Sovětský svaz na Letních olympijských hrách 1980

Delegace sportovní události

Sovětský svaz na Letních olympijských hrách 1980 v Moskvě reprezentovalo 489 sportovců, z toho 340 mužů a 149 žen. Nejmladší účastnicí byla skokanka do vody Sirvard Emirzjanová (14 let, 51 dní), nejstarším účastníkem pak chodec Jevgenij Ivčenko (43 let, 180 dní). Reprezentanti vybojovali 195 medailí, z toho 80 zlatých, 69 stříbrných a 46 bronzových. Nejúspěšnějším sportovcem nejen výpravy, ale i celých her se stal gymnasta Alexandr Diťatin s osmi medailemi.

Sovětský svaz na Letních olympijských hrách 1980
Vlajka výpravy
Vlajka výpravy
IOC kód URS
Zlatá Stříbrná Bronzová Celkem
80 69 46 195
NOVSovětský olympijský výbor
Účastníci489 celkem (340 mužů a 149 žen)
ve 23 sportech
VlajkonošiNikolaj Balbošin

MedailistéEditovat

Medaile Jméno Sport Disciplína
  Zlato Ketevan Losaberidzeová   Lukostřelba Ženy
  Zlato Věra Komisovová   Atletika Ženy 100 m překážky
  Zlato Ljudmila Kondraťjevová   Atletika Ženy běh na 100 m
  Zlato Taťjana Kazankinová   Atletika Ženy běh na 1500 m
  Zlato Viktor Markin   Atletika Muži běh na 400 m
  Zlato Vladimir Muravjov
Nikolaj Sidorov
Alexandr Aksinin
Andrej Prokofjev
  Atletika Muži štafeta 4 × 100 m
  Zlato Remigijus Valjulis
Michail Linge
Nikolaj Černěckij
Viktor Markin
  Atletika Muži štafeta 4 × 400 m
  Zlato Taťjana Proročenková
Taťjana Gojščiková
Nina Zjuskovová
Irina Nazarovová
  Atletika Ženy štafeta 4 × 400 m
  Zlato Naděžda Olizarenková   Atletika Ženy běh na 800 m
  Zlato Viktor Raščupkin   Atletika Muži hod diskem
  Zlato Jurij Sedych   Atletika Muži hod kladivem
  Zlato Dainis Kula   Atletika Muži hod oštěpem
  Zlato Taťána Kolpakovová   Atletika Ženy skok daleký
  Zlato Nadija Tkačenková   Atletika Ženy pětiboj
  Zlato Vladimir Kiseljov   Atletika Muži vrh koulí
  Zlato Jaak Uudmäe   Atletika Muži trojskok
  Zlato Angelė Rupšienė
Ljubov Šarmajová
Vida Beselienė
Olga Korostelevová
Taťjana Ovečkinová
Naděžda Olchovová
Uljana Semjonovová
Ljudmila Rogožinová
Nelli Ferjabnikovová
Olga Sucharovová
Taťjana Nadyrovová
Taťjana Ivinská
  Basketbal Turnaj žen
  Zlato Šamil Sabirov   Box Muži do 48 kg
  Zlato Sergej Postrechin   Kanoistika Muži C-1 500 m
  Zlato Vladimir Parfenovič   Kanoistika Muži K-1 500 m
  Zlato Vladimir Parfenovič
Sergej Čuchraj
  Kanoistika Muži K-2 500 m
  Zlato Vladimir Parfenovič
Sergej Čuchraj
  Kanoistika Muži K-2 1000 m
  Zlato Sergej Suchoručenkov   Cyklistika Muži silniční závod jednotlivců
  Zlato Jurij Kaširin
Oleg Logvin
Sergej Šelpakov
Anatolij Jarkin
  Cyklistika Družstvo mužů časovka
  Zlato Viktor Manakov
Valerij Movčan
Vladimir Osokin
Vitalij Petrakov
  Cyklistika Stíhací závod 4 000 m (družstva)
