Giro Rosa 2021

cyklistický závod

32. ročník etapového cyklistického závodu Giro Rosa se konal od 2. do 11. července 2021. Závod dlouhý 1022,7 km vyhrála obhájkyně triumfu, Nizozemka Anna van der Breggenová z týmu SD Worx. Na druhém a třetím místě se umístili týmové kolegyně van der Breggenové, Jihoafričanka Ashleigh Moolmanová a Nizozemka Demi Volleringová.[1]

Giro Rosa 2021
Datum2. – 11. července 2021
StartFossano
CílCormons
Počet etap10
Celková délka1022,7 km
Celkový čas vítěze27h 00' 55"
Konečné pořadí
Celkový vítězNizozemsko Anna van der Breggenová (NED)
DruhýJižní Afrika Ashleigh Moolmanová (RSA)
TřetíNizozemsko Demi Volleringová (NED)
Trikoty
Vítěz bodovací soutěžeNizozemsko Anna van der Breggenová (NED)
Nejlepší vrchařNizozemsko Lucinda Brandová (NED)
Nejlepší mladý jezdecNový Zéland Niamh Fisherová-Blacková (NZL)
Nejlepší týmSD Worx

Poté, co byl předchozí ročník přesunut kvůli pandemii covidu-19 na září, se závod znovu vrátil do typického červencového termínu. I přesto UCI závod vyřadila z UCI Women's World Tour kvůli nesplnění podmínky minima 45 minut televizního přenosu na každou etapu. Z toho důvodu se závod dostal do kategorie UCI Women's ProSeries.[2] Nový organizátor závodu však hodlá splnit podmínky a závod dostat zpět do UCI Women's World Tour v roce 2022.[3]

TýmyEditovat

Závodu se zúčastnilo všech 9 UCI Women's WorldTeamů společně s 15 UCI Women's Continental týmy.[4] Každý tým přijel s šesti závodnicemi, na start se postavilo celkem 144 jezdkyň.[5] Do cíle v Cormonsu dojelo 92 z nich.

UCI Women's WorldTeamy

UCI Women's Continental týmy

Trasa a etapyEditovat

Ročník 2021 se vrátil k typickému počtu 10 etap poté, co byl ročník 2020 zkrácen na 9 etap. 5. května 2021 organizátoři odhalili startovní i cílové lokace každé etapy a délky a trasy etap byly představeny 4. června.[6] 2. července závod začal ve Fossanu týmovou časovkou, kterou závod začal popáté v řadě od svého zahrnutí do závodu v roce 2017. Závod následně pokračoval skrz Piemond a cestoval na východ přes Ligurii, Lombardii a Benátsko do Furlánsko-Julského Benátska, kde 11. července skončil.[7]

Etapy a vítězky[8]
Etapa Datum Trasa Vzdálenost Typ Vítězka
1 2. července Fossano - Cuneo 26,7 km   Týmová časovka Trek–Segafredo
2 3. července Boves - Prato Nevoso 100,1 km   Horská etapa   Anna van der Breggenová (NED)
3 4. července Casale Monferrato - Ovada 135 km   Zvlněná etapa   Marianne Vosová (NED)
4 5. července Formazza - Riale di Formazza 11,2 km   Horská časovka   Anna van der Breggenová (NED)
5 6. července Milán - Carugate 120,1 km   Rovinatá etapa   Lorena Wiebesová (NED)
6 7. července Colico - Colico (Lago di Como) 155 km   Rovinatá etapa   Emma Norsgaardová Jørgensenová (DEN)
7 8. července Sporazocco di Gavardo - Puegnago del Garda 109,6 km   Zvlněná etapa   Marianne Vosová (NED)
8 9. července San Vendemiano - Mortegliano 129,4 km   Rovinatá etapa   Lorena Wiebesová (NED)
9 10. července Feletto Umberto - Monte Matajur 122,6 km   Horská etapa   Ashleigh Moolmanová (RSA)
10 11. července Capriva del Friuli - Cormons 113 km   Zvlněná etapa   Coryn Riveraová (USA)
Celková délka 1022,7 km

Průběžné pořadíEditovat

Průběžné pořadí po etapách
Etapa Vítězka Celkové pořadí
 
Bodovací soutěž
 
Vrchařská soutěž
 
Soutěž mladých jezdkyň
 
Soutěž italských jezdkyň
 
Soutěž týmů
 
1 Trek–Segafredo Ruth Winderová neuděleno neuděleno Niamh Fisherová-Blacková Elisa Longová Borghiniová Trek–Segafredo
2 Anna van der Breggenová Anna van der Breggenová Anna van der Breggenová Anna van der Breggenová Erica Magnaldiová SD Worx
3 Marianne Vosová Elise Chabbeyová
4 Anna van der Breggenová
5 Lorena Wiebesová
6 Emma Norsgaardová Marianne Vosová
7 Marianne Vosová Lucinda Brandová
8 Lorena Wiebesová
9 Ashleigh Moolmanová Anna van der Breggenová Marta Cavalliová
10 Coryn Riveraová
Konečné pořadí Anna van der Breggenová Anna van der Breggenová Lucinda Brandová Niamh Fisherová-Blacková Marta Cavalliová SD Worx

Konečné pořadíEditovat

Legenda
  Označuje vítězku celkového pořadí   Označuje vítězku vrchařské soutěže
  Označuje vítězku soutěže italských jezdkyň   Označuje vítězku bodovací soutěže
  Označuje vítězku soutěže mladých jezdkyň   Označuje vítězku soutěže týmů

