Mistrovství Evropy bez rozdílu vah v judu

Mistrovství Evropy bez rozdílu vah je původní judistická soutež, ve které se utkávají soupeři bez rozdílu výkonnosti nebo váhy.

V začátcích judistických soutěží proti sobě nastupovali soupeři podle výkonnostních stupňů. Tyto stupně zaručovaly jistou technickou zdatnost jednotlivých protivníků. Se zavedením váhových kategorií, kvůli přijetí juda na olympijské hry, se z této souteže stala během let pouze doplňková disciplína pro težké váhy. Z olympijských her byla vyřazena v roce 1988 a z mistrovství Evropy v roce 2007.

Populární zůstává v Japonsku, kde je výkonnost jednotlivých judistů závislá na jejich technické zdatnosti. Duely jsou otevřené a zaručují zajímavou zápletku v podobě úspěchu středních vah nebo dokonce lehkých vah (naposledy Tošihiko Koga). V Evropě se k judu přistupuje jinak. Evropské težké váhy pracují především s fyzickou silou, kondicí a taktikou. Souboje tak byly divácky neatraktivní tzv. přetlačovaná. V roce 2004 se poprvé soutež bez rozdílu vah konala mimo mistrovství Evropy ve váhových kategoriích a po olympijských hrách v Pekingu byla zrušena.

Mistři Evropy bez rozdílu vahEditovat

MužiEditovat

Místo Zlato Stříbro Bronz
ME 1951   Paříž   Jean de Herdt   Geof Gleeson
ME 1952   Paříž   Guy Verrier   Robert Jaquemond
ME 1953   Londýn   Anton Geesink   Bernard Pariset
ME 1954   Brusel   Anton Geesink   Henri Courtine
ME 1955   Paříž   Bernard Pariset   Anton Geesink
ME 1957   Rotterdam   Anton Geesink   Bernard Pariset
ME 1958   Barcelona   Anton Geesink   Bernard Pariset
ME 1959   Vídeň   Anton Geesink   Nicola Tempesta
ME 1960   Amsterdam   Anton Geesink   Nicola Tempesta
ME 1961   Milan   Anton Geesink   Michel Bourgoin
ME 1962   Essen   Anton Geesink   George Kerr
ME 1963   Ženeva   Anton Geesink   Henk Warmerdam
ME 1964   Berlín   Anton Geesink   Martin Poglajen
ME 1965   Madrid   Alfred Meier   Syd Hoare
ME 1966   Lucemburk   Anzor Kiknadze   Alfred Meier   Klaus Henning   Vladimir Saunin
ME 1967   Řím   Anton Geesink   Anzor Kiknadze   Wim Ruska   Klaus Henning
ME 1968   Lausanne   Vladimir Saunin   Radovan Krajinović   Günter Monczyk   Klaus Henning
ME 1969   Ostende   Wim Ruska   Anzor Kibrocašvili   Dirk Eveleens   Vladimir Saunin
ME 1970   Berlín   Klaus Hennig   Wim Ruska   Jean-Claude Brondani   Sergej Novikov
ME 1971   Göteborg   Vitalij Kuzněcov   Santiago Ojeda   Henk Kruys   Reinhard Otto
ME 1972   Voorburg   Wim Ruska   Jean-Claude Brondani   Klaus Hennig   Sergej Novikov
ME 1973   Madrid   Sergej Novikov   Šota Čočišvili   Dietmar Lorenz   Wolfgang Zuckschwerdt
ME 1974   Londýn   Sergej Novikov   Šota Čočišvili   Imre Varga   Wolfgang Zuckschwerdt
ME 1975   Lyon   Givi Onašvili   Šota Čočišvili   Peter Adelaar   Wolfgang Zuckschwerdt
ME 1976   Kyjev   Avel Kazačenkov   Vladimír Novák   Radomir Kovačević   Džibilo Nižaradze
