Sven Hedin: Porovnání verzí

Smazaný obsah Přidaný obsah
m Kategorie Geopolitikové změněna na kategorii Geopolitici
Řádek 20:
Obecně řečeno se Sven Hedin obdivoval [[Německo|Německu]]. Byl [[pangermanismus|pangermanistou]], velké Německo pro něj představovalo záruku před zničením [[Germáni|Germánů]] [[Slované|Slovany]]. Od roku [[1936]] byl v čilém kontaktu s předními představiteli [[Třetí říše]] včetně [[Adolf Hitler|Adolfa Hitlera]]. Z vlastního zájmu a s pomocí vysoce postavených nacistických úředníků procestoval v letech [[1935]] a [[1936]] Německo (při té příležitost zavítal též do [[Československo|Československa]] - byl v [[Praha|Praze]], [[Karlovy Vary|Karlových Varech]], [[Ústí nad Labem]] a v [[Brno|Brně]] - a do [[Rakousko|Rakouska]]) a ze svých cest sepsal knihu, v níž k nacistickému Německu projevoval otevřený obdiv. Z dochované korespondence je zcela zřejmé, že si během celé války byl plně vědom dopadů nacistické politiky na obyvatelstvo, včetně obyvatelstva Židovského. Věděl o [[deportace|deportacích]] do [[koncentrační tábor|koncentračních]] i [[vyhlazovací tábor|vyhlazovacích táborů]] a mlčky s nimi souhlasil. Ani po válce se od své předválečné a válečné činnosti nijak nedistancoval, naopak se k ní hlásil: v roce [[1949]] vydal další knihu, v níž se snažil své smýšlení částečně ospravedlnit. Z korespondence však vyplývá, že mnoho informací sám zatajil či zkreslil.
 
Sven Hedin ako významný cestovateľ a geograf bol v čulom kontakte s predstavitelmi európskych štátov, úradov a rôznych inštitúcií. Velmi dobré vzťahy mal s predstaviteľmi Nemecka. Pre objektivitu treba uviesť, že už pred rokom 1900 často spolupracoval v odbornom smere s nemeckými úradmi, predstaviteľmi štátu ako aj odbornými autoritami. Jeho cestopisné materiály, mapy a atlasy boli tlačené hlavne v Nemecku, kde sídlilo nakladateľstvo Brockhaus, ktoré tlačilo väčšinu jeho prác. Vzhľadom na veľký záujem nemeckých odborných inštitúcií S.Hedin spracoval atlas , ktorý bol vydaný pre potreby nemeckého školstva. Treba uviesť, že jeho prirodzený zmysel pre diplomaciu ako aj status medzinárodnej autority činil zo S.Hedina osobu, ktorá pravidelne dostávala pozvánky na oficiálne a neoficiálne návštevy po celom svete. V prípade Nemecka to platilo taktiež. Krajinu navštevoval ako pred 1.svet.vojnou, tak aj v medzivojnovom období. Vzhľadom na jeho postavenie samotný Adolf Hitler vedel rešpektovať kritické názory S.Hedina na fungovanie národného socializmu v Nemecku. Niektoré veci si dokonca osobne konzultovali títo dvaja páni. Objektívny obraz tohto obdobia podáva kniha "Bez pověření v Berlíne" www.reconquista.cz
Nie je pravdou, že by bol schvaľoval postup nacistického nemecka voči židom. Je historicky zadokumentované ako kriticky tieto veci signalizoval vtedajším predstaviteľom treťej ríše. V zlom svetle bol Sven Hedin vykreslený medzivojnovou tlačou a novinármi, ktorí nemali taký prístup a možnosti v Nemecku pri získavaní informácií ako on. Sú dokonca podložené jeho mnohé medzinárodné stretnutia, ktoré mali diplomatický charakter. Mnohí štátnici oslovovali Svena Hedina, aby sprostredkoval mnohé stretnutia a napomohol k vyriešeniu rôznych sporov, diplomatických roztržiek alebo, aby inicioval stretnutia najvyšších politických predstaviteľov.
== Odkazy ==
=== Literatura ===