Wikipedista:SynekzeZaolzia/Pískoviště

Strażnica, później PZKO w Jasieniu


Polski Związek Kulturalno - Oświatowy[1] w Jasieniu powstał w 1956 r. z inicjatywy dyrektora polskiej szkoky, Pawła Klusa. Pierwszym prezesem był Jan Chodura. W Jasieniu powstała scena teatralna, a w roku 1964 r. był założony chór dziewczęcy "Podlotki". Do dnia dzisiejszego PZKO w Jasieniu bierze udział w corocznych imprezach pezetkaowców.

Historia

editovat

Jasienie[2], to odizolowana część Nawsia.[3] W roku 1956 ówczesny dyrektor polskiej szkoły Paweł Klus założył PZKO w Jasieniu. Chęć uczestniczenia w pracy społecznej wyraziło 52 Polaków, którzy na pierwszego prezesa wybrali Jana Chodurę. W czele zarządu stawali kolejno Emil Pawlus, Józef Chraścina, Adam Bocek, Stanisław Recmanik, Józef Sikora, Józef Martynek, Stanisław Sikora i Leopold Kantor, Józef Bocek, Wacław Kapsia. Obecnie obowiązki prezesa pełni Jarosław Madzia. Najbardziej znanymi społecznikami w Jasieniu byli kierownicy szkoły i nauczyciele, Paweł Klus, Stanisław Recmanik, Ewa Kiedroń, a przede wszystkim Jan Cieślar, który posłanie pedagoga potrafił z powodzeniem łączyć z pracą animatora kultury i oświaty. Obok takich reżyserów, jak wspomniani już nauczyciele oraz prezes Emil Pawlus, ruchem teatralnym również zajmowała się Emilia Sikora.

W latach 1958-1962 pracował chór mieszany oraz tercet żeński pod dyrekcją Jana Cieślara. W 1964 r. Jan Cieślar założył dziewczęcy zespół „Podlotki", któremu akompaniował jego syn, Kazimierz.

W latach 70. i 80. nastąpiła przerwa w pracy z dziećmi, spowodowana zamknięciem szkoły i brakiem nauczyciela, dotychczasowego organizatora. W lokalach szkoły otwarto przedszkole, a dzieci z Jasienia chodziły do szkoły w Milikowie i Nawsiu.

W latach 1990-1994 Renata Sikora wraz z koleżankami prowadziła dziecięcio-młodzieżowy zespół „Rytmik".

Aktywność w 21. wieku trochę opadła, ale nadal można spotykać się np. na Góralskim Święcie.[4]

Prezesowie w ciągu lat

editovat
  1. Jan Chodura
  2. Emil Pawlus
  3. Adam Bocek
  4. Stanisław Recmanik
  5. Józef Sikora
  6. Józef Martynek
  7. Stanisław Sikora
  8. Leopold Kantor
  9. Józef Bocek
  10. Wacław Kapsia
  11. Jarosław Madzia

Jasieniorskie seanse teatralne

Sztuki teatralne:

„Iste kroki"

„Sąsiedzi"

„Panna Halka mężatką"

„Zbójnik Śląski"

„Jeden z nas musi się ożenić"

„Nawrócony"

Teatr dziecięcy teatr:

„Na pasionku"

"Jagienka i smok"

„Królewna Śnieżka i siedem krasnoludków"

„Kopciuszek"

Bibliografia

editovat

https://pl.everybodywiki.com/MK_PZKO_Jasienie , książka: „Leksykon PZKO", książka: „90 lat budynku szkoły w Jasieniu, 60 lat MK PZKO w Jasieniu."

  1. PZKO [online]. [cit. 2021-11-03]. Dostupné online. (polsky) 
  2. Jasienie. zwrot.cz [online]. [cit. 2021-11-03]. Dostupné online. (polsky) 
  3. Nawsie - Hledat Googlem. www.google.com [online]. [cit. 2021-10-18]. Dostupné online. 
  4. Start | gorolskiswieto [online]. [cit. 2021-11-03]. Dostupné online.