Otevřít hlavní menu

Mistrovství Evropy v zápasu řecko-římském

HistorieEditovat

Turnaje mistrovství Evropy v zápase řecko-římském se pořádají od konce devatenáctého století. Turnaje mistrovství Evropy měly jak amatérskou tak profesionální podobu. Amatérská mistrovství Evropy byla až do vzniku Mezinárodní zápasnické federace v roce 1921 pořádána různými sportovními spolky a organizacemi a z dnešní pohledu jsou tato mistrovství Evropy brána jako neoficiální. Bylo zcela běžné, že během jednoho roku se pořádalo hned několik turnajů s označením amatérské mistrovství Evropy. Pro český zápas tak památné vítězství Gustava Frištenského na amatérském mistrovství Evropy v Rotterdamu v roce 1903 není v oficiálních statistikách Mezinárodní zápasnické federace uváděno.

Centrem dění zápasu řecko-římského byla do začátku druhé světové války Skandinávie, Pobaltí, Německo a Střední Evropa. Po druhé světové válce se rozšířil především v zemích bývalého východního bloku a tyto země začaly postupně zápasu řecko-římskému dominovat. Po rozpadu sovětského svazu koncem roku 1991 došlo se vznikem nových republik k zvýšení konkurence, která v minulých letech nebyla široká.

