Atletika na Letních olympijských hrách 2020

Atletika na Letních olympijských hrách

Atletické disciplíny na Letních olympijských hrách 2020 v Tokiu probíhaly od 30. července do 8. srpna 2021 na Olympijském stadiónu. Na programu bylo celkově 48 disciplín (24 mužských a 23 ženských a 1 smíšená štafeta).

Atletika
na Letní olympijských hrách 2020
Athletics pictogram.svgOlympic rings.svg
Základní údaje
PořadatelMezinárodní asociace atletických federací
Mezinárodní olympijský výbor
DějištěJaponskoJaponsko Japonsko
Olympijský stadion [1]
Datum30. července – 8. srpna 2021
Soutěže48 (24 muži, 23 ženy a 1 smíšená štafeta)
Soutěže
100 m muži ženy
200 m muži ženy
400 m muži ženy
800 m muži ženy
1500 m muži ženy
5 000 m muži ženy
10 000 m muži ženy
Maraton muži ženy
100 m překážek ženy
110 m překážek muži
400 m překážek muži ženy
Steeplechase muži ženy
chůze na 20 km muži ženy
chůze na 50 km muži
Dálka muži ženy
Trojskok muži ženy
Výška muži ženy
Tyč muži ženy
Koule muži ženy
Disk muži ženy
Oštěp muži ženy
Kladivo muži ženy
Sedmiboj ženy
Desetiboj muži
4×100 m muži ženy
4×400 m muži ženy
smíšená štafeta 4×400 m smíšená