ME 1977   Ludwigshafen   Angelo Parisi   Wolfgang Zuckschwerdt   Robert Van de Walle   Šota Čočišvili
ME 1978   Helsinky   Dietmar Lorenz   Jean-Luc Rougé   Imre Varga   Džibilo Nižaradze
ME 1979   Brusel   Alexej Ťurin   Angelo Parisi   Robert Van de Walle   Paul Radburn
ME 1980   Vídeň   Robert Van de Walle   Angelo Parisi   Vladimír Kocman   Sergej Novikov
ME 1981   Debrecín   Wojciech Reszko   Willy Wilhelm   Arthur Schnabel   András Ozsvár
ME 1982   Rostock   Alexej Ťurin   András Ozsvár   Arthur Schnabel   Fred Olhorn
ME 1983   Paříž   Angelo Parisi   Robert Van de Walle   Juha Salonen   Grigorij Veričev
ME 1984   Lutych   Angelo Parisi   Grigorij Veričev   Robert Van de Walle   Mihai Cioc
ME 1985   Hamar   Alexander von der Groeben   Chabil Biktašev   Andrzej Basik   Elvis Gordon
ME 1986   Bělehrad   Henry Stöhr   Peter Seisenbacher   Christian Vachon   Grigorij Veričev
ME 1987   Paříž   Grigorij Veričev   Christian Vachon   Andrzej Basik   Jochen Plate
ME 1988   Pamplona   Elvis Gordon   Akaki Kibordzalidze   László Tolnai   Damjan Stojkov
ME 1989   Helsinky   Juha Salonen   Frank Möller (GDR)   Sergej Kosorotov   Harry Van Barneveld
ME 1990   Frankfurt   László Tolnai   Harry Van Barneveld   Davit Chachaleišvili   Alexander von der Groeben
ME 1991   Praha   Igor Bereznickij   Bernd von Eitzen   Patrice Rognon   Stefano Venturelli
ME 1992   Paříž   Thomas Müller   Georges Mathonnet   Harry Van Barneveld   Elvis Gordon
ME 1993   Athény   Davit Chachaleišvili   Harry Van Barneveld   Jevgenij Pečurov   Henry Stöhr
ME 1994   Gdaňsk   Laurent Crost   Harry Van Barneveld   Jevgenij Pečurov   Alexandre Davitašvili
ME 1995   Birmingham   Imre Csősz   Ralf Koser   Harry Van Barneveld   Ben Sonnemans
ME 1996   Haag   Indrek Pertelson   Selim Tataroğlu   Harry Van Barneveld   Ramaz Čočišvili
ME 1997   Ostende   Harry Van Barneveld   Volker Heyer   Indrek Pertelson   Selim Tataroğlu
ME 1998   Oviedo   Selim Tataroğlu   Harry Van Barneveld   Dennis van der Geest   Indrek Pertelson
ME 1999   Bratislava   Selim Tataroğlu   Ernesto Pérez   Dennis van der Geest   Alexandru Lungu
ME 2000   Vratislav   Aythami Ruano   Selim Tataroğlu   Frank Möller   Alexandre Davitašvili
ME 2001   Paříž   Alexandr Michajlin   Dennis van der Geest   Zoltán Csizmadia   Ramaz Čočišvili
ME 2002   Maribor   Dennis van der Geest   Alexandr Michajlin   Ruslan Šarapov   Pedro Soares
ME 2003   Düsseldorf   Alexandr Michajlin   Dennis van der Geest   Ramaz Čočišvili   Andreas Tölzer
ME 2004   Budapešť   Matthieu Bataille   Giorgi Kizilašvili   Antal Kovács   György Kosztolánczy
ME 2005   Moskva   Tamerlan Tmenov   Alexandr Michajlin   Martin Padar   Matthieu Bataille
ME 2006   Novi Sad   Alexandr Michajlin   Jevgenij Sotnikov   Adam Okruašvili   Martin Padar
ME 2007   Varšava   Alexandr Michajlin   Igor Makarov   Przemysław Matyjaszek   Martin Padar