Vítězové mezi amatéryEditovat

rok místo -58 -62 -67,5 -75 -82,5 +82,5
1925   Milán   A. Magyar   J. Németh   L. Keresztes   F. Braun   C. Westergren   R. Svensson
1926   Riga   S. Hansson   V. Väli   H. Pettersson   J. Jacobsen   R. Rupp   G. Gehring
1927   Budapešť   G. Gozzi   V. Väli   E. Sperling   L. Papp   A. Szabó   R. Badó
1928
1929   Dortmund   S. Martinsen   F. Hernström   E. Sperling   J. Tunyogi   O. Pellinen   G. Gehring
rok místo -56 -61 -66 -72 -79 -87 +87
1930   Stockholm   H. Tuvesson   K. Pihlajamäki   E. Malmberg   M. Nordling   V. Kokkinen   C. Westergren   J. Richthoff
1931   Praha   H. Tuvesson   K. Pihlajamäki   E. Sperling   M. Nordling   I. Johansson   O. Pellinen   C. Westergren
1932
1933   Helsinky   Ö. Zombori   K. Pihlajamäki   A. Reini   M. Nordling   A. Cadier   R. Svensson   K. Hornfischer
1934   Řím   H. Tuvesson   K. Pihlajamäki   A. Reini   G. Glans   I. Johansson   E. Bjetags   K. Hornfischer
1935   Kodaň   H. Tuvesson   S. Hering   L. Koskela   R. Svedberg   I. Johansson   A. Cadier   K. Hornfischer
1936
1937   Paříž   V. Perttunen   K. Pihlajamäki   L. Koskela   F. Schäfer   I. Johansson   N. Åkerlindh   K. Palusalu
1938   Tallinn   V. Perttunen   K. Pihlajamäki   L. Koskela   F. Schäfer   I. Johansson   A. Cadier   J. Kotkas
1939   Oslo   K. Kiisseli   K. Pihlajamäki   G. Andersson   F. Schäfer   I. Johansson   N. Åkerlindh   J. Kotkas
rok místo -52 -57 -62 -67 -73 -79 -87 +87
1947   Praha   B. Sundin   A. M. Hasan   O. Anderberg   G. Frändfors   Y. Doğu   N. Belov   K. Koberidze   J. Kotkas
rok místo -52 -57 -63 -70 -78 -87 -97 +97
1966   Essen   V. Bakulin   F. Stange   S. Agamov   K.-J. Pohl   V. Ivlev   T. Kis   N. Martinescu   A. Roščin
1967   Minsk   P. Kirov   J. Varga   S. Popescu   G. Sapunov   S. Acar   A. Jurkevič   F. Kiss   I. Kozma
1968   Västerås   I. Kočergin   C. Trajkov   J. Grigorjev   V. Novochatko   S. Acar   O. Blijadze   F. Kiss   P. Kment
rok místo -48 -52 -57 -62 -68 -74 -82 -90 -100 +100
1969   Modena   R. Lacour   B. Marinko   R. Björlin   M. Alakoc   S. Damjanović   E. Tapio   M. Nenadić   J. Čorak   P. Svensson   Ö. Topuz
1970   Berlín   G. Berceanu   P. Kirov   J. Varga   H.-H. Wehling   K.-P. Göpfert   V. Igumenov   M. Nenadić   V. Rezancev   P. Svensson   R. Bock
1971
1972   Katovice   G. Berceanu   J. Michalik   C. Trajkov   G. Markov   J. Hähnel   P. Galaktopulos   A. Nazarenko   S. Nikolov   N. Jakovenko   A. Tomov
1973   Helsinky   G. Berceanu   J. Michalik   C. Trajkov   N. Davidjan   Š. Chisametdinov   I. Kolev   L. Andersson   V. Rezancev   N. Balbošin   A. Tomov
1974   Madrid   C. Alexandru   P. Kirov   F. Mustafin   A. Kavkajev   Š. Chisametdinov   I. Kolev   A. Nazarenko   V. Rezancev   K. Goranov   Š. Morčiladze
1975   Ludwigshafen   C. Alexandru   R. Krauß   I. Frgić   K. Lipień   A. Supron   J. Karlsson   V. Čeboksarov   G. Rajkov   N. Balbošin   J. Rovnyai
1976   Leningrad   A. Šumakov   P. Kirov   F. Mustafin   K. Lipień   L.-E. Skiöld   J. Šopov   C. Hegedűs   F. Andersson   N. Balbošin   A. Tomov
1977   Bursa   C. Alexandru   L. Rácz   P. Ukkola   I. Păun   S. Nalbandjan   V. Mácha   I. Draica   C. Hegedűs   N. Balbošin   N. Dinev
1978   Oslo   C. Alexandru   V. Blagidze   V. Pogudin   K. Lipień   Ș. Rusu   F. Kocsis   I. Draica   F. Andersson   N. Balbošin   R. Codreanu
1979   Bukurešť   C. Alexandru   R. Nersisjan   Š. Serikov   S. Mijakis   Ș. Rusu   F. Kocsis   I. Draica   F. Andersson   N. Balbošin   A. Tomov
1980   Prievidza   R. Kierpacz   V. Blagidze   V. Konstantinov   N. Davidjan   Ș. Rusu   N. Nedev   G. Korban   I. Kanygin   G. Rajkov   N. Dinev
1981   Lodž   T. Andonov   B. Pašajan   P. Passarelli   R. Świerad   Ș. Rusu   F. Kocsis   G. Korban   F. Andersson   N. Iňkov   R. Gerovski
1982   Varna   V. Anikin   B. Pašajan   P. Balov   R. Nasibulov   G. Jermilov   A. Supron   A. Džanimov   I. Kanygin   A. Dimitrov   N. Dinev
1983   Budapešť   B. Cenov   L. Rácz   E. Ivanov   Ž. Vangelov   G. Jermilov   F. Kocsis   T. Apchazava   I. Kanygin   A. Dimitrov   N. Dinev
1984   Jönköping   M. Allahverdijev   M. Tadžetdinov   K. Fatkulin   K. Madžidov   M. Prokudin   R. Tallroth   T. Apchazava   A. Komšev   T. Gáspár   A. Tomov
rok místo -48 -52 -57 -62 -68 -74 -82 -90 -100 -130
1985   Lipsko   B. Cenov   R. Kierpacz   O. Aruťunjan   K. Madžidov   M. Prokudin   Ș. Rusu   A. Battalov   I. Kanygin   A. Fedoronko   I. Rostorockij