<< 2016 seznam medailistů 2024 >>

MedailistéEditovat

MužiEditovat

Disciplína Zlato Stříbro Bronz
100 m   Marcell Jacobs
Itálie (ITA) 9,80
  Fred Kerley
Spojené státy americké (USA) 9,84
  Andre De Grasse
Kanada (CAN) 9,89
200 m   Andre De Grasse
Kanada (CAN) 19,62
  Kenneth Bednarek
Spojené státy americké (USA) 19,68
  Noah Lyles
Spojené státy americké (USA) 19,74
400 m   Steven Gardiner
Bahamy (BAH) 43,85
  Anthony Zambrano
Kolumbie (COL) 44,08
  Kirani James
Grenada (GRN) 44,19
800 m   Emmanuel Korir
Keňa (KEN) 1:45,06
  Ferguson Rotich
Keňa (KEN) 1:45,23
  Patryk Dobek
Polsko (POL) 1:45,39
1500 m   Jakob Ingebrigtsen
Norsko (NOR) 3:28,32  
  Timothy Cheruiyot
Keňa (KEN) 3:29,01
  Josh Kerr
Velká Británie (GBR) 3:29,05
5000 m   Joshua Cheptegei
Uganda (UGA) 12:58,15
  Mohammed Ahmed
Kanada (CAN) 12:58,61
  Paul Chelimo
Spojené státy americké (USA) 12:59,05
10 000 m   Selemon Barega
Etiopie (ETH) 27:43,22
  Joshua Cheptegei
Uganda (UGA) 27:43,63
  Jacob Kiplimo
Uganda (UGA) 27:43,88
Maraton   Eliud Kipchoge
Keňa (KEN) 2:08:38
  Abdi Nageeye
Nizozemsko (NED) 2:09:58
  Bashir Abdi
Belgie (BEL) 2:10:00
110 m př.   Hansle Parchment
Jamajka (JAM) 13,04
  Grant Holloway
Spojené státy americké (USA) 13,09
  Ronald Levy
Jamajka (JAM) 13,10
400 m př.   Karsten Warholm
Norsko (NOR) 45,94    
  Rai Benjamin
Spojené státy americké (USA) 46,17
  Alison dos Santos
Brazílie (BRA) 46,72
3000 m př.   Soufiane El Bakkali
Maroko (MAR) 8:08,90
  Lamecha Girma
Etiopie (ETH) 8:10,38
  Benjamin Kigen
Keňa (KEN) 8:11,45
4 × 100 m   Itálie (ITA)
Lorenzo Patta
Marcell Jacobs
Eseosa Desalu
Filippo Tortu 37,50
  Velká Británie (GBR)
Chijindu Ujah
Zharnel Hughes
Richard Kilty
Nethaneel Mitchell-Blake 37,51
  Kanada (CAN)
Aaron Brown
Jerome Blake
Brendon Rodney
Andre De Grasse 37,70
4 × 400 m   Spojené státy americké (USA)
Michael Cherry
Michael Norman
Bryce Deadmon
Rai Benjamin
Vernon Norwood*
Randolph Ross*
Trevor Stewart* 2:55.70
  Nizozemsko (NED)
Liemarvin Bonevacia
Terrence Agard
Tony van Diepen
Ramsey Angela
Jochem Dobber* 2:57.18
  Botswana (BOT)
Isaac Makwala
Baboloki Thebe
Zibane Ngozi
Bayapo Ndori 2:57.27
Chůze na 20 km   Massimo Stano
Itálie (ITA) 1:21,05
  Koki Ikeda
Japonsko (JPN) 1:21,14
  Tošikazu Jamaniši
Japonsko (JPN) 1:21,28
Chůze na 50 km   Dawid Tomala
Polsko (POL) 3:50,08
  Jonathan Hilbert
Německo (GER) 3:50,44
  Evan Dunfee
Kanada (CAN) 3:50,59
Skok do výšky   Gianmarco Tamberi
Itálie (ITA)
  Mutaz Essa Baršim
Katar (QAT) 237 cm
nebyla udělena   Maksim Nedasekau
Bělorusko (BLR) 237 cm
Skok o tyči   Armand Duplantis
Švédsko (SWE) 602 cm
  Christopher Nilsen
Spojené státy americké (USA) 597 cm
  Thiago Braz da Silva
Brazílie (BRA) 587 cm
Skok daleký   Miltiadis Tentoglou
Řecko (GRE) 841 cm
  Juan Miguel Echevarría
Kuba (CUB) 841 cm
  Maykel Massó
Kuba (CUB) 821 cm
Trojskok   Pedro Pablo Pichardo
Portugalsko (POR) 17,98 m
  Ču Ja-ming
Čína (CHN) 17,57 m
  Hugues Fabrice Zango
Burkina Faso (BUR) 17,47 m
Vrh koulí   Ryan Crouser
Spojené státy americké (USA) 23,30 m  
  Joe Kovacs
Spojené státy americké (USA) 22,65 m
  Tomas Walsh
Nový Zéland (NZL) 22,47 m
Hod diskem   Daniel Ståhl
Švédsko (SWE) 68,90
  Simon Pettersson
Švédsko (SWE) 67,39
  Lukas Weißhaidinger
Rakousko (AUT) 67,07
Hod kladivem   Wojciech Nowicki
Polsko (POL) 82,52 m
  Eivind Henriksen
Norsko (NOR) 81,58 m
  Paweł Fajdek
Polsko (POL) 81,53 m
Hod oštěpem   Níradž Čopra
Indie (IND) 87,58 m
  Jakub Vadlejch
Česko (CZE) 86,67 m
  Vítězslav Veselý
Česko (CZE) 85,44 m
Desetiboj   Damian Warner
Kanada (CAN) 9 018 bodů  
  Kévin Mayer
Francie (FRA) 8 726 bodů
  Ashley Moloney
Austrálie (AUS) 8 649 bodů

