Otevřít hlavní menu

Mistrovství Evropy v basketbalu mužů 1965

14. mistrovství Evropy v basketbale proběhlo v dnech 30. května10. června v Sovětském svazu.

14. mistrovství Evropy v basketbalu mužů 1965
Podrobnosti turnaje
Pořadatel Sovětský svaz SSSR
Města Moskva a Tbilisi
Datum konání 30. 5.10. 6. 1965
Počet týmů 16
Konečné pořadí
1. místo Sovětský svaz SSSR
2. místo Jugoslávie Jugoslávie
3. místo Polsko Polsko

Turnaje se zúčastnilo 16 týmů, rozdělených do dvou osmičlenných skupin. První dva postoupili do play off o medaile, družstva na třetím a čtvrtém místě hrála o páté až osmé místo, pátý a šestý tým hrál o deváté až dvanácté místo, sedmý a osmý tým hrál o třinácté až šestnácté místo. Mistrem Evropy se stalo družstvo Sovětského svazu.

Výsledky a tabulkyEditovat

Základní skupinyEditovat

Skupina AEditovat

A - Moskva URS ITA TCH ISR FIN GDR ROM HUN V P Skóre B
1.   SSSR *** 87:48 79:74 88:50 89:52 65:41 62:60 76:45 7 0 546:370 14
2.   Itálie 47:87 *** 78:69 68:47 59:60 87:64 81:75 66:64 5 2 487:466 12
3.   ČSSR 74:79 69:78 *** 71:69p 68:40 73:55 90:69 77:53 5 2 522:443 12
4.   Izrael 50:88 47:68 69:71p *** 52:51 56:55 59:57 60:49 4 3 393:439 11
5.   Finsko 52:89 60:59 40:68 51:52 *** 63:59p 61:85 67:46 3 4 394:458 10
6.   NDR 41:65 64:87 55:73 55:56 59:63p *** 59:55 56:55 2 5 389:454 9
7.   Rumunsko 60:62 75:81 69:90 57:59 85:61 55:59 *** 76:52 2 5 477:465 9
8.   Maďarsko 45:76 64:66 53:77 49:60 46:67 55:56 52:76 *** 0 7 364:478 7

Skupina BEditovat

B - Tbilisi YUG POL GRE BUL ESP FRA GER SWE V P Skóre B
1.   Jugoslávie *** 78:69 76:68 89:69 113:65 80:54 115:56 91:46 7 0 642:427 14
2.   Polsko 69:78 *** 74:62 75:63 82:57 72:53 92:64 83:41 6 1 547:418 13
3.   Řecko 68:76 62:74 *** 65:59 89:82 64:63 81:72 71:69 5 2 500:495 12
4.   Bulharsko 69:89 63:75 59:65 *** 79:56 70:67 74:57 113:56 4 3 527:465 11
5.   Španělsko 65:113 57:82 82:89 56:79 *** 90:77 86:58 78:74 3 4 514:572 10
6.   Francie 54:80 53:72 63:64 67:70 77:90 *** 74:47 90:61 2 5 478:484 9
7.   Německo 56:115 64:92 72:81 57:74 58:86 47:74 *** 72:49 1 7 426:571 8
8.   Švédsko 46:91 41:83 69:71 56:113 74:78 61:90 49:72 *** 0 7 396:598 7

SemifináleEditovat

9. června 1965
19:30
Zpráva   SSSR 75 – 61   Polsko   Sportivnij Palas “Lužniki”, Moskva
Skóre po poločasech: 37:22
Volnov 20 Body Pstrokoński 18

9. června 1965
21:00
Zpráva   Jugoslávie 83 – 82   Itálie   Sportivnij Palas “Lužniki”, Moskva
Skóre po poločasech: 53:41
Korać 22 Body Masini 22

FináleEditovat

10. června 1965
19:30
Zpráva   SSSR 58 – 49   Jugoslávie   Sportivnij Palas “Lužniki”, Moskva
Počet diváků: 16 000
Rozhodčí: Eduardo Aznar (ESP)
Skóre po poločasech: 29:25
Paulauskas 16 Body Ðurić 16

O 3. místoEditovat

10. června 1965
18:00
Zpráva   Polsko 86 – 70   Itálie   Sportivnij Palas “Lužniki”, Moskva
Skóre po poločasech: 36:29
Wichowski a Malec 18 Body Vianello 15

O 5. - 8. místoEditovat

9. června 1965
16:30
Zpráva   Československo 70 – 77   Bulharsko   Sportivnij Palas “Lužniki”, Moskva
Skóre po poločasech: 25:37
Zídek 19 Body Michajlov 14

9. června 1965
18:00
Zpráva   Řecko 67 – 69   Izrael prodl.  Sportivnij Palas “Lužniki”, Moskva
Skóre po poločasech: 30:40, 61:61 Prodl.: 6:8
Kolokythas 18 Body Cohen-Mintz 27