1986   Athény   I. Samtajev   S. Ďuďajev   T. Kalimulin   Á. Sipos   L. Džulfalakjan   M. Mamiašvili   T. Komáromi   A. Komšev   J. Tertei   N. Dinev
1987   Tampere   V. Maenza   A. Kalašnykov   K. Pehkonen   Ž. Vangelov   A. Abajev   D. Turlychanov   S. Nasjevič   V. Popov   I. Georgiev   I. Rostorockij
1988   Kolbotn   L. Rønningen   A. Ignatěnko   A. Šestakov   J. Bódi   A. Repka   B. Decijev   M. Mamiašvili   I. Jordanov   A. Fedoronko   A. Karelin
1989   Oulu   M. Scherer   S. Rizvanović   K. Pehkonen   R. Wolny   A. Repka   P. Tenev   M. Mamiašvili   V. Popov   A. Wroński   A. Karelin
1990   Poznaň   S. Suvorov   J. Rønningen   P. Mourier   G. Atmakin   I. Dugučijev   T. Kornbakk   T. Zander   P. Potapov   A. Fedoronko   A. Karelin
1991   Aschaffenburg   J. Faragó   B. Cenov   A. Ignatěnko   W. Zawadzki   K. Madžidov   M. Iskandarjan   P. Farkas   P. Potapov   S. Děmjaškevič   A. Karelin
1992   Kodaň   L. Rønningen   A. Ter-Mkrtčjan   R. Jildiz   S. Martynov   G. Yalouz   M. Iskandarjan   T. Zander   M. Bullmann   A. Wroński   A. Karelin
1993   Istanbul   Z. Gulijev   N. Ajvazov   M. Lindgren   S. Martynov   I. Dugučijev   B. Čagijev   T. Zander   J. Olsson   S. Děmjaškevič   A. Karelin
1994   Athény   Z. Gulijev   A. Nazarjan   Ş. Eroğlu   H. Kamyšenko   A. Repka   E. Koyuncu   T. Zander   V. Olejnyk   A. Wroński   A. Karelin
1995   Besançon   V. Agadžanjan   A. Nazarjan   R. Chakimov   W. Zawadzki   G. Yalouz   S. Stojanov   S. Cvir   G. Koguašvili   M. Ljungberg   A. Karelin
1996   Budapešť   Z. Gulijev   A. Kalašnykov   Ş. Eroğlu   S. Martynov   A. Repka   N. Avluca   H. Yerlikaya   G. Koguašvili   S. Lištvan   A. Karelin
rok místo -54 -58 -63 -69 -76 -85 -97 -125
1997   Kouvola   D. Jabłoński   K. Mnacakanjan   N. Monov   A. Treťjakov   T. Kornbakk   H. Yerlikaya   H. Başar   S. Murejko
rok místo -54 -58 -63 -69 -76 -85 -97 -130
1998   Minsk   B. Ambarcumov   A. Nazarjan   Ş. Eroğlu   A. Treťjakov   M. Kardanov   H. Yerlikaya   S. Lištvan   A. Karelin
1999   Sofie   S. Danieljan   A. Nazarjan   W. Zawadzki   A. Gluškov   S. Stojanov   H. Yerlikaya   M. Ljungberg   A. Karelin
2000   Moskva   M. Sandu   I. Majoros   V. Samurgašev   A. Gluškov   V. Makarenko   M. Lidberg   S. Lištvan   A. Karelin
2001   Istanbul   B. Ratkevič   P. Švehla   Ş. Eroğlu   A. Dochturišvili   A. Mišin   H. Yerlikaya   A. Bezručkin   M. Deák-Bárdos
rok místo -55 -60 -66 -74 -84 -96 -120
2002   Seinäjoki   R. Bikkinin   A. Nazarjan   Ş. Eroğlu   B. Chasaija   H. Yerlikaya   G. Koguašvili   J. Patrikejev
2003   Bělehrad   M. Sandu   A. Nazarjan   Ş. Eroğlu   A. Gluškov   A. Mišin   R. Nozadze   J. Ahokas
2004   Haparanda   B. Özdemir   V. Džu'arjan   A. Vardanjan   M. Ivančenko   N. Avluca   M. Lidberg   J. Patrikejev
2005   Varna   V. Korabljov   V. Rahimov   N. Gergov   M. Karapetjan   A. Mišin   H. Yerlikaya   S. Arťuchin
2006   Moskva   R. Amojan   K. Mnacakanjan   T. Lőrincz   V. Samurgašev   A. Michalkiewicz   H. Yerlikaya   İ. Güzel
2007   Sofie   R. Bajramov   E. Diaconu   N. Gergov   M. Kvirkvelia   A. Mišin   R. Nozadze   C. Barojev
2008   Tampere   R. Bajramov   J. Ala-Huikku   A. Vardanjan   P. Bácsi   N. Avluca   A. Chuštov   J. Patrikejev
2009   Vilnius   J. Haapamäki   I. Albijev   A. Vačadze   A. Julfalakjan   A. Mišin   A. Chuštov   J. Patrikejev
2010   Baku   E. Alijev   H. Alijev   A. Vačadze   A. Kikiňov   N. Avluca   A. Chuštov   R. Kaya'alp
2011   Dortmund   R. Amojan   R. Laschi   A. Vačadze   R. Husejnov   V. Račyba   T. Dějničenko   C. Barojev
2012   Bělehrad   E. Alijev   I. Lévai   F. Stäbler   R. Vlasov   H. Marinov   A. Aleksanjan   R. Kaya'alp
2013   Tbilisi   E. Tadžijev   I. Angelov   T. Lőrincz   R. Vlasov   A. Mišin   A. Aleksanjan   R. Kaya'alp
rok místo -59 -66 -71 -75 -80 -85 -98 -130
2014   Vantaa   A. Kostadinov   A. Kurak   T. Lőrincz   A. Čechirkin   P. Bácsi   Ž. Beleňuk   A. Aleksanjan   R. Kaya'alp
2015   Baku   S. Marjanjan   A. Surkov   R. Čunajev   E. Mursalijev   J. Salejev   D. Čakvetadze   I. Magomedov   R. Kaya'alp
2016   Riga   M. Semjonov   I. Albijev   V. Boranjan   Z. Datunašvili   P. Eisele   Ž. Beleňuk   N. Melnikov   R. Kaya'alp
2017   Novi Sad   K. Fris   A. Surkov   B. Korpási   T. Abdulsalam   Z. Datunašvili   V. Lőrincz   F. Baldauf   R. Kaya'alp
rok místo -55 -60 -63 -67 -72 -77 -82 -87 -97 -130
2018   Kaspijsk   E. Azizli   S. Jemelin   M. Mihut   A. Surkov   A. Kurak   R. Vlasov   M. Manukjan   R. Koblijašvili   A. Aleksanjan   R. Kaya'alp