ŽenyEditovat

Disciplína Zlato Stříbro Bronz
100 m   Elaine Thompsonová
Jamajka (JAM) 10,61  
  Shelly-Ann Fraserová-Pryceová
Jamajka (JAM) 10,74
  Shericka Jacksonová
Jamajka (JAM) 10,76
200 m   Elaine Thompsonová
Jamajka (JAM) 21,53
  Christine Mbomaová
Namibie (NAM) 21,81
  Gabrielle Thomasová
Spojené státy americké (USA) 21,87
400 m   Shaunae Millerová
Bahamy (BAH) 48,36
  Marileidy Paulino
Dominikánská republika (DOM) 49,20
  Allyson Felixová
Spojené státy americké (USA) 49,46
800 m   Athing Mu
Spojené státy americké (USA) 1:55.21
  Keely Hodgkinsonová
Velká Británie (GBR) 1:55.88
  Raevyn Rogersová
Spojené státy americké (USA) 1:56.81
1500 m   Faith Kipyegonová
Keňa (KEN) 3:53,11  
  Laura Muirová
Velká Británie (GBR) 3:54,50
  Sifan Hassanová
Nizozemsko (NED) 3:55,86
5000 m   Sifan Hassanová
Nizozemsko (NED) 14:36,79
  Hellen Obiriová
Keňa (KEN) 14:38,36
  Gudaf Tsegayová
Etiopie (ETH) 14:38,87
10 000 m   Sifan Hassanová
Nizozemsko (NED) 29:55,32
  Kalkidan Gezahegneová
Bahrajn (BRN) 29:56,18
  Letesenbet Gideyová
Etiopie (ETH) 30:01,72
Maraton   Peres Jepchirchirová
Keňa (KEN) 2:27:20
  Brigid Kosgeiová
Keňa (KEN) 2:27:26
  Molly Seidelová
Spojené státy americké (USA) 2:27:36
100 m př.   Jasmine Camacho-Quinnová
Portoriko (PUR) 12,37
  Kendra Harrisonová
Spojené státy americké (USA) 12,52
  Megan Tapperová
Jamajka (JAM) 12,55
400 m př.   Sydney McLaughlinová
Spojené státy americké (USA) 51,46    
  Dalilah Muhammadová
Spojené státy americké (USA) 51,58
  Femke Bolová
Nizozemsko (NED) 52,03
3000 m př.   Peruth Chemutaiová
Uganda (UGA) 9:01,45
  Courtney Frerichsová
Spojené státy americké (USA) 9:04,79
  Hyvin Kyiengová Jepkemoiová
Keňa (KEN) 9:05,39
4 × 100 m   Jamajka (JAM)
Briana Williamsová
Elaine Thompsonová
Shelly-Ann Fraserová-Pryceová
Shericka Jacksonová 41,02
  Spojené státy americké (USA)
Javianne Oliverová
Teahna Danielsová
Jenna Prandiniová
Gabrielle Thomasová 41,45
  Velká Británie (GBR)
Asha Philipová
Imani Lansiquotová
Dina Asher-Smithová
Daryll Neitaová 41,88
4 × 400 m   Spojené státy americké
Sydney McLaughlinová
Allyson Felixová
Dalilah Muhammadová
Athing Mu
Kendall Ellis*
Lynna Irby*
Wadeline Jonathasová*
Kaylin Whitney* 3:16.85
  Polsko
Natalia Kaczmarek
Iga Baumgart-Witan
Malgorzata Holub-Kowalik
Justyna Świętyová-Erseticová
Anna Kiełbasińska* 3:20.53
  Jamajka
Roneisha McGregor
Janieve Russell
Shericka Jacksonová
Candice McLeod
Junelle Bromfield*
Stacey-Ann Williams* 3:21.24
Chůze na 20 km   Antonella Palmisano
Itálie (ITA) 1:29,12
  Sandra Arenasová
Kolumbie (COL) 1:29,37
  Liou Čchung
Čína (CHN) 1:29,57
Skok do výšky   Marija Lasickeneová
Sportovci ROV (ROC) 204 cm
  Nicola McDermottová
Austrálie (AUS) 202 cm
  Jaroslava Mahučichová
Ukrajina (UKR) 200 cm
Skok o tyči   Katie Nageotteová
Spojené státy americké (USA) 490 cm
  Anželika Sidorovová
Sportovci ROV (ROC) 485 cm
  Holly Bradshawová
Velká Británie (GBR) 485 cm
Skok daleký   Malaika Mihambo
Německo (GER) 700 cm
  Brittney Reeseová
Spojené státy americké (USA) 697 cm
  Ese Brumeová
Nigérie (NGR) 697 cm
Trojskok   Yulimar Rojasová
Venezuela (VEN) 15,67    
  Patrícia Mamonaová
Portugalsko (POR) 15,01
  Ana Peleteirová
Španělsko (ESP) 14,87
Vrh koulí   Kung Li-ťiao
Čína (CHN) 20,58
  Raven Saundersová
Spojené státy americké (USA) 19,79
  Valerie Adamsová
Nový Zéland (NZL) 19,62
Hod diskem   Valarie Allmanová
Spojené státy americké (USA) 68,98 m
  Kristin Pudenzová
Německo (GER) 66,86 m
  Yaime Pérezová
Kuba (CUB) 65,72 m
Hod kladivem   Anita Włodarczyková
Polsko (POL) 78,48 m
  Wang Čeng
Čína (CHN) 77,03
  Malwina Kopronová
Polsko (POL) 75,49 m
Hod oštěpem   Liou Š'-jing
Čína (CHN) 66,34
  Maria Andrejczyková
Polsko (POL) 64,61
  Kelsey-Lee Barberová
Austrálie (AUS) 64,56
Sedmiboj   Nafissatou Thiamová
Belgie (BEL) 6791 bodů
  Anouk Vetterová
Nizozemsko (NED) 6689 bodů
  Emma Oosterwegelová
Nizozemsko (NED) 6590 bodů