  Zlato Alexandr Portnov   Skoky do vody Muži 3 m prkno
  Zlato Irina Kalininová   Skoky do vody Ženy 3 m prkno
  Zlato Jurij Kovšov
Viktor Ugrjumov
Věra Misevičová
Jezdectví Drezura – družstva
  Zlato Alexandr Blinov
Jurij Salnikov
Valerij Volkov
Sergej Rogožin
Jezdectví Jezdecká všestrannost – družstva
  Zlato Vjačeslav Čukanov
Viktor Poganovskij
Viktor Asmajev
Nikolaj Korolkov
Jezdectví Parkurové skákání – družstva
  Zlato Vladimir Smirnov   Šerm Muži fleret
  Zlato Viktor Krovopuskov   Šerm šavle jednotlivci
  Zlato Michail Burcev
Viktor Krovopuskov
Viktor Siďak
Vladimir Nazlymov
  Šerm Družstvo mužů šavle
  Zlato Nelli Kimová   Sportovní gymnastika Ženy prostná
  Zlato Alexandr Diťatin   Sportovní gymnastika Muži víceboj – jednotlivci
  Zlato Jelena Davydovová   Sportovní gymnastika Ženy víceboj – jednotlivci
  Zlato Alexandr Tkačov   Sportovní gymnastika Muži bradla
  Zlato Alexandr Diťatin   Sportovní gymnastika Muži kruhy
  Zlato Nikolaj Andrianov
Eduard Azarjan
Alexandr Diťatin
Bogdan Makuc
Vladimir Markelov
Alexandr Tkačov
  Sportovní gymnastika Družstvo mužů
  Zlato Jelena Davydovová
Marija Filatovová
Nelli Kimová
Jelena Najmušinová
Natalja Šapošnikovová
Stella Zacharovová
  Sportovní gymnastika Družstvo žen
  Zlato Nikolaj Andrianov   Sportovní gymnastika Muži přeskok
  Zlato Natalja Šapošnikovová   Sportovní gymnastika Ženy přeskok
  Zlato Natalja Timoškinová
Larisa Karlovová
Irina Palčikovová
Zinaida Turčinová
Taťjana Kočerginová
Ljudmila Poradniková
Larisa Savkinová
Aldona Česaitytė-Nenėnienė
Julija Safinová
Olga Zubarevová
Valentina Lutajevová
Ljubov Odinokovová
Sigita Strečenová
Natalja Lukjaněnková
  Házená Turnaj žen
  Zlato Nikolaj Soloduchin   Judo Muži do 65 kg
  Zlato Šota Chabareli   Judo Muži do 78 kg
  Zlato Anatolij Starostin   Moderní pětiboj Muži jednotlivci
  Zlato Anatolij Starostin
Pavel Ledněv
Jevegenij Lipejev
  Moderní pětiboj Družstvo mužů
  Zlato Jelena Chlopcevová
Larisa Popovová
  Veslování Ženy dvojskif
  Zlato Valentin Mankin
Aleksandrs Muzičenko
  Jachting Třída star
  Zlato Alexandr Melenťjev   Sportovní střelba Muži 50 metrů libovolná pistole
  Zlato Viktor Vlasov   Sportovní střelba Muži 50 metrů libovolná malorážka 3×40 ran
  Zlato Igor Sokolov   Sportovní střelba Muži 50 metrů průběžný cíl
  Zlato Vladimir Salnikov   Plavání Muži 1500 m volný styl
  Zlato Robertas Žulpa   Plavání Muži 200 m prsa
  Zlato Lina Kačiušytė   Plavání Ženy 200 m prsa
  Zlato Sergej Fesenko   Plavání Muži 200 m motýlek
  Zlato Sergej Kopljakov   Plavání Muži 200 m volný styl
  Zlato Vladimir Salnikov   Plavání Muži 400 m volný styl
  Zlato Alexandr Sidorenko   Plavání Muži 400 m polohový závod
