Alpské lyžování na Zimních olympijských hrách 2018 – obří slalom muži

obří slalom mužů při alpském lyžování na Zimních olympijských hrách 2018

Obří slalom mužů na Zimních olympijských hrách 2018 se konal v neděli 18. února 2018 jako předposlední mužský závod v alpském lyžování jihokorejské olympiády na sjezdovce lyžařského střediska Jongpchjong v okrese Pchjongčchang.[1] Zahájení prvního kola proběhlo v 10.15 hodin místního času a start druhého kola pak ve 13.45 hodin. Do závodu nastoupilo 109 závodníků ze 68 zemí.[2][3]

Alpské lyžování
na Zimních olympijských hrách 2018
Obří slalom muži
Alpine skiing pictogram.svgOlympic rings without rims.svg
Základní údaje
Pořadatel Mezinárodní lyžařská federace
Mezinárodní olympijský výbor
Dějiště Jongpchjong
Datum 18. února 2018
Startující 109 lyžařů z 68 zemí
Medailisté
Zlatá olympijská medaile  Marcel Hirscher (AUT)
Stříbrná olympijská medaile  Henrik Kristoffersen (NOR)
Bronzová olympijská medaile  Alexis Pinturault (FRA)
Soutěže
superkombinace muži ženy
sjezd muži ženy
slalom muži ženy
obří slalom muži ženy
superobří slalom muži ženy
družsteva smíšená

<< 2014 seznam medailistů 2022 >>

Obhájcem zlata byl americký trojnásobný mistr světa z obřího slalomu Ted Ligety,[4] který dojel na děleném patnáctém místě.

Olympijským vítězem se stal 28letý Rakušan Marcel Hirscher, jenž v Pchjongčchangu vyhrál po supekombinaci druhý závod a získal třetí olympijskou medaili. Šestinásobný vítěz v řadě celkové klasifikace Světového poháru tak navázal na titul v obřím slalomu z Mistrovství světa 2017 ve Svatém Mořici a na stříbrné medaile ze dvou předchozích světových šampionátů 2015 a 2013.[5]

Stříbrný kov si odvezl 23letý Nor Henrik Kristoffersen, kterému druhé místo zajistila nejrychlejší jízda ve druhém kole, když po prvním uzavíral první desítku. K slalomářskému bronzu ze Soči 2014 tak přidal druhou medaili zpod pěti kruhů. Na bronzové příčce dojel 26letý Francouz Alexis Pinturault, s minimální ztrátou čtyř setin sekundy na stříbro. Po druhém místě v pchjongčchangské superkombinaci vybojoval druhý kov na XXIII. zimních hrách a třetí v kariéře.[5]

MedailistéEditovat

Obří slalom muži
  Zlato   Stříbro   Bronz
     
Marcel Hirscher Henrik Kristoffersen Alexis Pinturault
  Rakousko   Norsko   Francie

