Diskuse:Fa-lun-kung: Porovnání verzí

Smazaný obsah Přidaný obsah
m pravopis zkratek
Hlavné znaky sekty
Řádek 388:
Dále se v [http://www.sfgate.com/news/article/CULTURE-AND-RELIGION-Critics-and-followers-of-2587787.php článku] uvádí, že následovníci Fa-lun-kungu věří v karmu, tedy že jedním možným původem nemocí je karma - no tak v to věří asi kdejaký buddhista nebo taoista - to tedy znamená, že jsou všechna náboženství, která věří v karmu a hříchy kulty či sekty?--[[Wikipedista:Žen|Žen]] ([[Diskuse s wikipedistou:Žen|diskuse]]) 10. 12. 2014, 04:22 (CET)
 
Aké sú hlavné znaky sekty?
== Pojmenování Sekta ==
 
1) V sekte nevládne atmosféra kritického myslenia a vlastného rozhodovania.
Bylo by dobré také uvažovat nad tím, že označení "[https://cs.wikipedia.org/wiki/Sekta sekta]" prošlo v historii nějakými změnami a jeho původní smysl se už značně změnil. Tak je také někdy nesnadné (pro mě) pochopit o čem je vlastně řeč.
 
Členovia sekty sú akoby "naprogramovaní", bez schopnosti vlastného úsudku nezávislého na autorite vodcu sekty. Častokrát síce o sebe vyhlasujú, že sú slobodní ale mantinely ich slobody vymedzuje autorita zakladateľa, vodcu sekty.
1) Původně sekta znamenalo - odnož nějakého náboženství, vedlejší větev nebo škola. Například hlavní náboženství křesťanství a nějaká jeho odnož (sekta). Nebo hlavní náboženství buddhismus a nějaká odnož, sekta buddhismu. Význam bez vedlejší negativní konotace.
 
2) Príčinou nápadnej absencie slobody býva neobyčajne silná AUTORITA. Výroky zakladateľa, vodcu, mesiáša, vedúcich a ich orgánov sú považované za záväzné a nespochybnitelné. Ľuďom na vrchole organizačnej pyramídy sekty sa prisudzujú nadpozemské až božské vlastnosti. Pri posudzovaní pravdivosti informácií sa člen sekty skôr pýta KTO to povedal a až potom skúma, čo daná informácia obsahuje a ako by si ju mohol nezávisle overiť.
2) Další význam, který přišel později s výskytem lidí, kteří pod rouškou duchovních učení poškodili svoje "věřící" nebo společnost, se začalo říkat takovým společenstvím s negativními vlivy - "sekty". Toto označení je už jasně negativní a pokud o něčem řekneme, že je to sekta, je to už přímé obvinění z něčeho nekalého - což je dlužno říci, by bylo z etického hlediska také nutno dokázat. Dokázat, že se skutečně dopouští negativních věcí.
 
3) Koncentrácia moci v rukách vodcu, ním ustanoveného vedenia, je často dôvodom, prečo sa aj "povinná literatúra" šíri len z jedného zdroja a prečo sa všetky alebo väčšina lokálnych aktivít môže realizovať až po schvalení z centra. Absencia spontánnych aktivít, ktoré neprešli "cenzúrou" vedenia je skôr pravidlom ako výnimkou.
3) Jsou také další významy, které se nalézají [https://cs.wikipedia.org/wiki/Sekta zde], takže by bylo raději '''pro srozumitelnost''' lépe se vyjadřovat konkrétně, než zaobalovat do označení sekta, lépe se v tom potom bude dát vyznat.
 
4) V konečnom dôsledku o všetkom, čo je pre sektu naozaj dôležité rozhoduje priamo alebo nepriamo vodca alebo ním poverení členovia sekty. "Dobrý" člen nekladie spochybňujúce otázky, dobrý člen bezvýhradne verí vodcovi, nasleduje ho a snaží sa najlepšie ako vie plniť jeho priania a príkazy. Tieto vníma ako poslanie a zvláštnu priazeň vodcu.
4) Potom je další pojmenování "[https://cs.wikipedia.org/wiki/Kult kult]", které také má řadu vnitřních významů a i zde by bylo lépe raději hovořit o konkrétních věcech nebo jevech, aby bylo možné se dobrat nějakých reálných závěrů.
 