O 5. místoEditovat

10. června 1965
16:30
Zpráva   Bulharsko 63 – 51   Izrael   Sportivnij Palas “Lužniki”, Moskva
Skóre po poločasech: 29:21
Ilčev 13 Body Cohen-Mintz 17

O 7. místoEditovat

10. června 1965
15:00
Zpráva   Československo 116 – 71   Řecko   Sportivnij Palas “Lužniki”, Moskva
Skóre po poločasech: 55:29
Konvička 34 Body Amerikanos 21

O 9. - 12. místoEditovat

9. června 1965
12:00
Zpráva   Finsko 42 – 52   Francie   Sportivnij Palas “Lužniki”, Moskva
Skóre po poločasech: 25:24
M. Liimo 21 Body Gilles 12

9. června 1965
13:30
Zpráva   Španělsko 76 – 78   NDR prodl.  Sportivnij Palas “Lužniki”, Moskva
Rozhodčí: Elio Luglini (ITA), İlhan Uyguç (TUR)
Skóre po poločasech: 38:35, 69:69 Prodl.: 7:9
Emiliano 23 Body Straube 14

O 9. místoEditovat

10. června 1965
13:30
Zpráva   Francie 66 – 57   NDR   Sportivnij Palas “Lužniki”, Moskva
Skóre po poločasech: 29:28
Gilles 17 Body G. Adam 12

O 11. místoEditovat

10. června 1965
10:30
Zpráva   Finsko 58 – 65   Španělsko   Sportivnij Palas “Lužniki”, Moskva
Rozhodčí: Paul de Coster (BEL), Christos Avramidis (GRE)
Skóre po poločasech: 29:28
K. Liimo 26 Body Emiliano 23

O 13. - 16. místoEditovat

9. června 1965
9:00
Zpráva   Rumunsko 86 – 60   Švédsko   Sportivnij Palas “Lužniki”, Moskva
Skóre po poločasech: 43:23
Ionescu 15 Body Albertsson 20

9. června 1965
10:30
Zpráva   Německo 53 – 52   Maďarsko   Sportivnij Palas “Lužniki”, Moskva
Skóre po poločasech: 30:21
Kienast 12 Body Pólik 13

O 13. místoEditovat

10. června 1965
12:00
Zpráva   Rumunsko 74 – 63   Německo   Sportivnij Palas “Lužniki”, Moskva
Skóre po poločasech: 40:27
Novacek 23 Body Weinand 15

O 15. místoEditovat

10. června 1965
9:00
Zpráva   Švédsko 66 – 79   Maďarsko   Sportivnij Palas “Lužniki”, Moskva
Skóre po poločasech: 34:37
Håkansson 25 Body Pólik, Koczka, Tóth 12


SoupiskyEditovat

1.   SSSR

  • Nikolaj Baglej
  • Modestas Paulauskas
  • Armenak Alachachian
  • Alexandr Travin
  • Vjačeslav Chrynin
  • Visvaldis Eglītis
  • Zurab Sakandelidze
  • Amiran Skhiereli
  • Alexandr Petrov
  • Gennadij Volnov
  • Jaak Lipso
  • Nikolaj Sušak
  • Trenér: Aleksandr Gomel’skij.

2.   Jugoslávie

  • Slobodan Gordić
  • Radivoj Korać
  • Trajko Rajković
  • Dragan Kovačić
  • Josip Ðerđa
  • Dragoslav Ražnatović
  • Ivo Daneu
  • Zvonko Petričević
  • Vital Eiselt
  • Miloš Bojović
  • Nemanja Ðurić
  • Petar Skansi
  • Trenér: Aleksandar Nikolić.

3.   Polsko

  • Janusz Wichowski
  • Andrzej Pstrokoński
  • Czesław Malec
  • Andrzej Perka
  • Stanisław Olejniczak
  • Wiesław Langiewicz
  • Jerzy Piskun
  • Bogdan Likszo
  • Mieczysław Łopatka
  • Kazimierz Frelkiewicz
  • Edward Grzywna
  • Zbigniew Dregier
  • Trenér: Witold Zagórski.

4.   Itálie

  • Giambattista Cescutti
  • Giusto Pellanera
  • Gianfranco Lombardi
  • Massimo Cosmelli
  • Franco Bertini
  • Antonio Zorzi
  • Gabriele Vianello
  • Guido Carlo Gatti
  • Massimo Masini
  • Sauro Bufalini
  • Sandro Spinetti
  • Ottorino Flaborea
  • Trenér: Carmine “Nello” Paratore.

5.   Bulharsko

  • Minčo Dimov
  • Pando Pandov
  • Georgi Bărzakov
  • Emil Michajlov
  • Valentin Spasov
  • Kamen Ilčev
  • Stefan Filipov
  • Borislav Kolev
  • Slavejko Rajčev
  • Atanas Atanasov
  • Radko Zlatev
  • Botjo Paspalanov
  • Trenér: Kiril Semov.