  Zlato Sergej Kopljakov
Vladimir Salnikov
Ivar Stukolkin
Andrej Krylov
  Plavání Muži štafeta 4 × 200 m volný styl
  Zlato Jurij Pančenko
Vjačeslav Zajcev
Alexandr Savin
Vladimir Dorochov
Alexandr Jermilov
Pavel Selivanov
Oleg Moliboga
Vladimir Kondra
Vladimir Černyšev
Fjodor Laščenov
Valerij Krivov
Viljar Loor
  Volejbal Turnaj mužů
  Zlato Naděžda Radzevičová
Natalja Razumovová
Olga Solovovová
Jelena Achaminovová
Larisa Pavlovová
Jelena Andrejuková
Irina Makogonovová
Ljubov Kozyrevová
Světlana Nikišinová
Ljudmila Černyševová
Světlana Badulinová
Lidija Loginovová
  Volejbal Turnaj žen
  Zlato Jevgenij Šaronov
Sergej Kotěnko
Vladimir Akimov
Jevgenij Grišin
Majt Rijsman
Alexandr Kabanov
Alexej Barkalov
Jerkin Šagajev
Georgij Mšvenieradze
Michail Ivanov
Vjačeslav Sobčenko
  Vodní pólo Turnaj mužů
  Zlato Kanybek Osmonolijev   Vzpírání Muži do 52 kg
  Zlato Viktor Mazin   Vzpírání Muži do 60 kg
  Zlato Jurik Vardaňan   Vzpírání Muži do 82,5 kg
  Zlato Leonid Taraněnko   Vzpírání Muži do 110 kg
  Zlato Sultan Rachmanov   Vzpírání Muži nad 110 kg
  Zlato Anatolij Běloglazov   Zápas muži, volný styl do 52 kg
  Zlato Sergej Běloglazov   zápas muži, volný styl do 57 kg
  Zlato Magomet-Gasan Abušev   zápas muži, volný styl do 62 kg
  Zlato Sajpulla Absaidov   zápas muži, volný styl do 68 kg
  Zlato Sanasar Oganisjan   zápas muži, volný styl do 90 kg
  Zlato Ilja Mate   zápas muži, volný styl do 100 kg
  Zlato Soslan Andijev   zápas muži, volný styl nad 100 kg
  Zlato Žaksilik Uškempirov   zápas muži, řecko-římský do 48 kg
  Zlato Vachtang Blagidze   zápas muži, řecko-římský do 52 kg
  Zlato Šamil Serikov   zápas muži, řecko-římský do 57 kg
  Zlato Gennadij Korban   zápas muži, řecko-římský do 82 kg
  Zlato Oleksandr Kolčynskyj   zápas muži, řecko-římský nad 100 kg
  Stříbro Boris Isačenko   Lukostřelba Muži
  Stříbro Natalja Butuzovová   Lukostřelba Ženy
  Stříbro Natalja Bočinová   Atletika Ženy běh na 200 m
  Stříbro Piotr Počinčuk   Atletika Muži chůze 20 km
  Stříbro Vasilij Archipenko   Atletika Muži 400 m překážek
  Stříbro Vera Komisovová
Ljudmila Maslakovová
Vera Anisimovová
Natalja Bočinová
  Atletika Ženy štafeta 4 × 100 m
  Stříbro Olga Minějevová   Atletika Ženy běh na 800 m
  Stříbro Jurij Kucenko   Atletika Muži desetiboj
  Stříbro Sergej Litvinov   Atletika Muži hod kadivem
  Stříbro Alexandr Makarov   Atletika Muži hod oštěpem
  Stříbro Saida Gunbaová   Atletika Ženy hod oštěpem
  Stříbro Olga Rukavišnikovová   Atletika Ženy pětiboj
  Stříbro Konstantin Volkov   Atletika Muži skok o tyči
  Stříbro Alexandr Baryšnikov   Atletika Muži vrh koulí
  Stříbro Svetlana Kračevská   Atletika Ženy vrh koulí
  Stříbro Viktor Sanějev   Atletika Muži trojskok