5) Učenie sekty podávané s dostatočnou autoritou, zdanlivo logické a prepracované je pre členov sekty príťažlivé, pretože z nich odníma "bremeno slobody" a samostatného myslenia, rozhodovania sa, riziká vlastnej voľby a s tým súvisiacu osobnú zodpovednosť. Vodca poskytuje odpovede na všetky dôležité otázky. Tieto odpovede sú NESPOCHYBNITELNÉ.
Někdy mám problém pochopit, jestli je řeč o "sektě" odnoži buddhismu nebo o "sektě" negativních jevech. Proto navrhuji pro srozumitelnost namísto toho používat buďto název "odnož buddhismu" nebo přímo hovořit o nějakých konkrétních "negativních jevech" (pokud existují).
 
6) Základné prvky viery sa spravidla viažu na emócie, ktoré sú stelesnené vo zvláštnych rituáloch (spoločné modlitby, cvičenia, extatické stavy...spevy, hlboké dýchanie, meditácie...rovnaké obliekanie etc.). Tieto spoločné rituály sú "logom", znakom, ktorými sa členovia sekty líšia od iných ľudí a vytvárajú medzi nimi silný pocit spolupatričnosti. K základným prvkom identity patria aj spoločne vyznávané konečné a absolútne "pravdy", ktoré sú spravidla jediných receptom na všetky zložité otázky života. Ich emocionálna a psychologická príťažlivosť spočíva v ich jednoduchosti, pretože na všetko existuje jednoduchý recept, jednoduché riešenie. Stačí iba veriť vodcovi a bezvýhradne konať.
Děkuji za pochopení - při pohledu na množství mého textu a textu ostatních mám dojem, že trochu trpím samomluvou, ale i tak se ještě vracím k předchozí diskusi.--[[Wikipedista:Žen|Žen]] ([[Diskuse s wikipedistou:Žen|diskuse]]) 15. 4. 2015, 07:19 (CEST)
 
7) Sekty sa často skrývajú za vedu, je to však iba klišé. V skutočnosti uprednostňujú nevedecké vnímanie skutočnosti, ktoré je základným pilierom , východiskom ich "filozofie". Typickým je pre nich postoj, že ich učenie, posolstvo vychádza z "vyšších zdrojov", ktoré sú vede a ľuďom, ktorí nie sú zasvätení NEDOSTUPNÉ. Členovia sekty spravidla veria, že sú tu na to aby spasili pomýlených, svet a ony jediní to môžu urobiť a vedia ako na to.
: Jistěže, ale v článku samotném je přece užito označení "nové náboženské hnutí". Jinak k té neutralitě: Nevidím, že b článek byl nevyvážený. Můžete tedy pomoci někdo s úpravami? Děkuji a jsem s pozdravem, --[[Wikipedista:Lukáš Král|Lukáš Král]] ([[Diskuse s wikipedistou:Lukáš Král|diskuse]]) 13. 1. 2016, 20:19 (CET)
 
8) Silná autorita vodcu umožňuje členom sekty zažívať pocit výnimočnosti, moci a dôležitosti. Majú predsa výnimočné poslanie, ktoré je posvätené "zhora", zo sfér, ktoré nie sú dostupné bežnému človeku ani rozumu. Býva pre nich lákavé patriť do organizácie, ktorá je vyvolená a má "vyššie ciele". Len oni majú kľúče k riešeniu všetkých problémov človeka a ľudstva.
 
9) Bezvýhradná poslušnosť sa v sekte ale len zriedkakedy nejako zjavne vynucuje. Väčšinou býva "dobrovoľná" a je založená na dômyselnej psychologickej manipulácii. Pre oddaného člena sekty je totiž záležitosťou osobnej cti a najlepšieho svedomia, vyššieho poslania aby čo najlepšie plnil priania svojho vodcu. Navyše je ťažké vystúpiť z rozbehnutého vlaku, člen cíti záväzky aj voči ostatným (svedomie a vina).
 
Opustiť takúto skupinu je ťažké. Jedným z najdôležitejších dôvodov je emocionálna závislosť na vodcovi a na sekte.
 
10) Sekta sa spravidla vyznačuje fundamentalizmom, hlásaním konečných nespochybnitelných právd ako aj čierno-bielymi riešeniami, ktoré sa považujú za jedine správne a morálne. Dialóg s "inovercami" chýba a dialóg, ktorý by spochybňoval učenie alebo vodcu sa VYLUČUJE.
 
== Kontroverze - koupě domu - doplnit kontext ==
Zpět na stránku „Fa-lun-kung“.