ŽenyEditovat

Místo Zlato Stříbro Bronz
ME 1975   Mnichov   Catherine Pierreová   Paulette Fouilletová   Laura Di Tomaová   Christiane Kieburgová
ME 1976   Vídeň   Laura Di Tomaová   Carina Thomasová   Catherine Pierreová   Christiane Kieburgová
ME 1977   Arlon   Jocelyne Triadouová   Theresia Schrothová   Catherine Pierreová   Christiane Kieburgová
ME 1978   Kolín nad Rýnem   Verena Rothacherová   Jocelyne Triadouová   Marie-France Milová   Avril Malleyová
ME 1979   Kerkrade   Barbara Claßenová   Catherine Pierreová   Avril Malleyová   Giovanna Parentiová
ME 1980   Udine   Barbara Claßenová   Ingrid Berghmansová   Avril Malleyová   Paulette Fouilletová
ME 1981   Madrid   Barbara Claßenová   Ingrid Berghmansová   Marjolein van Unenová   Maria Teresa Mottaová
ME 1982   Oslo   Edith Simonová   Jolanda van Meggelenová   Barbara Claßenová   Isabel Cortavitarteová
ME 1983   Janov   Ingrid Berghmansová   Maria Teresa Mottaová   Barbara Claßenová   Karin Poschová
ME 1984   Pirmasens   Natalina Lupinová   Maria Teresa Mottaová   Karin Kutzová   Sandra Bradshawová
ME 1985   Landskrona   Marjolein van Unenová   Karin Poschová   Beata Maksymowová   Theresa Haydenová
ME 1986   Londýn   Irene de Koková   Roswitha Hartlová   Karin Kutzová   Christine Cicotová
ME 1987   Paříž   Ingrid Berghmansová   Regina Sigmundová   Irene de Koková   Laëtitia Meignanová
ME 1988   Pamplona   Ingrid Berghmansová   Emmanuelle Mikulaová   Cvetana Tomovová   Beata Maksymowová
ME 1989   Helsinky   Angelique Serieseová   Beata Maksymowová   Jelena Gusčinová   Ingrid Berghmansová
ME 1990   Frankfurt   Sharon Leeová   Natalina Lupinová   Cvetana Tomovová   Monique Aartsová
ME 1991   Praha   Monique van der Leeová   Renata Szalová   Karin Kutzová   Natalina Lupinová
ME 1992   Paříž   Angelique Serieseová   Simona Richterová   Karin Kutzová   Natalina Lupinová
ME 1993   Athény   Angelique Serieseová   Natalina Lupinová   Karin Kutzová   Irina Rodinová
ME 1994   Gdaňsk   Monique van der Leeová   Christine Cicotová   Beata Maksymowová   Irina Rodinová
ME 1995   Birmingham   Angelique Serieseová   Simona Richterová   Cvetana Božilovová   Raquel Barrientosová
ME 1996   Haag   Monique van der Leeová   Donata Burgattaová   Simona Richterová   Irina Rodinová
ME 1997   Ostende   Beata Maksymowová   Françoise Harteveldová   Raquel Barrientosová   Brigitte Olivierová
ME 1998   Oviedo   Françoise Harteveldová   Beata Maksymowová   Irina Rodinová   Katja Gerberová
ME 1999   Bratislava   Katja Gerberová   Brigitte Olivierová   Françoise Harteveldová   Clementina Papaová
ME 2000   Vratislav   Katja Gerberová   Lucia Moricová   Tea Donguzašviliová   Cvetana Božilovová
ME 2001   Paříž   Sandra Köppenová   Anne-Sophie Mondièreová   Karina Bryantová   Irina Rodinová
ME 2002   Maribor   Katja Gerberová   Tea Donguzašviliová   Barbara Andolinaová   Éva Bisséniová
ME 2003   Düsseldorf   Katrin Beinrothová   Irina Rodinová   Lucija Polavderová   Cvetana Božilovová
ME 2004   Budapešť   Anne-Sophie Mondièreová   Maryna Prokofjevová   Éva Bisséniová   Sedrine Portetová
ME 2005   Moskva   Anne-Sophie Mondièreová   Tea Donguzašviliová   Małgorzata Górnická   Natalija Sokolovová
ME 2006   Novi Sad   Tea Donguzašviliová   Natalija Sokolovová   Jelena Ivaščenková   Julija Borisiková
ME 2007   Varšava   Jelena Ivaščenková   Anaid Mchitarjanová   Ketty Mathéová   Małgorzata Górnická

Pořadí národůEditovat

  • 1951-1955 a 1957-2007
Pořadí Stát Muži Ženy Muži + Ženy Celkem Poznámky
Zlato Stříbro Bronz Zlato Stříbro Bronz Zlato Stříbro Bronz
1.   Nizozemsko 14 7 7 10 3 4 24 10 11 45
2.   Německo 6 6 18 8 1 11 14 7 29 50
3.   Francie 8 11 4 5 8 11 13 19 15 47
4.   Rusko 11 4 5 2 5 9 13 9 14 36
5.   Belgie 2 5 7 3 3 3 5 8 10 23
6.   Gruzie 3 7 9 0 0 0 3 7 9 19
7.   Ukrajina 3 1 6 0 1 0 3 2 6 11
8.   Spojené království 1 3 3 1 0 6 2 3 9 14
9.   Polsko 1 0 3 1 3 5 2 3 8 13
10.   Turecko 2 2 1 0 0 0 2 2 1 5
11.   Maďarsko 2 1 7 0 0 0 2 1 7 10
12.   Itálie 0 2 1 1 4 5 1 6 6 13
13.   Rakousko 0 2 0 1 3 1 1 5 1 7
14.   Španělsko 1 2 0 0 0 3 1 2 3 6
15.   Estonsko 1 0 5 0 0 0 1 0 5 6
16.   Finsko 1 0 1 0 0 0 1 0 1 2
17.   Švýcarsko 0 0 0 1 0 0 1 0 0 1
18.   Rumunsko 0 0 2 0 2 1 0 2 3 5
19.   Bělorusko 0 1 1 0 0 1 0 1 2 3
20.   Česko 0 1 1 0 0 0 0 1 1 2
21.   Chorvatsko 0 1 0 0 0 0 0 1 0 1
22.   Bulharsko 0 0 1 0 0 5 0 0 6 6
23.   Portugalsko 0 0 1 0 0 0 0 0 1 1
23.   Slovinsko 0 0 0 0 0 1 0 0 1 1
23.   Srbsko 0 0 1 0 0 0 0 0 1 1

OdkazyEditovat