassilevová
  • Silvia Ghermanová
  • Vania Dermendjievová
  • Trenéři: Ivan Galabov a Ivan Lepitčev.


6.   Brazílie

  • Anna Maria Krabbenborgová
  • Cristina Punkoová
  • Elisa Garciaová
  • Hortência Marcariová
  • Maria Angélica "Branca"
  • Maria Paula Gonçalvesová
  • Marta Sobralová
  • Solange Castrová
  • Soraia Brandãová
  • Suzete da Silvaová
  • Vanda Dal Colová
  • Vânia Teixeiraová.
  • Trenér: Antônio Carlos Barbosa.


7.   Polsko

  • Bozena Sedzická
  • Grazyna Sewerynová
  • Halina Iwaniecová
  • Irena Linková
  • Krystyna Zagorská
  • Malgorzata Janowiczová
  • Malgorzata Kozerová
  • Malgorzata Niemiecová
  • Malgorzata Wolujewiczová
  • Mariola Pawlaková
  • Teresa Kepková
  • Wieslawa Konwentová
  • Trenéři: M. Mikolajewicz a Tadeusz Hucinski.


8.   Jugoslávie

  • Biljana Majstorovičová
  • Cvetana Dklevová
  • Jasmina Peražičová
  • Jelica Komnenovičová
  • Marija Uzelacová
  • Olivera Cangalovičová
  • Olivera Krivokapičová
  • Polona Dorniková
  • Sladjana Goličová
  • Slavica Sukaová
  • Sněžana Božinovičová
  • Stojna Vangelovská
  • Trenéři: Milan Vasojevič a A. Stanimirovič


9.   Kanada

  • Alison Longová
  • Andrea Blackwellová
  • Anna Pendergastová
  • Candice Lohrová
  • Carol Turney Lossová
  • Carole Scaleyová
  • Debbie Hubandová
  • Heidi Bauerová
  • Sylvia Sweeneyová
  • Toni Kadricová
  • Tracy McCaraová
  • Wendy Verrecchiaová
  • Trenéri: Don Mc Crae.


10.   Kuba

  • Barbara Becquerová
  • Caridad Despaigneová
  • Dalia Henryová
  • Ivon Carrillová
  • Leonor Borrellová
  • Margarita Skeetová
  • Maria Moreová
  • Matilde Charrová
  • Melvis Cossová
  • Nancy Atiezová
  • Odalis Calaová
  • Zenaida McCarthyová
  • Trenéři: Manoel Perez Proupin a Julio Cartaya.


11.   Austrálie

  • Bronwin Marshallová
  • Jenny Cheesmanová
  • Julie Nykielová
  • Karen Daltonová
  • Karen Ogdenová
  • Karin Fieldsová
  • Kathy Fosterová
  • Patricia Cockremová
  • Patricia Mickanová
  • Robyn Maherová
  • Sharon Deaconová
  • Wendy Laidlawová
  • Trenéři: Brendan Flynn a Kay Mac Farlani.


12.   Japonsko

  • Kaori Čikaišiová
  • Nanae Fudžiiová
  • Čie Haradaová
  • Secuko Hašizumeová
  • Kumi Kobotaová
  • Džunko Macuuraová
  • Akemi Nakahašiová
  • Takako Ónoová
  • Kazumi Šimizuová
  • Mika Sugiharaová
  • Mičiko Takahašiová
  • Čika Jamamotoová
  • Trenéři: Šigeru Harada a Izumo Šimada.


13.   Peru

  • Guadalupe Garcesová
  • Karin Juneková
  • Katia Manzurová
  • Liliana Comasová
  • Maria Suaryrasová
  • Mariella Picassová
  • Marilu Menendezová
  • Marisa Cosiová
  • Patricia Lunaová
  • Rosa Quelopanaová
  • Shellah Allisonová
  • Silvana Perezová.
  • Trenéři: Heleno Lima a Fernando Chavez.


14.   Zair

  • Agwasingi Tumbeová
  • Bokese Evoloková
  • Bokonda Djemaová
  • Iyoko Lingengaová
  • Kaminbaya Longanzaová
  • Kayumba Komichelová
  • Kazala Kamangová
  • Kiangebeni Ndombeová
  • Lomboto Bofondaová
  • Lomboto Bompoková
  • Mpanzu Bakununuová
  • Nakewete Nguyaová
  • Trenéři: Ngoie Wa a Bamongo Bwana.

Konečné pořadíEditovat

9. Mistrovství světa 1983 Z V P Skóre B
    SSSR 10 10 0 912:632 20
    USA 8 6 2 731:593 14
    Čína 10 6 4 749:716 16
4.   Jižní Korea 10 5 5 684:702 15
5.   Bulharsko 9 5 4 661:631 14
6.   Brazílie 8 3 5 479:527 11
7.   Polsko 9 4 5 585:628 13
8.   Jugoslávie 9 3 6 601:662 12
9.   Kanada 7 5 2 459:414 12
10.   Kuba 7 4 3 545:463 11
11.   Austrálie 7 3 4 515:479 10
12.   Japonsko 7 2 5 418:505 9
13.   Peru 7 1 6 374:546 8
14.   Zair 7 0 7 354:589 7

ZdrojEditovat

Sportovní ročenka 1983 – Kolektiv autorů, ČTK 1984

Externí odkazyEditovat