  Stříbro Viktor Mirošničenko   Box Muži do 51 kg
  Stříbro Viktor Děmjaněnko   Box Muži do 60 kg
  Stříbro Serik Konakbajev   Box Muži do 63,5 kg
  Stříbro Alexandr Koškin   Box Muži do 71 kg
  Stříbro Viktor Savčenko   Box Muži do 75 kg
  Stříbro Pjotr Zajev   Box Muži do 81 kg
  Stříbro Sergej Postrechin   Kanoistika Muži C-1 1000 m
  Stříbro Galina Alexejevová
Nina Trofimovová
  Kanoistika Ženy K-2 500 m
  Stříbro Alexandr Panfilov   Cyklistika Muži 1000 m s pevným startem
  Stříbro Vladimir Alejnik   Skoky do vody Muži věž 10 m
  Stříbro Sirvard Emirzjanová   Skoky do vody Ženy věž 10 m
  Stříbro Jurij Kovšov Jezdectví Drezura – jednotlivci
  Stříbro Alexandr Blinov Jezdectví Jezdecká všestrannost – jednotlivci
  Stříbro Nikolaj Korolkov Jezdectví Parkurové skákání – jednotlivci
  Stříbro Alexandr Romaňkov
Vladimir Smirnov
Sabiržan Ruzijev
Ašot Karagjan
Vladimir Lapickij
  Šerm Družstvo mužů fleret
  Stříbro Valentina Sidorovová
Nailja Giljazovová
Jelena Bělovová
Irina Ušakovová
Larisa Cagarajevová
  Šerm Družstvo žen fleret
  Stříbro Michail Burcev   Šerm Muži šavle
  Stříbro Jelena Davydovová   Sportovní gymnastika Ženy kladina
  Stříbro Nikolaj Andrianov   Sportovní gymnastika Muži prostná
  Stříbro Alexandr Diťatin   Sportovní gymnastika Muži hrazda
  Stříbro Nikolaj Andrianov   Sportovní gymnastika Muži víceboj – jednotlivci
  Stříbro Alexandr Diťatin   Sportovní gymnastika Muži bradla
  Stříbro Alexandr Diťatin   Sportovní gymnastika Muži kůň našíř
  Stříbro Alexandr Tkačov   Sportovní gymnastika Muži kruhy
  Stříbro Alexandr Diťatin   Sportovní gymnastika Muži přeskok
  Stříbro Michail Iščenko
Viktor Machorin
Sergej Kušnirjuk
Alexandr Karšakevič
Vladimir Kravcov
Vladimir Bělov
Anatolij Feďukin
Alexandr Anpilogov
Jevgenij Černyšov
Alexej Žuk
Nikolaj Tomin
Jurij Kiďajev
Vladimir Repijev
Valdemar Novickij
  Házená Turnaj mužů
  Stříbro Tengiz Chubuluri   Judo Muži do 95 kg
  Stříbro Jurij Pimenov
Nikolaj Pimenov
  Veslování Muži dvojka bez kormidelníka
  Stříbro Olga Pivovarovová
Nina Umaněcová
Naděžda Priščepová
Valentina Žulinová
Taťjana Stecenková
Jelena Těrešinová
Nina Preobraženská
Marija Pazjunová
Nina Frolovová
  Veslování Ženy osmiveslice
  Stříbro Alexej Kamkin
Valerij Dolinin
Alexandr Kulagin
Vitalij Jelisejev
  Veslování Muži čtyřka bez kormidelníka
  Stříbro Artur Garonskis
Dimant Krišjanis
Džintars Krišjanis
Žorž Tikmers
Juris Berziňš
  Veslování Muži čtyřka s kormidelníkem
  Stříbro Viktor Pereverzev
Gennadij Krjučkin
Alexandr Lukjanov
  Veslování Muži dvojka s kormidelníkem
  Stříbro Antonina Pustovitová
Jelena Matijevská
Olga Vasilčenková
Naděžda Ljubimovová
Nina Čeremisinová
  Veslování Ženy párová čtyřka