VýsledkyEditovat

P závodník stát 1. kolo 2. kolo celkový výsledek
čas poř. čas poř. čas ztráta
  5 Marcel Hirscher   Rakousko 1:08,27 1. 1:09,77 2. 2:18,04
  7 Henrik Kristoffersen   Norsko 1:09,58 10. 1:09,73 1. 2:19,31 +1,27
  1 Alexis Pinturault   Francie 1:08,90 2. 1:10,45 12. 2:19,35 +1,31
4. 12 Žan Kranjec   Slovinsko 1:09,52 9. 1:10,25 8. 2:19,77 +1,73
5. 11 Thomas Fanara   Francie 1:09,22 6. 1:10,61 16. 2:19,83 +1,79
6. 10 Victor Muffat-Jeandet   Francie 1:09,44 8. 1:10,41 10. 2:19,85 +1,81
7. 3 Mathieu Faivre   Francie 1:09,06 5. 1:10,93 20. 2:19,99 +1,95
8. 13 Leif Kristian Nestvold-Haugen   Norsko 1:08,93 3. 1:11,30 25. 2:20,23 +2,19
9. 17 Loïc Meillard   Švýcarsko 1:09,77 12. 1:10,68 17. 2:20,45 +2,41
10. 2 Matts Olsson   Švédsko 1:09,31 7. 1:11,39 27. 2:20,70 +2,66
11. 36 Ryan Cochran-Siegle   Spojené státy americké 1:10,75 21. 1:09,99 3. 2:20,74 +2,70
11. 27 Erik Read   Kanada 1:10,18 16. 1:10,56 15. 2:20,74 +2,70
13. 14 Manfred Mölgg   Itálie 1:10,03 15. 1:11,01 21. 2:21,04 +3,00
14. 15 Florian Eisath   Itálie 1:10,46 17. 1:10,72 18. 2:21,18 +3,14
15. 19 Gino Caviezel   Švýcarsko 1:09,99 13. 1:11,26 24. 2:21,25 +3,21
9 Ted Ligety   Spojené státy americké 1:10,71 20. 1:10,54 14. 2:21,25 +3,21
17. 32 Samu Torsti   Finsko 1:10,93 22 1:10,44 11 2:21,37 +3,33
18. 35 Phil Brown   Kanada 1:11,30 25. 1:10,38 9. 2:21,51 +3,47
19. 54 Luca Aerni   Švýcarsko 1:11,40 26. 1:10,22 7. 2:21,62 +3,58
20. 22 Tommy Ford   Spojené státy americké 1:11,43 28. 1:10,20 6. 2:21,63 +3,59
21. 42 Štefan Hadalin   Slovinsko 1:11,53 29 1:10,13 4. 2:21,66 +3,62
22. 30 Linus Straßer   Německo 1:11,54 30. 1:10,13 4. 2:21,67 +3,63
23. 21 André Myhrer   Švédsko 1:09,60 11. 1:12,09 28. 2:21,69 +3,65
24. 20 Filip Zubčić   Chorvatsko 1:10,95 23. 1:10,89 19. 2:21,84 +3,80
25. 33 Adam Žampa   Slovensko 1:11,40 26. 1:10,46 13. 2:21,86 +3,82
26. 24 Fritz Dopfer   Německo 1:10,69 19. 1:11,38 26. 2:22,07 +4,03
27. 28 Trevor Philp   Kanada 1:11,13 24. 1:11,25 23. 2:22,55 +4,51
28. 43 Albert Popov   Bulharsko 1:12,39 34. 1:11,21 22. 2:23,60 +5,56
29. 41 James Crawford   Kanada 1:11,74 31. 1:12,38 30. 2:24,12 +6,08
30. 47 Tomoja Išii   Japonsko 1:12,43 35. 1:12,35 29. 2:24,78 +6,74
31. 63 Filip Forejtek   Česko 1:12,91 36. 1:13,16 32. 2:26,07 +8,03
32. 49 Sam Maes   Belgie 1:13,29 38. 1:12,91 31. 2:26,20 +8,16
33. 40 Dominic Demschar   Austrálie 1:13,21 37. 1:13,54 33. 2:26,75 +8,71
34. 38 Adam Barwood   Nový Zéland 1:13,41 40. 1:13,81 35. 2:27,22 +9,18
35. 55 Kristaps Zvejnieks   Lotyšsko 1:13,81 41. 1:14,46 38. 2:28,27 +10,23
36. 34 Willis Feasey   Nový Zéland 1:14,48 42. 1:13,80 34. 2:28,28 +10,24