Celkové pořadíEditovat

Konečné pořadí (1–10)[1]
Pořadí Jezdkyně Tým Čas
1   Anna van der Breggenová (NED) SD Worx 27h 00' 55"
2   Ashleigh Moolmanová (RSA) SD Worx + 1' 43"
3   Demi Volleringová (NED) SD Worx + 3' 25"
4   Lizzie Deignanová (GBR) Trek–Segafredo + 6' 39"
5   Mavi Garcíaová (ESP) Alé BTC Ljubljana + 8' 26"
6   Marta Cavalliová (ITA) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope + 8' 29"
7   Juliette Labousová (FRA) Team DSM + 8' 40"
8   Tatiana Guderzová (ITA) Alé BTC Ljubljana + 9' 12"
9   Niamh Fisherová-Blacková (NZL) SD Worx + 9' 44"
10   Elise Chabbeyová (SUI) Canyon–SRAM + 10' 42"

Bodovací soutěžEditovat

Konečné pořadí (1–10)[1]
Pořadí Jezdkyně Tým Body
1   Anna van der Breggenová (NED) SD Worx 58
2   Emma Norsgaardová Jørgensenová (DEN) Movistar Team 49
3   Demi Volleringová (NED) SD Worx 42
4   Ashleigh Moolmanová (RSA) SD Worx 38
5   Coryn Riveraová (USA) Team DSM 33
6   Lorena Wiebesová (NED) Team DSM 30
7   Marta Cavalliová (ITA) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 26
8   Lucinda Brandová (NED) Trek–Segafredo 26
9   Marta Bastianelliová (ITA) Alé BTC Ljubljana 22
10   Lizzie Deignanová (GBR) Trek–Segafredo 21

Vrchařská soutěžEditovat

Konečné pořadí (1–10)[1]
Pořadí Jezdkyně Tým Body
1   Lucinda Brandová (NED) Trek–Segafredo 47
2   Ashleigh Moolmanová (RSA) SD Worx 31
3   Anna van der Breggenová (NED) SD Worx 29
4   Elise Chabbeyová (SUI) Canyon–SRAM 29
5   Lizzie Deignanová (GBR) Trek–Segafredo 26
6   Demi Volleringová (NED) SD Worx 25
7   Liane Lippertová (GER) Team DSM 18
8   Coryn Riveraová (USA) Team DSM 16
9   Marta Cavalliová (ITA) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 16
10   Elisa Longová Borghiniová (ITA) Trek–Segafredo 12

Soutěž mladých jezdkyňEditovat

Konečné pořadí (1–10)[1]
Pořadí Jezdkyně Tým Čas
1   Niamh Fisherová-Blacková (NZL) SD Worx 27h 10' 39"
2   Gaia Realiniová (ITA) Isolmant–Premac–Vittoria + 1' 09"
3   Évita Muzicová (FRA) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope + 1' 55"
4   Barbara Malcottiová (ITA) Valcar–Travel & Service + 15' 04"
5   Silke Smuldersová (NED) Lotto–Soudal Ladies + 21' 07"
6   Léa Curinierová (FRA) Arkéa Pro Cycling Team + 25' 02"
7   Lorena Wiebesová (NED) Team DSM + 37' 21"
8   Camilla Alessiová (ITA) Bepink + 42' 24"
9   Maria Novolodskaya (RUS) A.R. Monex + 43' 23"
10   Emma Norsgaardová Jørgensenová (DEN) Movistar Team + 47' 23"

Soutěž italských jezdkyňEditovat

Konečné pořadí (1–10)[1]
Pořadí Jezdkyně Tým Čas
1   Marta Cavalliová (ITA) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 27h 09' 24"
2   Tatiana Guderzová (ITA) Alé BTC Ljubljana + 43"
3   Gaia Realiniová (ITA) Isolmant–Premac–Vittoria + 2' 24"
4   Erica Magnaldiová (ITA) Ceratizit–WNT Pro Cycling + 3' 30"
5   Elisa Longová Borghiniová (ITA) Trek–Segafredo + 6' 36"
6   Barbara Malcottiová (ITA) Valcar–Travel & Service + 16' 19"
7   Soraya Paladinová (ITA) Liv Racing + 22' 04"
8   Nadia Quagliottová (ITA) Bepink + 22' 24"
9   Alice Maria Arzuffiová (ITA) Valcar–Travel & Service + 24' 31"
10   Greta Marturanová (ITA) Top Girls Fassa Bortolo + 26' 19"

Soutěž týmůEditovat

Konečné pořadí (1–10)[1]
Pořadí Tým Čas
1 SD Worx 80h 01' 01"
2 FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope + 24' 32"
3 Trek–Segafredo + 32' 03"
4 Team DSM + 36' 55"
5 Canyon–SRAM + 38' 46"
6 Ceratizit–WNT Pro Cycling + 47' 36"
7 Alé BTC Ljubljana + 48' 34"
8 Liv Racing + 56' 11"
9 Team BikeExchange + 1h 09' 49"
10 Valcar–Travel & Service + 1h 22' 20"

OdkazyEditovat

ReferenceEditovat

V tomto článku byl použit překlad textu z článku 2021 Giro Rosa na anglické Wikipedii.

Související článkyEditovat