Váhové kategorieEditovat

  • Papírová váha (dočasně zrušená)
    • -48 kg (1969-1996)
  • Muší váha
    • -52 kg (1947-1996)
    • -54 kg (1997-2001)
    • -55 kg (2002-2013)
    • nezápasilo se (2014-2017)
    • -55 kg (2018-)
  • Bantamová váha
    • -58 kg (1925-1929)
    • -56 kg (1930-1939)
    • -57 kg (1947-1996)
    • -58 kg (1997-2001)
    • -60 kg (2002-2013)
    • -59 kg (2014-2017)
    • -60 kg (2018-)
  • Pérová váha
    • -62 kg (1925-1929)
    • -61 kg (1930-1939)
    • -62 kg (1947-1961)
    • -63 kg (1962-1968)
    • -62 kg (1969-1996)
    • -63 kg (1997-2001)
    • nezápasilo se (2002-2017)
    • -63 kg (2018-)
  • Lehká váha
    • -67,5 kg (1925-1929)
    • -66 kg (1930-1939)
    • -67 kg (1947-1961)
    • -70 kg (1962-1968)
    • -68 kg (1969-1996)
    • -69 kg (1997-2001)
    • -66 kg (2002-2017)
    • -67 kg (2018-)
  • Lehká velterová váha
    • -71 kg (2014-2017)
    • -72 kg (2018-)
  • Velterová váha
    • -75 kg (1925-1929)
    • -72 kg (1930-1939)
    • -73 kg (1947-1961)
    • nezápasilo se (1962-1968)
    • -74 kg (1969-1996)
    • -76 kg (1997-2001)
    • -74 kg (2002-2013)
    • -75 kg (2014-2017)
    • -87 kg (2018-)
  • Lehká střední váha
    • -80 kg (2014-2017)
    • -82 kg (2018-)
  • Střední váha
    • -82,5 kg (1925-1929)
    • -79 kg (1930-1961)
    • -78 kg (1962-1968)
    • -82 kg (1969-1996)
    • -85 kg (1997-2001)
    • -84 kg (2002-2013)
    • -85 kg (2014-2017)
    • -87 kg (2018-)
  • Lehká těžká váha (dočasně zrušená)
    • -87 kg (1930-1968)
    • -90 kg (1969-1996)
  • Těžká váha
    • +82,5 kg (1925-1929)
    • +87 kg (1930-1961)
    • -97 kg (1962-1968)
    • -100 kg (1969-1996)
    • -97 kg (1997-2001)
    • -96 kg (2002-2013)
    • -98 kg (2014-2017)
    • -97 kg (2018-)
  • Supertěžká váha
    • +97 kg (1962-1968)
    • +100 kg (1969-1984)
    • -130 kg (1985-1996)
    • -125 kg (1997)
    • -130 kg (1998-2001)
    • -120 kg (2002-2013)
    • -130 kg (2014-)

Související článkyEditovat