  Stříbro Jurij Šapočka
Jevgenij Barbakov
Valerij Klešněv
Nikolaj Dovgan
  Veslování Muži párová čtyřka
  Stříbro Vasilij Jakuša   Veslování Muži skif
  Stříbro Antonina Machinová   Veslování Ženy skif
  Stříbro Boris Budnikov
Alexandr Budnikov
Nikolaj Poljakov
  Jachting Třída soling
  Stříbro Rustam Jambulatov   Sportovní střelba Muži trap
  Stříbro Viktor Kuzněcov   Plavání Muži 100 m backstroke
  Stříbro Arsen Miskarov   Plavání Muži 100 m prsa
  Stříbro Elvira Vasilkovová   Plavání Ženy 100 m prsa
  Stříbro Alexandr Čajev   Plavání Muži 1500 m volný způsob
  Stříbro Světlana Varganovová   Plavání Ženy 200 m prsa
  Stříbro Andrej Krylov   Plavání Muži 200 m volný způsob
  Stříbro Andrej Krylov   Plavání Muži 400 m volný způsob
  Stříbro Sergej Fesenko   Plavání Muži 400 m polohový závod
  Stříbro Kuzněcov
Miskarov
Jevgenij Seredin
Sergej Kopljakov
  Plavání Muži štafeta 4 × 100 m polohový závod
  Stříbro Jurik Sarkisjan   Vzpírání Muži do 56 kg
  Stříbro Alexandr Pěrvij   Vzpírání Muži do 75 kg
  Stříbro Igor Nikitin   Vzpírání Muži do 100 kg
  Stříbro Magomedchan Aracilov   zápas muži, volný styl do 82 kg
  Stříbro Anatolij Bykov   zápas muži, řecko-římský do 74 kg
  Stříbro Igor Kanygin   zápas muži, řecko-římský do 90 kg
  Bronz Alexandr Pučkov   Atletika Muži 110 m překážek
  Bronz Nikolaj Kirov   Atletika Muži běh na 800 m
  Bronz Taťjana Providochinová   Atletika Ženy běh na 800 m
  Bronz Naděžda Olizarenková   Atletika Ženy běh na 1500 m
  Bronz Taťána Lesová   Atletika Ženy hod diskem
  Bronz Jüri Tamm   Atletika Muži hod kladivem
  Bronz Valerij Pidlužnyj   Atletika Muži skok do dálky
  Bronz Taťjana Skačková   Atletika Ženy skok do dálky
  Bronz Jevgenij Ivčenko   Atletika Muži chůze 50 km
  Bronz Satymkul Džumanazarov   Atletika Muži maratonský běh
  Bronz Sergej Želanov   Atletika Muži desetiboj
  Bronz Olga Kuraginová   Atletika Ženy pětiboj
  Bronz Stanislav Jerjomin
Valerij Miloserdov
Sergej Tarakanov
Alexandr Salnikov
Andrej Lopatov
Nikolaj Děrjugin
Sergej Bělov
Vladimir Tkačenko
Anatolij Myškin
Sergėjus Jovaiša
Alexandr Bělostěnnyj
Vladimir Žigilij
  Basketbal Turnaj mužů
  Bronz Viktor Rybakov   Box Muži do 57 kg
  Bronz Vasilij Jurčenko
Jurij Lobanov
  Kanoistika Muži C-2 1000 m
  Bronz Antonina Melnikovová   Kanoistika Ženy K-1 500 m
  Bronz Jurij Barinov   Cyklistika Muži silniční závod jednotlivců
  Bronz Sergej Kopylov   Cyklistika Muži sprint
  Bronz David Ambarcumjan   Skoky do vody Muži věž 10 m
  Bronz Liana Cotadzeová   Skoky do vody Ženy věž 10 m
  Bronz Viktor Ugrjumov Jezdectví Drezura – jednotlivci
  Bronz Jurij Salnikov Jezdectví Jezdecká všestrannost – jednotlivci
  Bronz Ašot Karagjan