6.   Izrael

  • Tanhum “Tani” Cohen-Mintz
  • Offer Eshed
  • Ami Shelef
  • Zvi Lubezki
  • Albert Hemmo
  • Igal Volodarsky
  • Abraham Gutt
  • David Kaminsky
  • Gideon Freitag
  • Abraham Hoffman
  • Haim Hazan
  • Ilan Zeiger

7.   Československo

8.   Řecko

  • Kostas Politis
  • Georgios Barlas
  • Dimitris Lekkas
  • Georgios Kolokythas
  • Eas Larentzakis
  • Takis Maglos
  • Georgios Amerikanos
  • Alekos Kontovounisios
  • Petros Panagiotarakos
  • Nikos Sismanidis
  • Georgios Trontzos
  • Andreas Chaikalis
  • Trenér: Fedon Mattheou.

9.   Francie

  • Gérard Capron
  • Laurent Dorigo
  • Alain Gilles
  • Jean Degros
  • Hubert Papin
  • Michel le Ray
  • Ferruccio Biasucci
  • Daniel Ledent
  • Jean-Marie Jouaret
  • Maurice Boulois
  • Jean-Claude Bonato
  • Alain Schol
  • Trenér: Joe Jaunay.

10.   NDR

  • Otfried Pleitz
  • Gerd Höhne
  • Herbert Kulik
  • Hans-Joachim Kirstein
  • Ael Straube
  • Klaus Adam
  • Götz Ribitzki
  • Klaus Sauerbier
  • Günther Adam
  • Wolfgang Jahn
  • Volkmar Benne
  • Karl-Friedrich Stahl
  • Trenér: Werner Krüger.

11.   Španělsko

  • Juan Antonio Martínez Arroyo
  • Juan Fa Busquets
  • Miguel Ángel González Lázaro
  • Manuel “Lolo” Sáinz Márquez
  • José Lluís Cortés
  • Enrique Margall Tauler
  • Emiliano Rodríguez Rodríguez
  • Carlos Sevillano de la Cuerda
  • Juan Bautista Urberuaga Inés
  • Francisco “Nino” Buscató Durlan
  • José Manuel “Moncho” Monsalve Fernández
  • José Ramón Ramos Cecilio
  • Trenér: Pedro Ferrándiz González.

12.   Finsko

  • Uolevi Manninen
  • Kari Liimo
  • Timo Lampen
  • Pertti Laanti
  • Martti Liimo
  • Kari Lahti
  • Hannu Paananen
  • Jorma Pilkevaara
  • Kari Rönnholm
  • Lars Karell
  • Teijo Finneman
  • Jyrki Immonen
  • Trenér: Kalevi Tuominen.

13.   Rumunsko

  • Horia Demian
  • Gheorghe Novac
  • Marian Spiridon
  • Mihai Nedef
  • Nicolae Ionescu
  • Mihai Albu
  • Alin Savu
  • Dragoş Nosievici
  • Cristian Popescu
  • Armand Nováček
  • Ekehardt Iecheli
  • Aurel Popovici
  • Trenér: Vasile Popescu.

14.   Německo

  • Klaus Urmitzer
  • Heinz Neef
  • Hans-Dieter Niedlich
  • Dietmar Kienast
  • Hannes Neumann
  • Bernd Röder
  • Klaus Weinand
  • Dieter Sarodnik
  • Klaus Jungnickel
  • Udo Wolfram
  • Klaus Schulz
  • Jörg Krüger
  • Trenér: Yakovos Bilek.

15.   Maďarsko

  • Mátyás Ránky
  • László Orbay
  • György Pólik
  • Pál Koczka
  • Gábor Kulcsár
  • István Fekete
  • Valér Banna
  • Ödön Lendvay
  • Ferenc Haris
  • János Rácz
  • József Tóth
  • László Korányi
  • Trenér: Tibor Zsíros.

16.   Švédsko

  • Hans Albertsson
  • Jörgen Hansson
  • Anders Grönlund
  • Rune Leinås
  • Ulf Lindelöf
  • Björn Lundberg
  • Torbjörn Langemar
  • Lars Cullert
  • Per-Olof Lefwerth
  • Kaj Håkansson
  • Egon Håkanson
  • Per-Olof Svensson
  • Trenér: Rolf Nygren.

Konečné pořadíEditovat

14. Mistrovství Evropy 1965 Z V P Skóre B
    SSSR 9 9 0 679:480 18
    Jugoslávie 9 8 1 774:567 17
    Polsko 9 7 2 704:563 16
4.   Itálie 9 5 4 639:635 14
5.   Bulharsko 9 6 3 667:586 15
6.   Izrael 9 5 4 513:569 14
7.   Československo 9 6 3 708:591 15
8.   Řecko 9 5 4 638:680 14
9.   Francie 9 4 5 599:583 13
10.   NDR 9 3 6 524:596 12
11.   Španělsko 9 4 5 655:708 13
12.   Finsko 9 3 6 494:578 12
13.   Rumunsko 9 4 5 637:587 13
14.   Německo 9 2 7 542:697 11
15.   Maďarsko 9 1 8 495:597 10
16.   Švédsko 9 0 9 522:773 9

Externí odkazyEditovat