2 (linka metra v Pekingu)

metro v Pekingu
(přesměrováno z Linka 2 (metro v Pekingu))

Linka 2 pekingského metra (čínsky v českém přepisu pej-ťing ti-tchie er-chao sien, pchin-jinem běijīng dìtiě èrhào xiàn, znaky 北京地铁2号线) je značena modrou barvou, je plně podzemní, okružní a na své zhruba obdélníkové trase objíždí kolem historického centra Pekingu, jak bylo vymezeno pekingskými hradbami postavenými za dynastie Ming, leží tedy celá v severní části obvodů Si-čcheng a Tung-čcheng. Východní, severní a západní úsek linky vedou pod druhým městským okruhem, jižní úsek vede pod třídou Čchien-men u brány Správného světla. Linka je dlouhá 23,1 kilometrů a má 18 stanic, z toho deset přestupních. Dvanáct stanic nese jména historických městských bran (koncovka -men). Kromě přestupu na jiné linky metra a na autobusy má linka stanice také u dvou nádraží, stanici Si-č’-men u severního nádraží a stanici Pekingské nádraží u hlavního nádraží v centru.

Linka 2
Stát ČínaČína Čína
Město Peking
Datum otevření 20. září 1984
Barva na mapě Modrá (#004b87; Pantone 301C)
Technické informace
Typ linky podzemní, okružní
Počet stanic 18 stanic
Délka 23,1
Depa Depo Tchaj-pching-chu
Soupravy DKZ16
Externí odkazy
OpenStreetMap mapová data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Protože je linka okružní, je směr souprav určen nikoliv cílovou stanicí, ale tím, zda jedou po směru hodinových ručiček (tedy vnitřní okruh, čínsky v českém přepisu nej-chuan, pchin-jinem nèihuán, znaky 内环), nebo proti směru hodinových ručiček (tedy vnější okruh, čínsky v českém přepisu waj-chuan, pchin-jinem wàihuán, znaky 外环). Pro soupravy, které nepokračují v okruhu, ale jedou z depa nebo do depa, jsou první nebo poslední stanicí Si-č’-men nebo Ťi-šuej-tchan.

Linka 2 je druhou nejstarší linkou pekingského metra. Vznikla oddělením od linky 1 28. prosince 1987.

Seznam stanic editovat

 
Vstup do stanice Čchien-men

Pořadí stanic v seznamu níže je proti směru hodinových ručiček, tedy po vnějším okruhu.

Číslo Název stanice Přestupy Čas Vzdálenost
(km)
Obvod
Český přepis Čínsky
  okružní linka – směr stanice Ťi-šuej-tchan  
201 Si-č’-men 西直门 4 13
  Peking sever
0:00 0,0 Si-čcheng
202 Čche-kung-čuang 车公庄 6 0:02 0,9
203 Fu-čcheng-men 阜成门 0:04 1,9
204 Fu-sing-men 复兴门 1 0:07 3,7
205 Čchang-čchun-ťie 长椿街 0:09 4,9
206 Süan-wu-men 宣武门 4 0:11 5,9
207 Che-pching-men 和平门 0:13 6,7
208 Čchien-men 前门 8 0:15 7,9 Tung-čcheng
209 Čchung-wen-men 崇文门 5 0:17 9,5
210 Pej-ťing čan 北京站   Peking 0:21 10,5
211 Ťien-kuo-men 建国门 1 0:23 11,5 Tung-čcheng / Čchao-jang
212 Čchao-jang-men 朝阳门 6 0:26 13,2
213 Tung-s’ š’-tchiao 东四十条 0:28 14,3 Tung-čcheng
214 Tung-č’-men 东直门 13 Letiště Hlavní město 0:30 15,1
215 Jung-che-kung 雍和宫 5 0:34 17,3
216 An-ting-men 安定门 0:36 18,1
217 Ku-lou-ta-ťie 鼓楼大街 8 0:38 19,3 Tung-čcheng / Si-čcheng
218 Ťi-šuej-tchan 积水潭 19 0:41 21,1 Si-čcheng
  okružní linka – směr stanice Si-č’-men  

Odkazy editovat

Reference editovat

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Line 2, Beijing Subway na anglické Wikipedii.

Externí odkazy editovat