Boris Lukomskij
Alexandr Abušachmetov
Alexandr Možajev
  Šerm Družstvo mužů kord
  Bronz Alexandr Romaňkov   Šerm Muži fleret
  Bronz Rinat Dasajev
Tengiz Sulakvelidze
Alexandr Čivadze
Vagiz Chidijatullin
Oleg Romancev
Sergej Šavlo
Sergej Andrejev
Vladimir Bessonov
Jurij Gavrilov
Fjodor Čerenkov
Valerij Gazzajev
Vladimir Pilguj
Sergej Baltača
Sergej Nikulin
Choren Oganěsjan
Alexandr Prokopenko
Revaz Čelebadze
  Fotbal Turnaj mužů
  Bronz Natalja Šapošnikovová   Sportovní gymnastika Ženy kladina
  Bronz Alexandr Diťatin   Sportovní gymnastika Muži prostná
  Bronz Natalja Šapošnikovová   Sportovní gymnastika Ženy prostná
  Bronz Nikolaj Andrianov   Sportovní gymnastika Muži hrazda
  Bronz Marija Filatovová   Sportovní gymnastika Ženy bradla
  Bronz Vladimir Plešakov
Vjacheslav Lampejev
Leonid Pavlovskij
Sos Ajrapeťan
Farit Ziganžirov
Valerij Běljakov
Sergej Klevcov
Oleg Zagorodněv
Alexandr Gusev
Sergej Plešakov
Michail Ničepurenko
Minneula Azizov
Alexandr Syčev
Alexandr Mjasnikov
Viktor Deputatov
Alexandr Gončarov
  Pozemní hokej Turnaj mužů
  Bronz Galina Inžuvatovová
Nelli Gorbatkovová
Valentina Zazdravnychová
Naděžda Ovečkinová
Natella Krasnikovová
Natalja Bykovová
Lidija Glubokovová
Galina Vjužaninová
Natalja Buzunovová
Ljaljlja Achmerovová
Naděžda Filippovová
Jelena Gurjevová
Taťjana Jembachtovová
Taťjana Švyganovová
Alina Chamová
Ljudmila Frolovová
  Pozemní hokej Turnaj žen
  Bronz Arambij Jemiž   Judo Muži do 60 kg
  Bronz Alexandr Jackevič   Judo Muži do 86 kg
  Bronz Pavel Ledněv   Moderní pětiboj Muži jednotlivci
  Bronz Viktor Kokošin
Andrej Tiščenko
Alexandr Tkačenko
Jonas Pinckus
Jonas Normantas
Andrej Lugin
Alexandr Mancevič
Igor Majstrenko
Grigorij Dmitrenko
  Veslování Muži osmiveslice
  Bronz Marija Fadějevová
Galina Sovetnikovová
Marina Studněvová
Světlana Semjonovová
Nina Čeremisinová
  Veslování Muži čtyřka s kormidelníkem
  Bronz Andrej Balašov   Jachting Třída Finn
  Bronz Alexandr Gazov   Sportovní střelba Muži 50 metrů průběžný cíl
  Bronz Vladimir Dolgov   Plavání Muži 100 m prsa
  Bronz Arsen Miskarov   Plavání Muži 200 m prsa
  Bronz Julija Bogdanovová   Plavání Ženy 200 m prsa
  Bronz Ivar Stukolkin   Plavání Muži 400 m volný způsob
  Bronz Jelena Kruglovová
Elvira Vasilkovová
Alla Griščenková
Natalja Strunnikovová
  Plavání Ženy štafeta 4 × 100 m polohový závod
  Bronz Sergej Kornilajev   zápas muži, volný styl do 48 kg
  Bronz Boris Kramarenko   zápas muži, řecko-římský do 62 kg

OdkazyEditovat

LiteraturaEditovat

  • Olympijské hry 1980: hry XXII. olympiády, Moskva: XIII zimní olympijské hry, Lake Placid. Příprava vydání Dobrovodský, Vladimír. 1. vyd. Praha: Olympia, 1981. 319 s. 

Externí odkazyEditovat