37. 57 Samuel Kolega   Chorvatsko 1:14,61 45. 1:14,13 36. 2:28,74 +10,70
38. 68 Olivier Jenot   Monako 1:14,93 48. 1:14,16 37. 2:29,09 +11,05
39. 73 Kim Dong-woo   Jižní Korea 1:14,49 43. 1:15,56 41. 2:30,05 +12,01
40. 79 Tormis Laine   Estonsko 1:15,70 50. 1:15,18 39. 2:30,88 +12,84
41. 71 Marko Vukićević   Srbsko 1:14,64 46. 1:16,71 48. 2:31,35 +13,31
42. 80 Márton Kékesi   Maďarsko 1:16,64 53. 1:15,22 40. 2:31,86 +13,82
43. 70 Simon Breitfuss Kammerlander   Bolívie 1:16,27 52. 1:15,98 44. 2:32,5 +14,21
44. 62 Dalibor Šamšal   Maďarsko 1:16.09 51. 1:16,79 50. 2:32,88 +14,84
45. 77 Marko Stevović   Srbsko 1:17.42 57. 1:15,79 42. 2:33,21 +15,17
46. 78 Ioannis Antoniou   Řecko 1:17,38 56. 1:15,92 43. 2:33,30 +15,26
47. 90 Erjon Tola   Albánie 1:16,86 54. 1:16,77 49. 2:33,63 +15,59
48. 81 Rodolfo Dickson   Mexiko 1:17.02 55. 1:16,67 47. 2:33,69 +15,65
49. 84 Itamar Biran   Izrael 1:17.52 58. 1:16,19 45. 2:33,71 +15,67
50. 65 Matej Falat   Slovensko 1:14,99 49. 1:19,79 61. 2:34,78 +16,74
51. 75 Igor Zakurdajev   Kazachstán 1:18,78 62. 1:16,29 46. 2:35,07 +17,03
52. 91 Komiljon Tuchtajev   Uzbekistán 1:17,72 60. 1:18,27 58. 2:35,99 +17,95
53. 60 Adam Lamhamedi   Maroko 1:18,50 61. 1:17,54 54. 2:36,04 +18,00
54. 88 Jurij Daniločkin   Bělorusko 1:19,45 64. 1:17,44 53. 2:36,89 +18,85
55. 82 Alexandru Barbu   Rumunsko 1:19,74 66. 1:17,40 52. 2:37,14 +19,10
56. 96 Albin Tahiri   Kosovo 1:19,49 65. 1:17,98 55. 2:37,47 +19,43
57. 98 Ivan Kovbasňuk   Ukrajina 1:20,41 70. 1:17,26 51. 2:37,67 +19,63
58. 89 Mohammad Kiadarbandsari   Írán 1:19,11 63. 1:18,61 59. 2:37,72 +19,68
59. 86 Andrej Drukarov   Litva 1:19,98 68. 1:18,21 57. 2:38,19 +20,15
60. 76 Casper Dyrbye Næsted   Dánsko 1:20,33 69. 1:18,01 56. 2:38,34 +20,30
61. 97 Shannon-Ogbani Abeda   Eritrea 1:19,86 67. 1:20,01 62. 2:39,87 +21,83
62. 95 Matthieu Osch   Lucembursko 1:21,45 74. 1:18,94 60. 2:40,39 +22,35
63. 92 Jevgenij Timofejev   Kyrgyzstán 1:20,90 72. 1:20,13 63. 2:41,03 +22,99
64. 83 Eldar Salihović   Černá Hora 1:20,51 71. 1:20,72 64. 2:41,23 +23,19
65. 101 Alessandro Mariotti   San Marino 1:21,66 75. 1:21,21 66. 2:42,87 +24,83
66. 99 Arthur Hanse   Portugalsko 1:22,43 76. 1:21,52 67. 2:43,95 +25,91
67. 93 Serdar Deniz   Turecko 1:23,45 77. 1:20,78 65. 2:44,23 +26,19
68. 108 Jeffrey Webb   Malajsie 1:23,83 78. 1:23,84 70. 2:47,67 +29,63
69. 102 Čang Jang-ming   Čína 1:25,73 79. 1:22,95 69. 2:48,68 +30,64
70. 104 Asa Miller   Filipíny 1:27,52 81. 1:22,43 68. 2:49,95 +31,91
71. 103 Allen Behlok   Libanon 1:26,70 80. 1:25,43 71. 2:52,13 +34,09
72. 106 Muhammad Karim   Pákistán 1:27,53 82. 1:26,51 72. 2:54,04 +36,00
73. 105 Charles Flaherty   Portoriko 1:28,50 83. 1:27,55 73. 2:56,05 +38,01
