Wikipedista:Pozsre/Pískoviště

Maov kult osobnosti

editovat

Maov kult osobnosti bola dôležitou súčasťou politiky Mao Ce-tunga od roku 1945 až do jeho smrti v 1976. Média, propaganda a Červená knižka vyzdvihli jeho osobu do výšky hrdinu, poloboha, ktorý prinesie blahobyt a komunizmus do Číny.  

Začiatky

editovat

Jeho meno sa stalo známym počas Dlhého pochodu, jeho moc sa skonsolidovala v rámci Komunistickej strany. Počas jeho pobytu v Jenanu (Yan´an) mohol sa venovať tvorbe písaniu prác, ktoré sa neskôr preslávili ako Mao Zedongove myšlienky alebo maoizmus. Tvorili základ aj na marxizmus-leninizmus s čínskymi prvkami.

Situácia v KSSZ

editovat

Po troch rokoch smrti Stalina, prvý tajomník ÚV KSSZ, Nikita Sergejevič Chruščov predviedol svoj prejav v uzavretej spoločnosti na XX. zjazde Komunistickej strany Sovietskeho zväzu. Odhalil zločiny bývalého vodcu a vyzýval stranu na odstránenie kultu osobnosti.  [1] Mao Zedong s Odborom propagácie Komunistickej strany Číny (中国共产党中央委员会宣传部) a viacerými členmi strany spolupracovali na odstránení otázok okolo prejavu, vydali a preložili viac článkov o udalosti. Z týchto spisov vyplývalo, že Čína sa nepotrebuje zaoberať s kultom osobnosti.

Táto udalosť značne ovplyvnila Mao Zedonga a celú stranu, dávali väčší pozor na dôležité detaily, ako výber a distribúcia portrétov a sloganov Maa, kontrola ilegálnej tlače a zákaz šírenia stranou neschválených plagátov a obrazov.

Veľká proletárska kultúrna revolúcia

editovat

Počas Kultúrnej revolúcii popularita kultu osobnosti prevýšila všetky očakávania. Každá domácnosť mala portrét vodca, čítali a učili sa naspamäť jeho spisy Citáty predsedy Maa a obyvatelia nosili odznaky. Odznaky neboli výtvorom Kultúrnej revolúcie, ale vtedy sa rozšírili medzi ľuďmi najviac. Boli vyrobené z rôznych materiálov, zvyčajne v strede bola tvár Mao Zedonga a okolo neho rôzne slogany, prírodná scenéria.    

Po smrti Mao Zedonga

editovat

Po jeho smrti 9. septembra 1976 si viacerí mysleli, že jeho osoba bude prehlásený za boha. Po návratu Deng Xiaopinga bolo jeho postavenie „degradované na úroveň starých revolucionárov“ [1], jeho moc už nebola taká veľká ako počas jeho života. Komunistická strana Číny sa rozhodla, že časom zníži počet vystavených portrétov. Na konci 80. rokoch sa oživil kult osobnosti Mao Ce-tunga. Ľudia začali kupovať nielen jeho knihy, memoáre, vybrané eseje, ale aj tričká, obrazy, kalendáre. Študenti na vysokých školách si vypožičali všetku literatúru ohľadom Veľkého kormidelníka, spravili výlety do Mauzóleuma Mao Zedonga, kupovali odznaky s jeho podobizňou.


[1] Shades of Mao: The Posthumous Cult of the Great Leader

By Geremie Barmé strana 4


[1] Mao Cult: Rhetoric and Ritual in China's Cultural Revolution

By Daniel Leese strana 27-33