SmíšenéEditovat

Disciplína Zlato Stříbro Bronz
štafeta 4 × 400 m   Polsko (POL)
Kajetan Duszyński
Natalia Kaczmarek
Justyna Świętyová-Erseticová
Karol Zalewski
Dariusz Kowaluk*
Iga Baumgart*
Małgorzata Hołub-Kowalik*
3:09,87
  Dominikánská republika (DOM)
Lidio Andrés Feliz
Marileidy Paulino
Anabel Medina
Alexander Ogando
Luguelín Santos*
3:10,21
  Spojené státy americké (USA)
Kendall Ellisová
Vernon Norwood
Trevor Stewart
Kaylin Whitney
Elija Godwin*
Lynna Irbyová*
Taylor Mansonová*
Bryce Deadmon*
3:10,22

Přehled medailíEditovat

Pořadí Země   Zlato   Stříbro   Bronz Celkem
1   Spojené státy americké 7 12 7 26
2   Itálie 5 0 0 5
3   Keňa 4 4 2 10
4   Polsko 4 2 3 9
5   Jamajka 4 1 4 9
6   Nizozemsko 2 3 3 8
7   Čína 2 2 1 5
8   Kanada 2 1 3 6
9   Uganda 2 1 1 4
10   Norsko 2 1 0 3
  Švédsko 2 1 0 3
12   Bahamy 2 0 0 2
13   Německo 1 2 0 3
14   Etiopie 1 1 2 4
15   Portugalsko 1 1 0 2
  Sportovci ROV 1 1 0 2
17   Belgie 1 0 1 2
18   Řecko 1 0 0 1
  Indie 1 0 0 1
  Katar 1 0 0 1
  Maroko 1 0 0 1
  Portoriko 1 0 0 1
  Venezuela 1 0 0 1
24   Velká Británie 0 3 3 6
25   Kolumbie 0 2 0 2
  Dominikánská republika 0 2 0 2
27   Austrálie 0 1 2 3
  Kuba 0 1 2 3
29   Česko 0 1 1 2
  Japonsko 0 1 1 2
31   Bahrajn 0 1 0 1
  Francie 0 1 0 1
  Namibie 0 1 0 1
34   Brazílie 0 0 2 2
  Nový Zéland 0 0 2 2
36   Rakousko 0 0 1 1
  Bělorusko 0 0 1 1
  Botswana 0 0 1 1
  Burkina Faso 0 0 1 1
  Grenada 0 0 1 1
  Nigérie 0 0 1 1
  Španělsko 0 0 1 1
  Ukrajina 0 0 1 1
celkem 49 47 48 144

OdkazyEditovat

ReferenceEditovat

Externí odkazyEditovat