74. 110 Kang Song-il   Severní Korea 1:32,03 84. 1:29,99 74. 3:02,02 +43,98
75. 109 Choe Myong-gwang   Severní Korea 1:38,67 85. 1:33,34 75. 3:12,01 +53,97
18 Riccardo Tonetti   Itálie 1:09,02 4. DNF
25 Stefan Brennsteiner   Rakousko 1:10,02 14. DNF
29 Andreas Žampa   Slovensko 1:10,61 18. DNF
46 Joan Verdu Sanchez   Andorra 1:12,06 33. DNF
51 Juan Del Campo   Španělsko 1:13,39 39. DNF
69 Emir Lokmić   Bosna a Hercegovina 1:14.,55 44. DNF
58 Kai Horwitz   Chile 1:14,88 47. DNF
66 Kamen Zlatkov   Bulharsko 1:17,65 59. DNF
74 Michael Poettoz   Kolumbie 1:21,41 73. DNF
39 Kristoffer Jakobsen   Švédsko 1:12,02 32. DNS
6 Justin Murisier   Švýcarsko DNF
16 Aleksander Aamodt Kilde   Norsko DNF
23 Alexander Schmid   Německo DNF
26 Tim Jitloff   Spojené státy americké DNF
31 Kjetil Jansrud   Norsko DNF
37 Christian Hirschbühl   Rakousko DNF
48 Ivan Kuzněcov   Olympijští sportovci z Ruska DNF
50 Sebastiano Gastaldi   Argentina DNF
52 Jung Dong-hyun   Jižní Korea DNF
53 Ondřej Berndt   Česko DNF
56 Adam Kotzmann   Česko DNF
59 Martin Čater   Slovinsko DNF
61 Sturla Snær Snorrason   Island DNF
64 Jan Zabystřan   Česko DNF
67 Michel Macedo   Brazílie DNF
72 Iason Abramašvili   Gruzie DNF
87 Antonio Ristevski   Makedonie DNF
94 Nicola Zanon   Thajsko DNF
100 Dinos Lefkaritis   Kypr DNF
107 Connor Wilson   Jihoafrická republika DNF
4 Manuel Feller   Rakousko DSQ
8 Luca De Aliprandini   Itálie DSQ
44 Harry Laidlaw   Austrálie DSQ
45 Miha Hrobat   Slovinsko DSQ
85 Michał Jasiczek   Polsko DNS
P – pořadí, – startovní číslo, DNS – závodník nenastoupil na start, DNF – nedojel do cíle, DSQ – diskvalifikován.
První kolo odstarovalo v 10.15 hodin (UTC+9) a druhé pak ve 13.45 hodin.

ReferenceEditovat

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alpine skiing at the 2018 Winter Olympics – Men's giant slalom na anglické Wikipedii.

  1. Venues [online]. Pyeongchang 2018 Olympic Organizing Committee for the 2018 Winter Olympics [cit. 2017-12-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 17-02-2018. (anglicky) 
  2. Men's giant slalom, Official results 1st Round [PDF]. FIS, 2018-02-18 [cit. 2018-02-23]. Dostupné online. 
  3. Men's giant slalom, Official results, Final results [PDF]. FIS, 2018-02-18 [cit. 2018-02-23]. Dostupné online. 
  4. PENNINGTON, Bill. NYTimes.com. Ted Ligety Extends Reign With Giant Slalom Win [online]. 19-02-2014 [cit. 2018-02-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. a b iDNES.cz, ČTK. Hirscher slaví druhé zlato, Forejtek dojel v obřím slalomu na 31. místě. iDNES.cz [online]. 2018-02-18 [cit. 2018-02-23]. Dostupné online.